Dünyanın En Beyaz Boyası Geliştirildi

Dünyanın En Beyaz Boyası Geliştirildi

64
0
PAYLAŞ

Purdue Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları; yedi yıllık bir çalışmanın ardından, küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olan ‘dünyanın en beyaz boyasını’ geliştirmeyi başardılar. Boyanın bulunduğu ortamı bir klimadan bile daha serin tuttuğu bildirildi.

ABD’nin Indiana eyaletinde bulunan Purdue Üniversitesi’küresel ısınmayla mücadele için çalışan bilim adamları dünyanın gelmiş geçmiş en beyaz boyası geliştirdiklerini duyurdu.

Dünyanın en beyaz boyası, güneş ışığı %98,1 çevresini yansıtan klimadan daha soğuk kaydedildi.

Küresel ısınmayı azaltmak için geliştirildi:

Xiulin Ruan ve dünyanın en beyaz boyası

Purdue Üniversitesi’nde makine mühendisliği profesörü Xiulin Ruan ve öğrencilerinin geliştirdiği beyaz boya, ‘şimdiye kadar yapılmış en beyaz boya’ başlığın sahibi olarak Guinness Dünya Rekorları bunu kitabında yazdı.

Profesör Ruan, boyanın kendisi ve ekibi tarafından ‘küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olmak’ için geliştirildiğini belirtti. enerji tasarrufu ve iklim değişikliği yardımcı olan boya Yedi yıl Bir çalışma sonucunda elde edildiğini söyledi.

Üniversite laboratuvarında geliştirilen ve ilk olarak güneş ışığını bir binadan uzaklaştırma fikrinden ortaya çıkan boya; Güneş ışığının %98,1’ini yansıttığı, kızılötesi ısı yaydığı ve güneş ısısını daha az emdiği için bu boya ile kaplanmış bir yüzey güç tüketmez. ortam sıcaklığının altında soğuk olduğu söylendi.

“Çoğu ev klimasından daha güçlü”

dünyanın en beyaz boyası

Araştırma sonucunda yaklaşık 92 metrekarelik bir çatı yüzeyini tamamen boyamak için kullanılan beyaz boya, 10 kilovat Soğutma gücü sağlayabileceği keşfedildi. Konuyla ilgili Profesör Ruan, “Bu, çoğu ev klimasından daha güçlü,” dedim.

Bırakın ortamı soğutmayı, sıradan bir beyaz boya aslında çok daha sıcak bu neden oluyor. Piyasada bulunan boyalar %80 ila 90Güneş ışığını yansıtırken aynı zamanda yüzeyin daha fazla ısınmasına neden olduğu bilinmektedir.

Araştırmanın arkasındaki bilim insanları; boyanın “dünyanın en beyaz boyası” olduğu gerçeği iki temel Sebep olduğunu söylüyor. Bu iki nedenden ilki boya, fotoğraf kağıdı ve kozmetik sektöründe kullanılan kimyasal bir madde olmasıdır. baryum sülfat çok yüksek konsantrasyon kullanımı. İkinci sebep ise boyada baryum sülfat kullanılmasıdır. farklı parçacık boyutları bulunmak. Daha geniş boyut aralığı sayesinde güneşten gelen ışık tayfın daha da yayılmasını sağlar.PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK