Rigetti Computing, yaklaşık 1.5 milyar dolar değerleme ile halka açılıyor

Rigetti Computing, yaklaşık 1.5 milyar dolar değerleme ile halka açılıyor

295
0
PAYLAŞ

Arda Sacred, yatırımcıları arasında yer alıyor. Hesaplama retleri, entegre kuantum hesaplama sistemlerinin önde gelen sağlayıcılarından biri. Bu yönde hatırlarsanız geçen yıl İngiltere’nin ilk ticari kuantum bilgisayarı üreteceğini söylemiştik. Şimdi de Rigetti Computing halka arzıyla gündemde.

Öncelikle NYSE’de kote olacak ve RGTI kısaltmasını kullanacak olan Rigetti Computing, halka arz öncesi stratejik yatırımcı grubuna da dahil edilecek. Keysight Technologies ve Ampere Computing, en dikkat çekeni Palantir olan gruba doğrudan yatırımla Rigetti’nin paydaşları arasında yer alacak.

C serisi yatırım turunun ardından halka açılan Rigetti Computing, şu ana kadar 200 milyon dolara yakın yatırım aldı. Sutter Hill Ventures, Susa Ventures, Streamlined Ventures, Lux Capital ve Bloomberg Beta, Rigetti Computing’in Andreessen Horowitz ve Vy Capital’den yatırım alan ilk aşama yatırımcıları arasında yer alıyor. Webrazzi’nin kurucusu ve CEO’su Arda Holy ile birlikte Colendi’nin kurucusu Bülent TekmenBunu da hatırlatalım.

Yatırım detaylarının yanı sıra Rigetti, şirketin 2024’te 1.000 Qubit cihazı ve 2026’da 4.000 Qubit cihazı üretmesini sağlayan bir yol haritası da yayınladı. Rigetti Computing’in CEO’su ve Kurucusu Chad Rigetti şunları söyledi: “Önümüzdeki on yılda bir Rigetti, Kuantum bilgisayar, bugün dünyanın her yerinde var olan bulut altyapısından daha güçlü olacak.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK