Toyota, yürüyüş alanları için geliştirdiği üç tekerlekli e-scooter’ını tanıttı

Toyota, yürüyüş alanları için geliştirdiği üç tekerlekli e-scooter’ını tanıttı

276
0
PAYLAŞ

İki tekerlek üzerinde hareket eden araçlar olarak tanımlanan elektrikli scooterlar (e-scooter), şarj edilebilir motorları ile ön plana çıkmaktadır. Bu araçlar, toplu taşıma ve otomobil kullanımına alternatif olarak ucuz ve çevreci bir ulaşım alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla hem teknoloji şirketleri hem de araç üreticileri için yeni bir rekabet alanı yaratıyor.

Geçtiğimiz ağustos ayında e-scooter girişimi Helbiz, Nasdaq’ta halka arz edilmiş ve ardından sektörün güçlü isimlerinden Bird’ün yakın zamanda halka arz edileceği konuşulmuştu. Türkiye’de Elektrikli Scooter Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yalnızca Japonya’da kullanılabilir

Bu hafta sektörde bir yeni gelişme daha yaşandı. Dünyanın önde gelen araç üreticilerinden biri toyotaüç tekerlekli elektrikli scooter’ını tanıttı. Toyota C+walkT olarak adlandırılan araç, hem iç hem de dış mekanlarda yürüyüş alanlarında insanlara yardımcı olmak için tasarlandı. Saatte 10 kilometreye kadar hızlara ulaşabilir. Toyota bu aracı yaşlı çalışanların depolar, fabrikalar ve havaalanı terminalleri gibi büyük tesisler arasında seyahat etmesine yardımcı olmak için geliştirdi. Bu nedenle aracın önündeki engeller veya yayalarla çarpışmayı önlemek için araçta engel algılama özelliği bulunmaktadır.

Toyota C+walkT’nin pili, değiştirilebilir bir lityum iyon pildir. Cihaz tipik olarak iki buçuk saatlik kullanıma sahiptir. 70 cm boyunda ve en geniş yeri 45 cm genişliğindedir. Ayrıca 100 kg ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir. Saatte altı milin biraz üzerinde maksimum hızda seyahat edebilir. Sadece Japonya’da piyasaya sürülen Toyota C+walkT, 3067 dolara satışa çıktı. Şirket, Japon hükümetinin halka açık yollarda kullanması için günleri sayıyor.

Şirketin elektrikli araç teknolojisindeki stratejisi ve işi buradan Daha detaylı okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK