2 Yıllık Pandemi Kaynaklı Büyümeden Sonra PC Gönderileri Düşüyor

2 Yıllık Pandemi Kaynaklı Büyümeden Sonra PC Gönderileri Düşüyor

25
0
PAYLAŞ

İki yıllık önemli bir büyümenin ardından, PC pazarı, tüketicilerden ve eğitim alıcılarından gelen talebin azalması nedeniyle ilk çeyrekte sevkiyatlarda düşüş gördü.

Araştırma firması IDC, iki yıllık pandemi kaynaklı çift haneli büyümenin ardından PC sevkiyatlarının Ocak ve Mart 2022 arasında %5,1 düştüğünü bildirdi.

IDC, düşüşün mutlaka piyasanın “aşağı doğru bir spirale” yöneldiği anlamına gelmediğini söylüyor. Aslında, ilk çeyrekte PC satıcıları dünya çapında 80,5 milyon birim sevk etti. Bu dikkate değer, özellikle de pazarın üç yıl önce yalnızca 58,5 milyon adet sevk ettiğini düşündüğünüzde.

IDC, “1Ç22 hacmi, küresel sevkiyatların 80 milyonu aştığı art arda yedinci çeyreğe işaret ediyor, bu da 2012’den beri görülmemiş bir başarı” diye ekliyor.

IDC bilgisayar gönderi numaraları

Bu 80 milyon birim, devam eden çip kıtlığı ve küresel tedarik zinciri sorunlarının ortasında da sevk edildi. IDC bunu, birçok ofis donanımlarını hibrit çalışma ortamları için güncellerken ticari sektörden gelen yüksek bilgisayar talebine bağlıyor.

Rakip firma Canalys, ilk çeyrekte sevkiyat düşüşüne rağmen PC pazarında da iyimser. Canalys analisti Rushabh Doshi, “Son iki yıl, 2019 ve 2021 yılları arasında eklenen 150 milyondan fazla dizüstü ve masaüstü bilgisayarla kurulu tabanı büyük ölçüde genişletti” dedi. “Müşteriler kısa vadede artan fiyatlar nedeniyle satın alma işlemlerini ertelemek zorunda kalsalar bile, özellikle aktif cihazların %50’sinden fazlasının dört yaşından büyük olduğu düşünüldüğünde, büyük bir cihaz yenileme dalgası kaçınılmazdır.”

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Canalys slayt

Ancak Canalys, Ukrayna’daki savaşın petrol fiyatlarını artırdığını ve Çin’in imalat sektörünü bozan COVID-19 kilitlenmelerini gerekçe göstererek dünya olaylarının PC pazarını etkilemesinin olası olduğunu da söylüyor.

“Bu sorunların ne zaman çözüleceği ve diğer siyah kuğu olaylarının olasılığı konusunda net bir zaman çizelgesi olmadan, endüstri yeni bir dizi zorlukla başa çıkmaya ve son iki yılda gösterdiği aynı dayanıklılıkla yanıt vermeye hazır olmalıdır.” Canalys analisti Ishan Dutt diyor.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK