AB, Rakip SpaceX’in Starlink’ine Uydu İnternet Sistemi Kuracak

AB, Rakip SpaceX’in Starlink’ine Uydu İnternet Sistemi Kuracak

59
0
PAYLAŞ

SpaceX’in Starlink ve diğer uydu internet takımyıldızları, Avrupa Birliği’ni kendi rakip sistemini kurmaya zorluyor.

Avrupa Komisyonu bugün, kıtadaki yerel yönetimlere, işletmelere ve tüketicilere hizmet etmek üzere tasarlanmış bir “uzay tabanlı güvenli iletişim sistemi” inşa etmek için 6 milyar Euro (6,8 milyar $) tutarında bir plan ortaya koydu.

Amaç, ABD şirketleri, Çin ve Rusya gibi diğer oyuncular kendi uydularını geliştirirken AB’nin yörüngede kendi son teknoloji uydu internet takımyıldızına sahip olmasını sağlamak. Bu tür uydular olmadan AB, yüksek hızlı ve güvenli bağlantı talebi arttıkça teknolojik olarak geri kalma riskiyle karşı karşıyadır.

Komisyon, “Bugünün dijital dünyasında, uzay tabanlı bağlantı, AB’nin dayanıklılığı için stratejik bir varlıktır.” Dedi. “Ekonomik gücümüzü, dijital liderliğimizi ve teknolojik egemenliğimizi, rekabet gücümüzü ve toplumsal ilerlememizi sağlıyor.”

AB uydu sistemi için kullanım örnekleri

Diğer faktör ise ulusal güvenliktir. Yeni nesil bir uydu internet sistemi, yer tabanlı fiber ağlara ihtiyaç duymadan Avrupa’nın herhangi bir yerine kesintisiz yüksek hızlı internet sunabilir. Ayrıca, diğer yabancı hükümetlerin yetkisi altındaki teknolojilere güvenmeden AB üye devletlerine güvenli bağlantı sunabilir.

Dolayısıyla teknoloji, AB üye ülkelerinin kritik altyapıyı korumasına ve kıta genelinde kriz yönetimi ve savunma çabalarını desteklemesine yardımcı olabilir. Komisyon, bir SSS’de “Güvenlikle ilgili bu çözümler, üçüncü ülkelere bağımlılıklardan kaçınarak ve değer zincirlerimizin esnekliğini güçlendirerek, sınırsız bir şekilde garantili erişim sağlamak için Avrupa olmalıdır” dedi. (Üçüncü ülkeler AB üyesi olmayanlardır.)

Avrupa Komisyonu da uydu internet sistemini geliştirmek için hızlı hareket etmek istiyor: “Mega takımyıldızlarındaki çarpıcı artış nedeniyle mevcut frekans dosyaları ve yörünge yuvaları sıkıntısı var. AB düzeyinde zamanında eylemin olmaması, AB endüstrisinin kilit teknolojiler ve pazarlardaki rekabet gücünü de tehlikeye atacaktır” dedi.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

AB’nin uydu internet takımyıldızının boyutu hakkında bir bilgi yok. Ancak komisyon, önümüzdeki yıl ilk geliştirme ve dağıtımı başlatmayı planlıyor. AB’den bir bilgi notu, uydu internet sistemi için ilk hizmetin 2027’nin ortalarında tam hizmet sunulmadan önce 2024’ün sonlarında başlamasının planlandığını da gösteriyor.

Dağıtım için zaman çizelgesi

Avrupa Birliği, şimdi ve 2027 arasında projeye 2,4 milyar € katkıda bulunmayı planlıyor. Diğer finansman AB üye ülkeleri, Avrupa Uzay Ajansı ve özel şirketlerden gelecek. Bu arada SpaceX’in Starlink’i halihazırda Fransa, İspanya, Almanya, Polonya ve İtalya dahil olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerindeki kullanıcılara hizmet veriyor.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK