AB’den Musk’a: Twitter veya Else için Yeni İçerik Denetleme Kurallarını Takip Edin

AB’den Musk’a: Twitter veya Else için Yeni İçerik Denetleme Kurallarını Takip Edin

23
0
PAYLAŞ

Elon Musk’ın şirketi satın aldıktan sonra Twitter’da içerik moderasyonunu dizginleme hedefi, Avrupa Birliği’nde fazla ilerleyemeyebilir.

Bir AB düzenleyicisi bugün Musk’ı, Twitter’ın nefret söylemi ve dezenformasyona karşı daha katı yaptırımlar veya potansiyel bir yasakla karşı karşıya kalma riskine karşı daha sıkı yaptırımlar gerektiren yeni mevzuata uymasını sağlaması gerektiği konusunda uyardı.

“İster arabalar ister sosyal medya olsun, Avrupa’da faaliyet gösteren herhangi bir şirketin, hissedarlarına bakılmaksızın kurallarımıza uyması gerekiyor. Bay Musk bunu çok iyi biliyor.” tweetlendi Avrupa İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton

Geçen hafta AB, Twitter dahil en büyük sosyal medya şirketlerinin platformlarını dezenformasyon gibi tehditlere karşı daha aktif bir şekilde denetlemesini gerektiren Dijital Hizmetler Yasası (DSA) adlı bir dönüm noktası anlaşmasına vardı.

Breton, uyulmamasının milyarlarca dolarlık para cezasına veya AB’de faaliyet yasağına yol açabileceğini söyledi. The Financial Times bir röportajda. “Herkesi bekliyoruz. Açığız ama şartlarımız dahilinde. En azından ona ne diyeceğimizi biliyoruz: ‘Elon, kurallar var. Rica ederim ama bunlar bizim kurallarımız. Burada geçerli olacak senin kuralların değil.” katma.

Musk, içerik denetimi konusundaki yaklaşımını henüz tam olarak açıklamadı ve Twitter’ın nefret söylemi ve dezenformasyon konusundaki politikalarını ne kadar değiştireceğini belirsiz hale getirdi. Ancak bu ayın başlarında bir TED konuşmasında, amacının Twitter’ın ifade özgürlüğüne öncelik vermesini sağlamak olduğunu, ancak bunun bir ülkenin yasaları dahilinde olduğunu söyledi.

“Pekala, açıkçası Twitter’ın veya herhangi bir forumun faaliyet gösterdiği ülkenin yasalarına bağlı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla açıkça ABD’de ifade özgürlüğü konusunda bazı sınırlamalar var ve tabii ki Twitter bu kurallara uymak zorunda kalacak. dedi.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Ekledi: “Bir şeyleri silmek konusunda çok isteksiz olmak istediğimizi düşünüyorum. Kalıcı yasaklar konusunda çok dikkatli olun. Biliyorsunuz, molalar bazı kalıcı yasaklardan daha iyi olurdu.”

Bu arada, Dijital Hizmetler Yasası’nın hala AB parlamentosu ve üye devletlerden onay alması gerekiyor. Ardından, 15 ay sonra veya 1 Ocak 2024’e kadar (hangisi daha sonra gerçekleşirse) yürürlüğe girecek.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK