Amazon’un Projesi Kuiper İpuçları Büyük Uydu Fırlatma Anlaşması

Amazon’un Projesi Kuiper İpuçları Büyük Uydu Fırlatma Anlaşması

29
0
PAYLAŞ

Amazon’un düşük Dünya yörüngeli uydu geniş bant için SpaceX’in Starlink’ine hedeflenen rakibi olan Project Kuiper, Salı günü yaptığı basın açıklamasının “tarihteki en büyük ticari fırlatma araçları tedariki” olarak adlandırdığı üçlü fırlatma sözleşmelerini duyurdu.

Bu anlaşmalar henüz uçmamış üç büyük roketi içeriyor: Arianespace’in Ariane 6, United Launch Alliance’ın Vulcan Centaur’u ve Blue Origin’in New Glenn’i.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, aynı zamanda ULA’nın Vulcan’ındaki ilk aşama motorları da sağlayan son firmaya sahip ve bu şirketin finansmanını sağlıyor. fırlatır.

Amazon’un duyurusu bir değer veya program belirtmiyor, ancak kapsanan lansmanların -38 Vulcan Centaur’da, 18’i Ariane 6’da ve 12’si New Glenn’de ve ayrıca olası bir 15 ekstra- Kuiper’in 3.236 uydu takımyıldızının çoğunu yükselteceğini söylüyor.

Federal İletişim Komisyonu’nun 30 Temmuz 2020 tarihli yetkisi, Kuiper’in takımyıldızın %50’sinin 30 Temmuz 2026’ya kadar faaliyete geçmesini ve geri kalanının üç yıl sonra ödenmesini gerektiriyor. Bu, ULA ve Blue Origin’in Cape Canaveral, Fla.’daki fırlatma rampalarında ve Arianespace’in Avrupa Uzay Ajansı’nın Fransız Guyanası kompleksi Kourou’daki tesislerinde yoğun bir program olduğunu gösteriyor.

Kuiper – adı gökbilimci Gerard Kuiper’e bir haykırış – yaklaşık 366 ila 390 mil yükseklikteki yörüngelerdeki uydulardan yüksek hızlı bağlantı sağlamayı hedefliyor. Bu irtifalar, Starlink’inkiler gibi, çok daha hızlı hizmete izin veriyor. Amazon, 2020’de Kuiper’in neredeyse 22.000 mil daha yüksek coğrafi sabit uyduların ciddi gecikmesi olmadan 400 Mbps indirme hızı sağlayabileceğini söyledi.

Amazon, Kuiper hizmet maliyetlerini, yükleme hızlarını veya olası veri sınırlarını tartışmadı.

Gökbilimci Jonathan McDowel tarafından sağlanan sayıma göre, Starlink’in artık uzayda çalışan 2.000’den fazla uydusu var. İngiliz firması OneWeb (müşterilere doğrudan satış yapmayacak üçüncü bir düşük Dünya yörüngeli hizmeti), Rusya’nın işgalinden sonra bugüne kadar fırlatma sağlayıcısı olan Rus Roscomos ile bağlarını kesmeden önce 648 uydu takımyıldızının neredeyse üçte ikisini yörüngede tuttu. Ukrayna. Ancak Kuiper’in hiçbiri yok.

Kuiper, ABL Space Systems’ın RS-1 roketinde bu yılın sonuna kadar iki prototip uydu fırlatmayı hedefliyor. Ancak bu hafif aracın kendisi henüz piyasaya sürülmedi ve Ocak ayında yapılan bir test yanlışlıkla ilk çıkışını üç ay geciktirdi.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Ariane 6, Vulcan Centaur ve New Glenn büyük gecikmeler yaşadı. Her ikisi de Blue Origin’in BE-4 motoruyla çalışan son ikisinin bir zamanlar 2019 ve 2020’de uçması bekleniyordu.

Geçen ay Washington DC’deki Satellite 2022 konferansında, Blue Origin’den New Glenn’in kıdemli başkan yardımcısı Jarrett Jones, bir panel tartışmasında şirketin şu anda bu kısmen yeniden kullanılabilir aracın 2023 lansmanı için çekim yaptığını söyledi. Önceki tahminler hakkında “Açıkçası, pist 2022’de kapanıyor” dedi.

Aynı panelde konuşan ULA CEO’su Tory Bruno, BE-4 motorunun artık “harika durumda” olduğunu ve Blue Origin’in ilk iki bitmiş modeli yıl ortasına kadar gönderirse Vulcan’ın bu yıl hala uçabileceğini umduğunu söyledi. , ULA bu programa bağlı kalabilir.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK