Apple: Takip Etmek İçin AirTag’leri Kötüye Kullanırsanız, Polisin Kapıyı Çalmasını Bekleyin

Apple: Takip Etmek İçin AirTag’leri Kötüye Kullanırsanız, Polisin Kapıyı Çalmasını Bekleyin

31
0
PAYLAŞ

Birini takip etmek için bir AirTag’i kötüye kullanırsanız, Apple sizi yakalamaya yardımcı olmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışırsa şaşırmayın.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Aldığımız AirTag ile ilgili tüm taleplerde kolluk kuvvetleriyle aktif olarak çalışıyoruz.” Dedi. “Bilgilerimize ve kolluk kuvvetleriyle yaptığımız görüşmelere dayanarak, AirTag’in kötüye kullanımı vakaları nadirdir; ancak, her örnek çok fazla.”

Açıklama, AirTag’lerin izinleri olmadan insanları izlemek için istismar edilebileceği endişeleri arasında geldi. Son aylarda, bir AirTag’in kurbanın arabasına, cebine veya çantasına yerleştirilmesini içeren, giderek artan sayıda takip etme olayıyla ilişkilendirildiler.

Buna cevaben Apple, kötü niyetli AirTag kullanımının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştığını söyledi. Biraz ironik olarak şirket, AirTag’in kendisinin bu tür suçların arkasındaki failleri bulmayı kolaylaştırabileceğini söyledi.

“Her AirTag’in benzersiz bir seri numarası vardır ve eşleştirilmiş AirTag’ler bir Apple Kimliği ile ilişkilendirilir. Apple, bir mahkeme celbine veya kolluk kuvvetlerinden gelen geçerli bir talebe yanıt olarak eşleştirilmiş hesap ayrıntılarını sağlayabilir ”dedi. “Sağladığımız bilgilerin bir AirTag’i faile kadar takip etmek için kullanıldığı ve daha sonra yakalanan ve suçlanan faile kadar kullanıldığı durumlarda onlarla başarılı bir şekilde ortaklık kurduk.”

Yeni uyarı mesajı

Apple ayrıca üründe yapılacak birkaç değişiklik üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri, AirTag kurulum işlemi sırasında, insanlara cihazı istenmeyen izleme için kötüye kullanmanın dünyanın birçok yerinde bir suç olduğunu hatırlatacak yeni bir uyarı mesajının kullanılmasını içerir. Aynı uyarı mesajı, her AirTag’in kullanıcının Apple Kimliği ile bağlantılı olduğunu da açıkça gösterecektir.

Şirket ayrıca, bir iPhone kullanıcısının çevresinde istenmeyen bir AirTag’i daha net bir şekilde bulmasına yardımcı olmayı vaat eden yeni bir Hassas Bulma özelliği üzerinde çalışıyor.

Apple, “iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 kullanıcıları, bilinmeyen bir AirTag’in menzilindeyken mesafesini ve yönünü görmek için Precision Finding’i kullanabilecek” diyor. “Bir iPhone kullanıcısı hareket ettikçe, Precision Finding kameradan, ARKit’ten, ivmeölçerden ve jiroskoptan gelen girdileri birleştirerek ses, dokunma ve görsel geri bildirimin bir kombinasyonu aracılığıyla onları AirTag’e yönlendirmek için.”

Hassas Bulma özelliği.

Hassas Bulma özelliği.

Bu özellik, koltuk minderinin derinliklerine sıkışmış olması veya hoparlörün kasıtlı olarak çıkarılması durumunda sahte bir AirTag bulmayı kolaylaştırabilir. Şu anda, sahte bir AirTag, orijinal sahibinden ayrıldıktan sonra sekiz ila 24 saat arasında rastgele bir zamanda bip sesi çıkaracaktır. Ancak kullanıcılar, cihazın dahili hoparlörünü çekerek bip uyarısını kesebileceğinizi keşfettiler. Birkaç çevrimiçi satıcı, daha sinsi izleme için kullanılabilecek “Silent AirTags” satmak için bunu yaptı.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Ürüne gelen diğer değişiklikler arasında, bip uyarısının daha yüksek sesle yapılması ve iPhone kullanıcılarını, çevrelerinde sahtekar bir AirTag olduğunda daha erken uyarılması yer alıyor. Android kullanıcıları için Apple, orijinal sahiplerinden ayrılmış yakındaki AirTag’leri tespit edebilen ücretsiz bir uygulama yayınladı.

Şirket, “AirTag, insanları veya başka bir kişinin mülkünü takip etmek için değil, insanların kişisel eşyalarını bulmalarına yardımcı olmak için tasarlandı ve ürünlerimizin herhangi bir kötü niyetli kullanımını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz” dedi. “İstenmeyen izleme uzun süredir toplumsal bir sorun olmuştur ve AirTag’in tasarımında bu endişeyi ciddiye aldık.”

Kişinizde veya eşyalarınızda haydut bir AirTag ile karşılaşırsanız, Apple nasıl tepki vereceğinize ve kendinizi nasıl koruyacağınıza dair ayrıntılı bir makale yayınladı. Bir AirTag, pili çıkarılarak da kolayca devre dışı bırakılabilir.

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun 5G ile yarış En iyi mobil teknoloji hikayelerimizi doğrudan gelen kutunuza ulaştırmak için bülten.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK