AT&T, 2023’te Büyük 5G Genişletme Planlıyor

AT&T, 2023’te Büyük 5G Genişletme Planlıyor

30
0
PAYLAŞ

AT&T, 2023’ün sonuna kadar orta bant 5G ile 200 milyon kişiyi kapsamayı hedefliyor, ancak bugün bir analist etkinliğinde 2022 için yeni bir kablosuz vaatte bulunmadı. Bunun yerine şirket, fiber ağını kablo ve sabit kablosuz gibi alternatifler üzerinden tanıtmaya odaklandı.

AT&T, medya şirketi olmak için üç yıl harcadıktan sonra bir bağlantı şirketi olmaya geri döndü. AT&T Mobility’nin EVP ve GM’si Jennifer Robertson, Churn’un azaldığını ve müşteri eklemelerinin arttığını söyledi.

Etkinliğin çoğu, AT&T’nin ülke çapındaki kablosuz ağından ziyade fiber sabit hat ağının tanıtımını yapmak için harcandı. AT&T Communications CEO’su Jeff McElfresh, “Ağ, sağlam bir fiber temeli ile başlamalıdır” dedi.

AT&T, fiberin gitmenin yolu olduğunu söylüyor

AT&T, yalnızca fiberin ABD evlerinin veri taleplerini karşılayabileceğini söylüyor. (Resim: AT&T)

Bu amaçla, AT&T, fiber ayak izini hizmet verdiği mevcut kasaba ve banliyölerden genişletmeye devam edecek ve “fiber için birincil” olan ancak henüz hizmet verilmeyen “kabaca 50 milyon haneye” ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

AT&T yöneticileri toplantıda, AT&T’nin fiber şampiyonluğunun, bant genişliği ihtiyaçlarının büyük ofis binalarından evlere kaymasıyla ortaya çıktığını söyledi. McElfresh, 35 milyon daha fazla ABD çalışanının pandemi öncesine göre evden çalışma seçeneğine sahip olmasıyla birlikte, ev içi veri kullanımının 2025 yılına kadar 4,6 TB/ay’a çıkacağını söyledi. Onun görüşüne göre sadece lif, bununla başa çıkacak kapasiteye ve simetriye sahiptir.

30M kapalı

AT&T, 2025 yılına kadar fiber erişimi olan 30 milyon binaya sahip olmayı hedefliyor. (Resim: AT&T)

“Kurduğumuz gün çoklu konser yeteneğine sahip, en hızlı performansı sağlıyor, simetrik ve fiber nereye giderse gitsin, kablosuz onu takip ediyor” dedi.

AT&T, kablosuzun ne kadar hızlı takip edeceği konusunda son zamanlarda Verizon veya T-Mobile’dan daha az ayrıntıya girdi. McElfresh, AT&T’nin aynı anda 3.7-3.8GHz C-bant spektrumuna ve daha yeni 3.45-3.55GHz spektrumuna dayalı ağlar oluşturduğu için “kule başına iki radyo” dağıttığını doğruladı.

McElfresh, “Bu yıldan itibaren toplam 80 MHz orta bant spektrumu dağıtabiliyoruz.” Dedi.

AT&T'nin spektrum dağıtım stratejisi

C-bandını ve 3.45GHz’i dağıtmak için bir ‘tek dokunuş’ stratejisi, diğer yaklaşımlardan daha yavaş olabilir, ancak AT&T, çevrimiçi olarak daha fazla yeteneği daha verimli bir şekilde getireceğini söylüyor.

2022’de 70 milyon kişinin orta bant kapsamına alınacağını yineleyen şirket, 2023’ün sonuna kadar 200 milyon kişiyi hedeflediğini söyledi. Bu da onu rakiplerinin gerisinde bırakıyor. Verizon, 2022 yılı sonuna kadar 175 milyon C-bandına sahip olacağını, T-Mobile ise bu yılın sonuna kadar orta bant ile 260 milyonu hedeflediğini söylüyor.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

McElfresh, AT&T’nin mevcut “düşük bandın en iyi ve en tutarlı deneyimi sağladığı” “mil karede güçlü bir kapsama avantajına” sahip olduğu için hala kendine güvendiğini söyledi.

Şirketin polis departmanları gibi devlet kurumlarıyla yaptığı FirstNet sözleşmelerinin de benzersiz bir avantaj sağladığını söyledi.

Ön ödemeli olarak Cricket, AT&T’nin ABD’de en hızlı büyüyen ön ödemeli taşıyıcı olmasına yardımcı oldu ve AT&T’nin Dish için ülke çapında dolaşım sağlamaya yönelik yeni anlaşması AT&T’nin toptan satış işini canlandıracak.

Robertson, AT&T’nin Meksika’da bir kablosuz taşıyıcıya sahip olması nedeniyle Meksika-Amerika pazarıyla birlikte büyümek için önemli bir alana sahip olduğunu söyledi. “Her iki ülkede de sınırsız konuşma, metin ve veri sunan tek taşıyıcı biziz, çünkü bu bir ağ, iki ülke” dedi.

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun 5G ile yarış En iyi mobil teknoloji hikayelerimizi doğrudan gelen kutunuza ulaştırmak için bülten.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK