AT&T, Dish en son 5G müzayedesinde büyük kazandı

AT&T, Dish en son 5G müzayedesinde büyük kazandı

10
0
PAYLAŞ

Buna C-Band 2 deyin. FCC, yaklaşmakta olan 5G C-Band’ına nispeten yakın olan yeni bir 5G radyo dalgaları parçasını açık artırmaya çıkardı ve AT&T ve Dish, portföylerini artırmak için 12 milyar dolar harcadı.

AT&T, en büyük 20 ABD pazarının her birinde ve diğerlerinin çoğunda 40MHz kazandı ve bu şehirlerde daha sonra 2022’de kullanabileceği C-bandı 5G spektrumunun miktarını iki katına çıkardı.

Bazı önemli alanlarda – Atlanta, Washington, DC ve Denver – AT&T, Verizon’un 2024’e kadar C-bandını piyasaya sürmesine izin verilmeyecek olan 5G hava dalgalarına sahip olacak.

Yaşadığınız yerde yeni hava dalgalarına sahip olan havayollarının resmi listesi için FCC’nin web sitesini buradan ziyaret edin. Bu sayfada “Weminuche LLC” Yemeği var.

Yeni 3.45-3.55 GHz radyo dalgaları, AT&T’nin 19 Ocak’tan itibaren etkinleştireceği mevcut C-bandı 40 MHz’den biraz farklı bir yolda. Her ikisini de aynı anda kullanarak, menzili artırmak için AT&T’nin düşük bantlı 5G’sini kullanmanın yanı sıra, taşıyıcı muhtemelen daha büyük bir Teklife sahip olacak Samsung Galaxy S22 ve yakında çıkacak olan iPhone 14 serisindeki yeni Qualcomm X65 modemlerinden yararlanmak isteyecektir. Spektrum kanallarını birleştirme açısından önceki modellere göre esneklik.

Analistler, yeni radyo dalgalarının nispeten hızlı bir şekilde kamu kullanımı için “temizleneceğini” söylüyor, ancak CTIA, lisans sahiplerinin yaklaşık üç düzine alanda askeri kullanıcılarla koordine olması gerektiğini belirtiyor.

Bu, önümüzdeki yıl karmaşık bir 5G ortamına yol açacak. Verizon, bu ay 46 metro alanında 60MHz 5G’yi açmayı planlıyor. AT&T, bu yıl bu alanların bazılarında 40MHz’i açacak, ancak nerede ve ne zaman olduğu konusunda çok fazla ayrıntı yok.

Ancak daha sonra AT&T, potansiyel olarak ilk 40’ı henüz yasal olmayan şehirler de dahil olmak üzere başka bir 40 MHz ekleyecektir – ve 40 MHz veya 80 MHz kullanıp kullanamayacağınız telefonunuza bağlıdır.

Sonuç olarak, Verizon ve AT&T, farklı şehirlerde çılgınca farklı performanslarla, 5G hızlarını ve gelecek yıllarda inşa edeceklerini düello yapacaklar.

Verizon, 3.45-3.55 GHz açık artırmasında teklif vermedi.


Dish, T-Mobile de kazandı

Açık artırmanın yapılandırılma şekli nedeniyle, ülke çapında 100 MHz radyo dalgaları mevcuttu, ancak tek bir teklif veren yalnızca 40 MHz alabiliyordu. Bu, her yerde en az üç kazanan olduğu anlamına geliyordu. Gemide Verizon olmadan, bu kazananlar tipik olarak AT&T, Dish ve T-Mobile, US Cellular veya özel sermaye şirketleri olmuştur.

Açık artırmanın ikinci büyük kazananı Dish oldu. Çoğu pazarda 30-40MHz aldı ve önceki 20MHz’lik benzer CBRS spektrumu ile birleştiğinde çoğu büyük şehirde oldukça iyi bir ağ oluşturabilirdi. Üç büyük operatörle derinlemesine rekabet edemese de, sağlam bir akıllı telefon deneyimi için 60MHz yeterli.

AllNet Insights, Dish’in şu anda orijinal pazarı olan Las Vegas’ta 40MHz kullandığını bildiriyor. Başka bir 30MHz eklemek – hatta CBRS’de sayıyorsanız 50MHz – taşıyıcıya iyi bir derinlik verir. Şimdi Dish ile ilgili soru, ağı kurup kuramayacağıdır. Şirketten FCC tarafından 2023 yılına kadar ABD nüfusunun %70’ini kapsaması istendi, ancak elbette bu son tarih ertelenebilir.

T-Mobile ayrıca açık artırmaya 4 milyar dolar harcadı ve en iyi 20 metro alanının 12’sinde ve diğer birkaçında 20MHz satın aldı.

Editörlerimiz tarafından önerildi

T-Mobile’ın 5G ağı şu anda Sprint’ten satın aldığı 2,5 GHz düşük frekanslı spektruma dayanıyor ve tam dağıtım veya kullanıma yakın değil. C-bandı ve 3.45 GHz açık artırmaları, her ihtimale karşı gelecek için bir zulaya sahip olmakla ilgilidir.

Bildiğiniz isimleri özetleyecek olursak, US Cellular ülkenin 32 bölgesinde çoğunlukla 30-40MHz blok satın aldı ve bunların hiçbiri ilk 20 metropolde yer almadı. US Cellular, yıllardır kırsal odaklı bir 5G ağı kurmaktan bahsediyor ve spektrumda biraz sınırlı. Bu satın alma ona bu konuda yardımcı olacak, ancak 3.45GHz eterlerin kısa menzili bunu “kırsal” bir 5G’den daha “küçük bir kasaba” 5G’sine dönüştürüyor.

Ne yazık ki, onu kullanacak tüm şirketler gitmedi. Herkes teklif verebilir ve özel sermaye şirketleri genellikle daha sonra umutsuz havayollarına yeniden satmak için bu açık artırmalarda hava dalgalarını yakalar. New York, Boston, Miami, Atlanta ve Seattle’daki 20MHz’lik büyük hava dalgaları özel sermaye kâr dolabında saklanıyor.

Örneğin, New York’ta spektrum AT&T, Dish, T-Mobile ve bir özel sermaye şirketine gitti. Rochester, New York’ta AT&T, Dish ve Private Equity vardı. Tulsa’da AT&T, Dish ve US Cellular’dı.

BitPath’in Sasha Javid’inde çevrimiçi olarak mevcut olanı kimin harcadığının dökümü. Önümüzdeki birkaç gün içinde Spectrum Omega’da Spectrum satın alma haritalarının görünmesini bekleyin.

Bu arada AT&T ve Verizon, 19 Ocak Çarşamba günü 3.7-3.8GHz C-bant 5G ağlarını başlatmayı planlıyor. Daha sonra test etmek için yola çıkacağız.

Okuduklarını beğeniyor musun?

İçin kayıt olun 5G ile yarış En iyi mobil teknoloji haberlerimizi doğrudan gelen kutunuza almak için Bülten.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK