Biden Yöneticisi, Askeri Siber Saldırı Operasyonlarına İlişkin Trump Politikasını Geri Alabilir

Biden Yöneticisi, Askeri Siber Saldırı Operasyonlarına İlişkin Trump Politikasını Geri Alabilir

26
0
PAYLAŞ

Biden yönetimi, Savunma Bakanlığı’na bilgisayar sistemlerine ve düşman ağlarına karşı saldırgan eylemlerde bulunmak için olağandışı bir esneklik kazandıran 2018 Trump yönetim belgesindeki “geri al” düğmesine basabilir.

CyberScoop’tan Suzanne Smalley, Eylül 2018’de yayınlanan gizli bir direktif olan Ulusal Güvenlik Başkanlık Memorandumu-13’ün (NSPM-13) kurumlar arası incelemesi etrafında “tartışmalar hakkında bilgi verilen iki kaynağa” atıfta bulunarak bu olası değişimi Perşembe günü bildirdi.

Bu belge, Savunma Bakanlığı’nın “kuvvet kullanımının” veya ölüme, yıkıma veya önemli ekonomik etkilere neden olacak bir seviyenin altına düşen eylemler” başlatmasına izin verdi. Washington Post Ulusal güvenlik muhabiri Ellen Nakashima o sırada yazdı.

Trump yönetimi daha sonra bu yönergenin ayrıntılarını Savunma Bakanlığı’nın Kongre’deki atanmış gözetmenlerinden bir yıldan fazla bir süre boyunca sakladı; Meclis Silahlı Hizmetler Komitesi üyeleri nihayet Mart 2020’de okudu.

2019’da Trump ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, ABD’nin ev sahipliğinde yaptığı bir toplantıda doğruladı. Wall Street Dergisi Savunma Bakanlığı’nın 2018 ara seçimlerinden önce Rus nüfuz operasyonlarına karşı bu direktif kapsamında saldırılar düzenlediğini söyledi. en derginin Warren P. Strobel daha sonra Sentetik Teoloji adlı gizli bir operasyonda, “ABD Siber Komutanlığı, Rusya’nın St. Petersburg kentinde bulunan İnternet Araştırma Ajansı’na ait sunucuları sıkıştırdı.”

NSPM-13, Obama yönetimi altında geliştirilen ve bu tür operasyonlar için başkanlık onayı gerektiren bir politikanın yerini aldı. 2016 seçimlerinden önce Rusya’nın Demokrat Parti ofislerine ve bireylere yönelik bilgisayar korsanlığı operasyonları gibi durumlarda, Beyaz Saray’ın bu karar alma süreci çok hızlı veya kesin görünmüyordu.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Smalley’in CyberScoop için hazırladığı raporda, Trump politikasını geleneksel askeri operasyonlar üzerinde beklenen yürütme organı yetkisiyle olumsuz bir şekilde karşılaştıran bir kaynaktan alıntı yapıldı.

Kaynak, “Eğer savaşta değilseniz, komutanın Beyaz Saray ve cumhurbaşkanı ile görüşmesi gerekiyor” dedi. “Normalde kontrol Beyaz Saray’da olmalı. İşte böyle çalışır. Diğer birçok ülkede bu şekilde çalışıyor.”

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun Güvenlikİzle Doğrudan gelen kutunuza teslim edilen en önemli gizlilik ve güvenlik hikayelerimiz için haber bülteni.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK