Big Tech senin hakkında ne biliyor? Temelde her şey

Big Tech senin hakkında ne biliyor? Temelde her şey

31
0
PAYLAŞ

Facebook gizlilik skandallarının akışı, sosyal ağ ve diğer teknoloji devlerinin sizin hakkınızda gerçekte ne kadar bilgi sahibi olduğunu merak etmenize neden olabilir.

İşte bir ipucu: hemen hemen her şey.

Web Sitesi Güvenliği Baron, Facebook, Google, Apple, Twitter, Amazon ve Microsoft’un gizlilik politikalarını araştırdı ve her şirketin izin verdiği veri türlerini gösteren kullanışlı bir bilgi grafiği hazırladı. Facebook ve Co. için veri paradır.

Aşağıdaki infografikte görebileceğiniz gibi, Facebook özellikle veri aç: Telefonunuz gibi daha yaygın olarak toplanan veri noktalarına ek olarak işiniz, gelir düzeyiniz, ırkınız, dininiz, siyasi görüşleriniz ve tıkladığınız reklamlar hakkında bilgi toplar. numara, E-posta adresi, konum ve kullandığınız cihazların türü.

Güvenlik Baron, “Facebook alışılmadık derecede agresif” dedi. “Bu veriler, reklamcılar ve (umarım hain değil) başkaları tarafından kullanılabilir.”

Site, Twitter’ın karşılaştırmalı olarak “nispeten kullanışlı” olduğunu belirtiyor. Örneğin, mikroblog hizmeti adınızı, cinsiyetinizi veya doğum tarihinizi toplamaz (Facebook, Google ve Microsoft’un yaptığı gibi), ancak Twitter telefon numaranızı, e-posta adresinizi, saat diliminizi, hangi videoları izlediğinizi ve daha fazlasını bilir. .

Google ve Microsoft, veri toplama konusunda diğer büyük oyunculardır.

Editörlerimiz tarafından önerildi

Security Baron, “Cortana’nın tüm e-postalarınızı dinlemesi ve Gmail’in tüm e-postalarınızı görmesiyle birlikte, Google ve Microsoft’un her yerde bulunan doğası, onlara rahatsız edici derecede büyük miktarda bilgilerinize erişim sağlıyor” dedi.

Facebook, Google, Apple, Twitter, Amazon ve Microsoft’un hakkınızda neler bilebileceğini görmek için tam bilgi grafiğine göz atın. Dijital gizliliğinizi korumaya ilişkin ipuçları için Çevrimiçi Veri Koruma 101: Büyük Teknolojinin Bilgilerinizle Zenginleşmesine İzin Verme hikayemize bakın.

Güvenlik Baronunun Kişisel Tanımlanabilir Bilgiler ve Büyük Teknoloji Tablosu

Okuduklarını beğeniyor musun?

İçin kayıt olun güvenlik görevlisi En iyi gizlilik ve güvenlik öykülerimiz için doğrudan gelen kutunuza iletilen haber bültenleri.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK