Bir gecikmeden sonra Samsung, telefonlar için AMD destekli Exynos 2200 yongasını tanıttı

Bir gecikmeden sonra Samsung, telefonlar için AMD destekli Exynos 2200 yongasını tanıttı

33
0
PAYLAŞ

Samsung, yeni Exynos 2200 mobil işlemcisi ile akıllı telefonlara video oyun konsolu benzeri grafikler getirmeyi vaat ediyor.

Samsung, şirketin Exynos 2200 için orijinal açıklamasını açıklama yapmadan gizemli bir şekilde ertelemesinden bir hafta sonra Salı günü çipi resmen duyurdu.

Yonga, AMD’nin PS5 ve Xbox Series X’teki grafiklere de güç sağlayan RDNA 2 teknolojisini bir mobil işlemciye paketlemede başarılı. AMD, çipi ilk kez Haziran ayında tanıtmış ve RDNA 2 mimarisinin ilk kez akıllı telefonlara genişletileceğini duyurmuştu.

Samsung’a göre, RDNA 2 mimarisi Exynos 2200’de “Xclipse” adlı özel bir GPU aracılığıyla bulunabilir. “Bir güneş tutulması gibi, Xclipse GPU eski mobil oyun çağını sona erdirecek ve heyecan verici yeni bir bölümün başlangıcını işaret edecek” diye ekledi.

RDNA 2’nin en büyük satış noktalarından biri, desteklenen oyunlara gerçekçi aydınlatma ve gölgeleme efektleri ekleyebilen ışın izlemedir. Diğeri, bir oyunda piksel gölgelemesini optimize edebilen ve GPU kaynaklarını kare hızına odaklanmak için serbest bırakan Değişken Hız Gölgelendirme adı verilen bir grafik optimizasyon tekniğidir.

Exynos 2200 ayrıca, Samsung’un pil ömrünü çip üzerinden iyileştirmeye yardımcı olması gerektiğini söylediği son teknoloji ürünü 4 nanometre üretim süreci kullanılarak üretildi.

Şirket, yeni Exynos işlemcisi ile kesinlikle büyük bir oyundan bahsediyor. Şaşırtıcı bir şekilde, ancak Samsung, çipin oyun yetenekleri için herhangi bir kıyaslama yayınlamadı. Exynos 2200’ün ürün sayfası, tek bir mobil oyun olan PUBG New State için bir GIF gösteriyor. Samsung ayrıca çipin CPU veya GPU’su için saat hızları yayınlamadı.

Editörlerimiz tarafından önerildi

PUBG Yeni Durum resmi

Ayrıca hangi telefonların çipi benimseyeceği de belirsizliğini koruyor. Samsung’un şirketin bir sonraki amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy S22’yi önümüzdeki ay duyurması bekleniyor. Ancak genel olarak, Exynos çipleri yalnızca Avrupa ve Asya’da satılan Samsung telefonlarında kullanıldı. ABD’de, Galaxy telefonları Qualcomm Snapdragon yongaları kullanır.

Ancak AMD, akıllı telefon tabanlı grafiklerde Samsung ile ortaklığının tek seferlik bir şey olmayacağını söylüyor. AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı David Wang Salı günkü duyuruda, “Samsung’un Xclipse GPU’su, Exynos SoC’lerde çok sayıda planlanan AMD RDNA grafik neslinin ilk sonucudur.” Dedi. “Mobil müşterilerin, teknoloji işbirliğimiz tarafından desteklenen harika oyun deneyimlerini deneyimlemelerini bekleyemeyiz.”

Samsung’a göre Exynos 2200 şu anda seri üretimde. Çipin diğer özellikleri arasında sekiz çekirdekli ARM CPU işlemci, 5G modem ve 200 megapiksele kadar kamera sensörü desteği yer alıyor.

Okuduklarını beğeniyor musun?

İçin kayıt olun 5G ile yarış En iyi mobil teknoloji haberlerimizi doğrudan gelen kutunuza almak için Bülten.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK