Bir oyun bilgisayarı inşa etmek, 2022’de cüzdanınızı ağlatabilir

Bir oyun bilgisayarı inşa etmek, 2022’de cüzdanınızı ağlatabilir

29
0
PAYLAŞ

PC oyunları inkar edilemez bir şekilde pahalıdır ve devam eden bileşen sıkıntısı hobiyi daha da pahalı hale getirir. Ne yazık ki, AMD, Intel ve Nvidia’nın en iyi grafik kartları ve CPU’ları 2022’de %20’lik bir fiyat artışı görebileceğinden durum çok daha kötüleşmek üzere görünüyor.

Digitimes tarafından hazırlanan bir rapora göre, yüksek nakliye ve dökümhane maliyetleri nedeniyle GPU ve işlemci fiyatları artabilir. Chip gofret üreticisi TSMC, geçen yıl fiyatlarını şimdiden %10 artırdı ve AMD’nin ürün fiyatlarını 20-40$ artırmasına neden oldu, bu nedenle bunun artmaya devam edebileceğini duymak daha da cesaret kırıcı.

Rapor, CPU’ları 7nm ve 5nm teknolojisine dayandığından en çok AMD’nin etkileneceğini öne sürüyor. Bu, Red Team’in bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen Ryzen Zen 4 serisini de içeriyor. Elbette şirketin RDNA 2 grafik kartı da TSMC’nin 7nm dökümhanelerini kullandıkları için daha pahalı olabilir.

Nvidia’nın GeForce RTX 3000 grafik kartı Samsung silikonu kullanır, bu nedenle RTX 3090 Ti gibi GPU’lar etkilenmemelidir. Bununla birlikte, yeni nesil RTX 4000 kartları muhtemelen daha yüksek bir maliyetle gelecek ve yeşil ekip, yarı iletken üreticisine önceden ödeme yapmış gibi görünüyor.

Üç büyük arasında Intel, yeni bileşenlerin maliyetinden en az etkilenen gibi görünüyor, ancak zarar görmemiş de değil. Şirket şu anda çipleri TSMC’ye dış kaynak olarak tedarik ettiğinden, mavi ekip genel fiyat artışları nedeniyle parçalarını hala fiyatlandırabilir. Sonuç olarak bu, 2022’de yeni bir oyun bilgisayarı satın almanın banka hesabınıza zarar verebileceği anlamına gelir, özellikle de hedefiniz sıfırdan bir tane oluşturmaksa.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK