C-bandı 5G’nin kullanıma sunulması henüz ABD iç hat uçuşlarını etkilemedi

C-bandı 5G’nin kullanıma sunulması henüz ABD iç hat uçuşlarını etkilemedi

34
0
PAYLAŞ

Büyük yabancı havayolları, bugün C-bandı 5G’nin piyasaya sürülmesiyle ilgili korkular nedeniyle ABD’ye uçuşları iptal ederken, büyük havalimanlarındaki geliş ve gidiş kurullarına göre ABD içindeki iç uçuşlar etkilenmemiş görünüyor.

Verizon ve AT&T bugün, mobil ve hava yolculuğu endüstrileri arasındaki anlaşmazlıkların konusu olan C-bandı 3.7-3.8 GHz frekanslarında ek 5G kanalları başlatmayı planlıyor.

Havayollarına göre, C-bandının tanıtılması, uçakların irtifalarını tahmin etmelerine yardımcı olan radyo altimetrelerinin performansını tehdit edecek. Havayolları, tanıtımın sert hava koşulları nedeniyle yaygın gecikmelere ve uçuş iptallerine yol açacağını söylüyor.

Dün Verizon ve AT&T, havaalanları çevresinde biraz daha büyük C-bandı kalkış “kısıtlamaları” üzerinde anlaştılar ve C-bantsız yaklaşımlar 1,3 milden 2 mile uzatıldı.

PCMag, her ikisi de bugün C-bant dağıtımı olan şehirlerde bulunan New York’un LaGuardia Havalimanı ve Chicago’nun Midway Havalimanı’ndaki geliş ve gidiş panolarını yaklaşık olarak sabah 07:30’da gözden geçirdi; Weather.com’a göre, tümü C-bandı sunumlarına sahip olan ve sert hava durumu tahmin eden Seattle, Portland ve Nashville’in yanı sıra.

Şu anda bulutlu olan ve bugün ilerleyen saatlerde yağmur yağması beklenen Seattle’da, yalnızca Alaska Havayolları iç hat uçuş programını azalttı ve birkaçını iptal etti. İptaller, FAA tarafından C-bandı yakınında çalışmak için güvenli olarak onaylanmayan uçak modelleriyle uyumlu görünmüyor. Seattle Times bugünün sis örtüsünün şu anda potansiyel kısıtlamaları tetikleyecek kadar düşük olmadığını söylüyor.

İptal edilen AS2190 ve AS2186 uçuşları henüz temizlenmemiş olan Embraer 175 jetini kullanıyor ancak halen hizmette olan AS3311 seferi de E175 kullanıyor ve uçuyor. İptal edilen AS169 uçuşu, önceki bir FAA bildirisinin onaylandığını söylediği Airbus 320’yi kullanıyor. Ancak, en Seattle Times Alaska’nın Airbus jetlerinin, sınıflandırılmamış bir altimetre modeli kullandığını söylüyor.

Sabah boyunca yağmurun beklendiği Portland’da, iki Alaska Havayolları uçuşunun iptal edilmesi ve diğer uçuşların kabaca zamanında yapılmasıyla birlikte gelenler panosu çoğunlukla normal performans gösteriyor.

Weather.com’un önümüzdeki birkaç saat boyunca yağmur yağacağını söylediği Nashville’de, gelenler panosu şu anda hiçbir iptal göstermiyor. İptaller elbette gün içinde değişebilir, ancak C-bandından endişe duyan havayolları büyük olasılıkla proaktif iptaller yapacaktı ve biz bunu görmüyoruz.


Yabancı havayolları uçuşları kesiyor

Yurtiçi havayollarının C-bant lansmanındaki blasé duruşu, çoğu dün proaktif olarak ABD’ye uçuşları iptal eden büyük yabancı taşıyıcılarla çelişiyor.

Editörlerimiz tarafından önerildi

CNN’ye göre, Air India, ANA, Japan Airlines, Lufthansa ve British Airways tüm uçuşlarını iptal etti. Virgin Atlantic ve Air France-KLM bunu yapmadı.

Havayolu endişelerinin Boeing 777 jet modeli etrafında toplandığı görülüyor. FAA, C-bant alanlarında kullanım için birkaç uçak modelinin altimetrelerini temizlemiş olsa da, 777 şu anda listede değil.

Teknoloji analisti Tim Farrar bir blog yazısında, FAA’nın beklendiği kadar çok onay vermediğini, bunun nedeni uçakların testlerde başarısız olması değil, FAA’nın bazı uçak modellerinin analizini “tamamlamaması” olduğunu açıklıyor.

C-bant ağları şu anda Japonya, İngiltere ve Fransa’da aktiftir.

Okuduklarını beğeniyor musun?

İçin kayıt olun 5G ile yarış En iyi mobil teknoloji haberlerimizi doğrudan gelen kutunuza almak için Bülten.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK