Chromium tabanlı tarayıcılar, varsayılan arama motorlarını silme yeteneğini kaybediyor

Chromium tabanlı tarayıcılar, varsayılan arama motorlarını silme yeteneğini kaybediyor

28
0
PAYLAŞ

Temel olarak açık kaynaklı Chromium web tarayıcısını kullanan herhangi bir tarayıcı, yüklemenin bir parçası olarak içerdikleri varsayılan listeden arama motorlarını kaldırma özelliğini kaybeder.

Yeni bir tarayıcı yüklediğinizde, genellikle aralarından seçim yapabileceğiniz ve varsayılan olarak ayarlayabileceğiniz bir arama motorları listesi sunar. Geçmişte, dahil edilen tüm bu motorları silebilirsiniz. Ghacks’in bildirdiği gibi, yakın zamanda yapılan bir Chromium tarayıcı değişikliği, bunların silinmesini engelledi. Bu değişiklik, Google Chrome, Microsoft Edge, Brave, Opera ve Vivaldi dahil olmak üzere en popüler tarayıcılardan bazılarını etkiler.

Geçen yıl Ekim ayında, arama motorlarının listeden çıkarılması veya en azından daha zor hale getirilmesi önerildi. Bunun nedeni, bunu başarmanın yalnızca iki tıklama almasıydı, bu da “geri alınamayacak şekilde yıkıcı” olarak kabul edilir, çünkü önceden tahsis edilmiş bir girişi yeniden oluşturmak için “Ekle” iletişim kutusunu kullanacak kadar bilgili olsanız bile, yenisini ayarlayamazsınız. sekmesi “Öner” sayfası veya diğer özel URL’ler.”

Seçimi zorlaştırmak veya imkansız kılmak için yapılmış olsa da, Chromium geliştiricileri bunu imkansız hale getirmeye karar vermiş görünüyor. Öneri dizisindeki diğerleri, silmelerin kaldırılmasının “neden olduğundan daha fazla sorunu çözdüğünü” belirtti.

Editörlerimiz tarafından önerildi

Kullanıcılar için bu, listenin yalnızca büyüyebileceği anlamına gelir, ancak yeni bir tarayıcı kurarsanız onu bir kereden fazla ziyaret etmeniz pek olası değildir. Firefox kullanıcılarının elbette endişelenmesine gerek yok çünkü Mozilla’nın tarayıcısı Chromium kullanmıyor ve bu nedenle bu değişiklikten etkilenmiyor. Aslında, Firefox iki seçenek sunar: arama motorlarını listeden silin veya basitçe gizleyin.

En iyi hikayelerimizi alın!

İçin kayıt olun şimdi yeni ne var manşetlerimizin her sabah gelen kutunuza ulaşması için.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK