CIA Birini Yok Edene Kadar 2 İnternet Vardı

CIA Birini Yok Edene Kadar 2 İnternet Vardı

22
0
PAYLAŞ

Bu üç bölümlük bölüm çekirdek paniği 1970’lerde Şili’de geliştirilen şaşırtıcı derecede gelişmiş bir bilgisayar ağını araştırıyor.

Cybersyn Projesi, demokratik olarak seçilmiş ilk Marksist lider olan Başkan Salvador Allende’nin Şili ekonomisini modernize etme çabasının bir parçasıydı. Başkan Nixon’ın eşzamanlı olarak Şili ekonomisini baltalamaya ve Allende’yi devirmeye çalışmasına rağmen, internet olacak Amerikan ağlarına paralel olarak geliştirildi.

İleri görüşlü bir İngiliz teorisyen tarafından tasarlanan ve genç devrimci programcılardan oluşan bir kadro tarafından yönetilen Cybersyn, şaşırtıcı bir başarıydı. Şili programı, eski telefon kablolarından biraz daha fazlasını ve savaş öncesi güvelik makinelerini kullanarak, günümüzün sosyal medya haber akışlarını anımsatan gerçek zamanlı bir veri akışı oluşturdu.

Programcılar iki yıl boyunca başkentteki retro-fütüristik bir kontrol odasından ülke endüstrisini izledi ve izledi. Allende’nin Augusto Pinochet liderliğindeki askeri cunta tarafından devrildiği Eylül 1973’e kadar grevler ve darbe girişimleriyle mücadele ettiler. İstikrarlı, modernize edilmiş bir Şili hayali Allende ile birlikte öldü ve paralel olarak kurulan ve tamamen farklı bir bilgi paylaşım sistemi altında gelişen ikinci bir internet potansiyeli de öldü.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Bu bölüm için çekirdek paniği, konuşuyoruz: Pinochet döneminde üç yıl hapis yatmadan önce Allende’nin maliye bakanı olarak görev yapan Fernando Flores; Project Cybersyn’in operasyonel direktörü Raul Espejo; ve Stafford Beer ailesi.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK