Coinbase’in Buzzy QR Code Super Bowl Reklamını Kopyalamaya Çalışan Dolandırıcılara Dikkat

Coinbase’in Buzzy QR Code Super Bowl Reklamını Kopyalamaya Çalışan Dolandırıcılara Dikkat

38
0
PAYLAŞ

Coinbase’in Super Bowl reklamını (TV ekranında yüzen bir QR kodu) taramak için akıllı telefonunuzu çıkardıysanız, yalnız değilsiniz.

Coinbase, Super Bowl reklamının şirketin web sitesine 20 milyondan fazla hit gönderdiğini söylüyor. çöktü yoğun trafik nedeniyle Pazar gecesi. “Açılış sayfamızda bir dakika içinde 20 milyonun üzerinde tıklama aldık” tweetlendi Surojit Chatterjee, kripto para borsasının baş ürün sorumlusu. “Bu tarihi ve eşi görülmemiş bir şeydi.”

Reklam, Pazar günkü Super Bowl etkinliğinde, yalnızca bir dakika boyunca siyah bir ekranda gizemli bir şekilde seken bir QR koduyla öne çıktı. İlk başta, tek duyduğunuz 80’lerden ilham alan elektronik fon müziği.

Bu nedenle merak, muhtemelen milyonlarca Amerikalıyı telefonlarını çıkarıp QR kodunu taramaya teşvik etti. Yalnızca reklamın son saniyelerinde TV reklamının Coinbase için olduğu ortaya çıktı. Kodu taradıysanız, kripto para birimi değişimine kaydolmak için 15 $ Bitcoin teklif eden özel bir Coinbase sitesine götürüldünüz. Bu arada mevcut üyeler 3 milyon dolarlık ödül kazanma şansı yakaladı.

Coinbase web sitesi

QR kodu sizi bu Coinbase sitesine yönlendirir.

Reklam, kripto para birimini ana akım haline getirmeye çalışan bir şirket olan Coinbase için kesinlikle bir hit oldu. Bununla birlikte, TV reklamı, milyonlarca Amerikalıyı bir QR kodunu taramaları için kandırmanın kolay olduğunu da gösteriyor; bu, kötü niyetli bir web sitesine yol açarsa kötü olabilir.

Geçen ay, FBI halkı dolandırıcı QR kodlarına karşı önlem almaları konusunda uyarmıştı. Bunun nedeni, suçluların, şüphelenmeyen kullanıcıları dolandırıcı web sitelerini yüklemeleri için kandırmak için benzer QR kodlarını dolaştırabilmesidir. Örneğin, bir QR kodu, sizi güvendiğiniz bir şirketten görünüşte meşru bir web sitesine yönlendirmek için tasarlanabilir. Ancak gerçekte, açılış sayfası e-posta adresinizi, şifrenizi veya kredi kartı bilgilerinizi kaydetmek ve dolandırıcılara vermek için tasarlanmıştır.

Güvenlik uzmanları ve kripto para kullanıcıları, dolandırıcıların Coinbase’in Super Bowl reklamından yararlanmaya çalışacaklarından da endişe ediyor. Bu, şüpheli olmayan kullanıcıları, aslında kötü niyetli olan, benzer bir web sitesine yönlendiren, dolaştırılan sahte QR kodlarını içerebilir. Bu nedenle, Coinbase’den geldiğini iddia eden gelecekteki QR kodlarına karşı dikkatli olun.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Yine de, bir QR kodunun kendisinin taranmasının zararsız olduğuna dikkat etmek önemlidir. Teknoloji aslında bir barkoddur; Tarandıktan sonra, akıllı telefonunuzun tek bir dokunuşla gidebileceği bir URL’nin kodunu çözecektir. Ortaya çıkan URL, sizi bir kimlik avı sitesine veya bir uygulama gibi görünen kötü amaçlı yazılıma yönlendirebilir.

Bu nedenle, kendinizi korumak için, orijinal göründüğünden emin olmak için taranan bir QR kodundaki URL’yi iki kez kontrol etmelisiniz. Bir şey kaçırılırsa veya alan adı yanlış görünüyorsa, web sitesinden kaçınmak daha iyidir. Başka bir ipucu, QR kodunu atlamayı ve satıcının sosyal medya sayfalarını veya resmi web sitelerini önce bir tarayıcı aracılığıyla kontrol etmeyi düşünmektir.

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun Güvenlik saati Doğrudan gelen kutunuza teslim edilen en önemli gizlilik ve güvenlik hikayelerimiz için haber bülteni.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK