Cryptocurrency Geliştiricisi Kuzey Kore’ye Yardım Etmekten Beş Yıl Hapse Girdi

Cryptocurrency Geliştiricisi Kuzey Kore’ye Yardım Etmekten Beş Yıl Hapse Girdi

26
0
PAYLAŞ

Bir ABD mahkemesi, Kuzey Kore’ye ABD yaptırımlarından kaçmak için kripto para birimlerinin nasıl kullanılacağına dair tavsiyelerde bulunduğu için bir bilgisayar programcısını 63 ay hapis cezasına çarptırdı.

Salı günü, ABD Adalet Bakanlığı suçlamaları kabul ettikten sonra 39 yaşındaki Virgil Griffith’in cezasını açıkladı. 2019’da federal ajanlar, Griffith’i Kuzey Kore’deki bir kripto para birimi konferansında blockchain teknolojisi hakkında konuşma yaptığı için tutukladı.

Federal yasalara göre, ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir lisans almadıkça, herhangi bir ABD vatandaşının Kuzey Kore’ye hizmet veya teknoloji ihraç etmesi yasaktır. Ancak, Griffith asla yapmadı. Bunun yerine Adalet Bakanlığı, Kuzey Kore’ye kendi kripto para birimi altyapısını geliştirme planlarını sağlamak için 2018’de planlar oluşturmaya başladığını söyledi.

Adalet Bakanlığı, “Griffith, DPRK’nın (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) bu hizmetleri ABD yaptırımlarından kaçınmak ve ABD yaptırımlarından kaçınmak ve nükleer silah programını ve diğer yasadışı faaliyetlerini finanse etmek için kullanabileceğini biliyordu” dedi.

Griffith'in resmi

(Change.org)

Griffith, Ethereum kripto para birimine adanmış bir vakıf için çalıştı. Ancak, ABD hükümetinin hem kuruluşu hem de üyeleri uyardı Kripto para konferansına katılmak için Kuzey Kore’ye seyahat etmeye karşı.

Nisan 2019’da gerçekleşen konferansta, Griffith ve adı açıklanmayan “ortak komplocular”, ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Kuzey Kore’nin fonları aklamak ve ABD yaptırımlarını atlamak için blok zinciri teknolojisini nasıl kullanabileceği hakkında bilgi verdi. Bu, Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin nükleer silah müzakereleri sırasında Kuzey Kore’ye fayda sağlamak için nasıl kullanılabileceğine dair ayrıntıları içeriyordu.

Adalet Bakanlığı, “DPRK Kripto Para Birimi Konferansı’ndan sonra Griffith, böyle bir değişime yardım etmenin DPRK’ya karşı yaptırımları ihlal edeceğini bilmesine rağmen, DPRK ve Güney Kore arasında kripto para birimi değişimini kolaylaştırma planlarını sürdürdü” dedi. “Griffith ayrıca diğer USS vatandaşlarını Kuzey Kore’ye seyahat etmeleri ve DPRK halkına benzer hizmetler sunmaları için işe almaya çalıştı.”

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Cezaya rağmen, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 2019’da Griffith’in Kuzey Kore konferansındaki konuşmasının gerçek hiçbir hassas bilgi içermediğini iddia etti. Buterin, “Virgil’in yaptığının DRPK’ya kötü bir şey yapma konusunda herhangi bir gerçek yardım sağladığını düşünmüyorum” dedi. cıvıldamak. “Açık kaynaklı yazılım hakkında halka açık bilgilere dayanan bir sunum yaptı. Garip bir bilgisayar korsanlığı ‘ileri öğretim’ yoktu.”

Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler kripto para birimlerinin Kuzey Kore rejiminin nükleer silah programını finanse etmesine yardımcı olduğunu söyledi. Bir şirket, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçen yıl 400 milyon dolarlık kripto para çaldığını tahmin ediyor.

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun Güvenlikİzle Doğrudan gelen kutunuza teslim edilen en önemli gizlilik ve güvenlik hikayelerimiz için haber bülteni.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK