DELETE Yasası ile Senatörler Veri Komisyoncuları için bir ‘Aramayın’ Listesi İstiyor

DELETE Yasası ile Senatörler Veri Komisyoncuları için bir ‘Aramayın’ Listesi İstiyor

26
0
PAYLAŞ

Yeni bir yasa tasarısı, veri komisyoncuları, insan veritabanları oluşturan ve daha sonra bu bilgileri üçüncü taraflara satan firmalar için bir aranmayanlar listesinin eşdeğerini oluşturacaktır.

Veri Ortadan Kaldırma ve Kapsamlı İzleme ve Değişim Yasası – bu doğru, DELETE Yasası – bu şirketleri, Federal Ticaret Komisyonu tarafından muhafaza edilecek ve denetlenecek bir sitede Amerikalılar tarafından açılan kapsam dışı kalmalara saygı duymaya zorlayacaktır.

Sens. Bill Cassidy (R.-La.) ve Jon Ossoff (D.-Ga.) ve Rep. Lori Trahan (D.-Mass.) sponsorluğunda, Perşembe günü açıklanan bu yasa, veri simsarlarıyla ilgili sistemik bir sorunu ele alacaktır: pek çok başka yerden insanlar hakkında bilgi toplarlar, bir kişi bu toplamayı durdurmak için neredeyse hiçbir şey yapamaz.

PCMag’den Sascha Segan’ın neredeyse dört yıl önce veri komisyoncularının yasaklanması çağrısında bulunan bir gönderide yazdığı gibi: “Bankalardan ve mağazalardan vazgeçemezsiniz.”

Çarşamba günü gazetecilerle yaptığı bir telefon görüşmesinde Senatör Ossoff hemen hemen aynı şeyi söyledi: “Bize ürün gibi davranılıyor ve veri simsarları hakkımızda hassas kişisel bilgiler topluyor ve bunları yeniden satarak para kazanıyor.”

DELETE Yasası, veri komisyonculuğu işini ortadan kaldırmaz, ancak Experian gibi kişilerin FTC’ye kaydolmasını ve sistemlerini FTC tarafından çalıştırılan bir veri komisyoncusu panosuyla birlikte çalışacak şekilde kurmasını gerektirir. 24 sayfalık faturanın metni bundan sonra ne olacağını açıklıyor:

  • İnsanlar, “e-posta, telefon numarası, fiziksel adres ve Komisyon tarafından silme talebine yardımcı olmak için belirlenen diğer kalıcı tanımlayıcılar” gibi temel koordinatları bu siteye gönderebilecektir.

  • Site bu verileri “makul güvenlik prosedürleri ve uygulamaları” kullanarak güvence altına alacaktı – muhtemelen şifreleyerek, Equifax gibi temel bir adım veri komisyoncusu çoğu zaman başarısız oldu.

  • En az 31 günde bir, tüm kayıtlı veri komisyoncuları, adları ve iletişim bilgilerini bulanıklaştıracak “karma” bir veri alışverişi yoluyla bu siteyi silme talepleri için kontrol edecek ve ardından o kişinin kayıtlarını kaldırmak için 31 günleri olacaktır.

  • Veri simsarlarının her üç yılda bir üçüncü taraf denetiminden geçmesi ve bunu, haksız veya aldatıcı ticaret uygulamalarını denetlemek için mevcut yetkisi altındaki ihlalleri cezalandırabilecek olan FTC’ye bildirmesi gerekir.

Ancak SİLME Yasası, müşterisi olduğunuz veya verileri toplayan firmanın potansiyel müşterisi olduğunuz “doğrudan ilişkileri” kapsamaz. Dolayısıyla Facebook lobicilerinin paniğe kapılmasına gerek yok.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

O Çarşamba basın toplantısında, Senatör Cassidy, bu tasarının gizlilik bulmacasının yalnızca küçük bir bölümünü tamamlayacağını kabul etti. Ama bir yerden başlamak gerektiğini savundu.

“Yeterince uzun süredir buralardayım ve [Sen. Ossoff is] Kapsamlı mevzuatın gerçekten çok sayıda küçük faturanın bir karışımı olduğunu bilecek kadar akıllı” dedi. Tasarı için umudu: “Bu konuda bir şeyler yapmak için siyasi rüzgarın esmesini sağlıyor.”

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun Güvenlik saati Doğrudan gelen kutunuza teslim edilen en önemli gizlilik ve güvenlik hikayelerimiz için haber bülteni.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK