DOS Oyunlarının Altın Çağını Kutluyor

DOS Oyunlarının Altın Çağını Kutluyor

28
0
PAYLAŞ

Bir Atari bilgisayar hayranı olarak büyüdüm, önce BBS çalıştırdığım 800 sistemle, sonra lisenin başında ana sistemim olan 16-bit 520ST ile. Ancak 1980’lerin sonunda, Atari’nin tekrar başının belaya girdiğini biliyordum, bu yüzden ilk MS-DOS makinemi almaya karar verdim. O zamanlar herkes IBM PC’yi ve klonlarını iş bilgisayarları olarak düşündü, ancak platformun oyundaki hüneri on yıl boyunca istikrarlı bir şekilde artmıştı. Parlak yeni 286 ince masaüstü bilgisayarla (bugün kimsenin adını bile duymayacağı bir Vendex Headstart III), birçoğu en yeni ses kartlarından ve VGA’dan yararlanmaya yeni başlamış olan her türden harika DOS oyununa kafa kafaya daldım. grafik. Oyun sadece oradan daha iyi oldu.

Bilgisayarın temellerini bulduğu ve bilgisayar oyunları için baskın platform haline geldiği bu harika zaman hakkında bir kitap yazmam gerektiğini biliyordum. 18 aylık sıkı bir çalışmanın sonucu, Starflight: PC ve DOS Bilgisayar Oyunlarını Nasıl Patladı? 1987-1994 PC tarihindeki yedi önemli yıla sığar. 80’lerin sonlarından önce, Commodore 64 ve Amiga, Atari 800 ve ST gibi rakip bilgisayar platformlarında bulunan çeşitli kitaplıklar, güçlü ses yongaları, geniş renk paletleri ve donanım grafikleri ve kaydırma ile karşılaştırıldığında, PC’lerde oyun oynama sönük kalmıştı. Apple IIGS ve hatta Macintosh. Ancak 1990’da PC liderliği ele geçirdi ve asla geri vermedi. Diğer tüm rakipler ya önümüzdeki birkaç yıl içinde ortadan kayboldu ya da sonsuza kadar niş kaldılar (Mac durumunda).

Starflight, DOS Oyunlarının Yükselişine Bakıyor

Bu neden oldu? Nasıl oldu? ilk bölüm yıldız uçuşu IBM’in etkili AT’si ve PCjr ile PS/2 hatlarının çokça duyurulan başarısızlığı da dahil olmak üzere bir klon denizi arasında PC’nin tasarımı, tanıtımı ve pazardaki ilk birkaç yılı boyunca hızlı adımlar. Daha sonra kitap derinlere dalıyor ve PC’nin sürekli gelişen donanım özellikleri ve oyun performansına nasıl çevrildiği ile paralel olarak şimdiye kadar yapılmış en önemli ve çığır açan DOS oyunlarından 110’dan fazlasının ayrıntılı yazılarıyla yıldan yıla ilerliyor. 8088’den orijinal Pentium’a kadar Intel CPU’ları, EGA ve VGA grafiklerinin yükselişi ve AdLib, Sound Blaster ve Roland MT-32 sesinin ortaya çıkışı gibi donanım geliştirmelerini kapsar.

Ancak oyunların kendisi kitabın kalbidir. Space Quest: The Sarien Encounter, Battle Chess, Wasteland, The Secret of Monkey Island, Ultima VI: The False Prophet, Stunts, Commander Keen, Civilization, Lemmings, Falcon 3.0, Star Control II, Ultima gibi çığır açan ve çeşitli oyunlar içerir. Underworld, World Circuit, Epic Pinball, X-Com: UFO Defense, Magic Carpet, Raptor: Call of the Shadows ve tabii ki Doom ve Doom II: Hell on Earth. Ve daha onlarcası.

Starflight: PC ve DOS Bilgisayar Oyunlarını Nasıl Patladı 1987-1994 Şu anda Amazon’dan basılı ve Kindle formatlarında mevcut ve yakında dünyanın her yerindeki perakende mağazalarında sipariş edilebilecek. İşte ücretsiz bir istisna; Beğenmenizi ümit ederim.


Starflight: PC ve DOS Bilgisayar Oyunlarını Nasıl Patladı 1987-1994
Jamie Lendino tarafından
Sayfalar 172-174

Filo Komutanı (Başlangıç, Eylül 1990)

Chris Roberts, 1990’da PC’nin üst düzey oyun statüsünü güçlendiren önemli bir kilometre taşı olan Wing Commander ile uzay savaşını yeniden tasarladı. Parlak 256 renkli VGA grafik desteği ve inanılmaz, kalp atışlarını hızlandıran film müziği sayesinde büyük ölçüde başka hiçbir oyun böyle görünmedi, ses çıkarmadı veya oynanmadı. 2654 yılında bir savaş pilotu olarak, siz (mavi saçlı kahraman), Terran Federasyonu’nu savunmak için kedi benzeri Kilrathi savaşçı yarışına karşı bir dizi hava görevi yürütmek zorundaydınız.

Oyun başından beri bir olaydı. Sadece havai fişekleri ve Origin logosunu ekranda görüntülemek için bir orkestranın ayarlanması ve bir performansın başlatılmasıyla başladı. Ardından, orkestral tantana ve sinematik açılış kredileriyle tamamlanan başlık dizisi çalındı. Kampanyayı 80’lerin başı tarzındaki 8 bitlik video oyun müziğiyle dikkat çeken salonda “trainsim” çalarak başlattınız ve anında öldünüz. Bunun 1990’da ne kadar yeni olduğunu iletmek, sadece bu teatral tarzdaki girişi ve diğer sekansları görmek değil, aynı zamanda henüz gerçek oyun olmayan bir 3D “video oyunu” simülasyonunu oynayarak maceraya başlamak önemlidir. 2D beat-’em-up’ların ve koş ve silah atıcıların hala oyun salonlarını doldurduğu bir zamanda bir sonraki seviye şeylerdi.

Görevler arasında diğer pilotlarla veya salonun barmeni ile konuştunuz, ilerlemenizi kaydetmek için kışlaya gittiniz ve ardından bir sonraki görev brifingine katıldınız. Yürüyüş emirlerinizi aldıktan sonra, oyun, sizin ve kanat arkadaşınızın gemilerinize binmek ve havalanmak için güverteye koşarken yandan bir görünümünü gösterdi.Her görev sırasında, otomatik pilotu kullanarak brifingden uzayda farklı noktalara gittiniz. Bir kez orada, ya bir sonraki hedefinizle karşılaştınız ya da uzayda yenmek için yeni düşmanlar buldunuz.

Etkileyici daldırma

Savaşların hiçbiri kolay değildi. Daha düşük basamaklı düşman gemileri bile, kaçamak manevralar yapmayı bilen akıllı Kilrathi tarafından yönetiliyordu. Bir göreve liderlik etmek aynı zamanda gemideki iletişim sistemini kullanarak kanat arkadaşınıza emirler vermek zorunda kalmanız anlamına geliyordu.Bir görevde daha da ileri giderek madalyalar ve terfiler kazandınız ve kampanya sırasında dört gemi uçurma şansı kazandınız: Hornet , Scimitar, Rapier ve Raptor, her biri giderek daha fazla arzu edilen özelliklere sahip.

Kanat Komutanı DOS

VGA grafikleri keskin kokpit ve dış görünümler ve doku eşlemeli ölçeklenebilir bitmapler gösteriyordu, bu da düşman gemilerinin siz kapandıkça daha ayrıntılı hale geldiği anlamına geliyordu. 386 CPU’nuz varsa, oyun elinizi kokpitte uçuş çubuğunu hareket ettirerek Kanat Komutanı yapıyor. 32 bit PC işlemcilerinden yararlanan ilk AAA oyunu.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Daha önceki bazı oyunlar, uyarlanabilir müzik fikriyle oynamıştı; özellikle, Atari 800 için ilk Lucasfilm oyunu olan Ballblazer. Ama hiç kimse onu George “The Fat Man” Sanger ve David Govett’in burada yaptığı kadar güçlü bir etki yaratmamıştı. Bir düşmanla meşgul olun ve müzik anında biraz daha acil ve uğursuz hale geldi. Nabzın hızlandı. Evet, düşmek üzere olduğunu biliyordun. Yakın bir it dalaşına dalın ve müziğin yoğunluğu, kesik bir yaylı bölüm ve gök gürültülü timpani ile daha da yükseldi. Nota, melodinin, akortların ve dinamiklerin ne kadar iyi ya da kötü yaptığınızı yansıttığı farklı müzikal ifadelerle dokunmuştur; çoğu oyunda normal, tekrar eden “düzey müzik”ten belirgin bir fark vardır.

Bu gelgit, kampanyanın kendisine kadar uzandı. Görevleri başarıyla tamamladığınızda Kilrathi Yüksek Komutanlığı’na yaklaştınız. Ancak hedeflerinize ulaşamazsanız, Terran Federasyonu kısa sürede kendini savunmada buldu ve sonunda hayatta kalmak için savaştı. Savaşta ölürseniz, tabutunuz uzaya doğru yola çıkarken bir lazer selamıyla tamamlanan kendi cenazenizin bir izleyicisi olursunuz.

Çekici kara kutu, ön tarafında gerçek hayattan daha iyi grafiklere sahiptir. Wing Commander’ın gerçek grafikleri zaten şaşırtıcı olduğu için bu bana hiç mantıklı gelmedi. İçinde kılavuz vardı ve Pençe izleri, TCS Tiger Claw’ın güvertesinde okuduğunuz bir şeye benzemek için tasarlanmış bir dergi, sizin ve diğer pilotların konuşlandırıldığı askeri savaş gemisi. Kutu ayrıca uçabileceğiniz dört savaş gemisinin planlarını da içeriyordu.

Bir Başyapıt ve Bir Dönüm Noktası

Wing Commander bir sürü ödül kazandı ve Origin, her ikisi de iyi karşılanan Wing Commander: The Secret Missions ve Wing Commander: The Secret Missions 2: Crusade adlı iki PC genişletme paketi yayınladı. Origin ayrıca oyunu Amiga, Super Nintendo, CD32 ve Sega CD’ye taşıdı, ancak hiçbiri orijinal PC kadar iyi değildi. Bir ila beş yıldız ölçeğinde, ejderhalar dergisi, daha önce hiç yapmadığı bir şeyi, Kanat Komutanı altı ile ünlü olarak ödüllendirdi. Bundan daha fazla vurgu yapmak zor.

Jamie Lendino, PCMag’in özellikler için yönetici editörüdür. Ayrıca, Attract Mode: The Rise and Fall of Coin-Op Arcade Games and Adventure: The Atari 2600 at the Dawn of Console Gaming dahil olmak üzere çok sayıda eski bilgisayar ve oyun kitabının da yazarıdır.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK