Düşen Blokların Ötesinde: Pro Tetris’in Vahşi Dünyasının İçinde

Düşen Blokların Ötesinde: Pro Tetris’in Vahşi Dünyasının İçinde

32
0
PAYLAŞ

“Öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor”, oyun söz konusu olduğunda sıklıkla söylenen bir deyimdir. Ama içinde bazı gerçekler var. Bir oyunla eğlenmek ile rekabet yığınının zirvesine çıkmak arasındaki fark çok büyük. Yaz kampında arkadaşlarla masa tenisi oynamak ile profesyonel oyuncuların korkunç yıldırım hızındaki voleybolu arasındaki farkı bir düşünün.

Bunun en yoğun örneklerinden biri, 1984 yılında Rus programcı Alexey Pajitnov tarafından icat edilen düşen blok bulmaca oyunu Tetris’tir. Yüz milyonlarca kopya satan Tetris’in tüm zamanların en başarılı oyunlarından biri olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak bilmediğiniz şey, oyun için neredeyse insanüstü bir anlayış sergileyen karmaşık stratejiler ve teknikler geliştiren oyuncuların yer aldığı uluslararası rekabet ortamının olduğudur.


Rekabetçi Tetris’e Giriş

Seyirci sporu olarak oyun oynamak artık oldukça normal olsa da, 1990’da gerçek bir yenilikti. İşte o zaman Nintendo, Los Angeles’ta 30 şehirden oyuncuları Super Mario Bros, Rad Racer ve Tetris’te karşı karşıya getirmek için bir araya getiren ilk Nintendo Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Bu yarışmanın kazananlarından biri olan 13 yaşındaki Thor Aackerlund, NES versiyonunda 30. seviyeye ulaşan dünyadaki ilk kişi olarak Tetris yarışmasını büyük bir yenilgiye uğrattı. Ödülü evine götürdü, oyun şirketi Camerica ile bir destek anlaşması imzaladı ve ardından ortadan kayboldu.

08 Ağustos 2010'da Los Angeles şehir merkezindeki Klasik Tetris Dünya Şampiyonası. (

2010 Klasik Tetris Dünya Şampiyonası (Fotoğraf: Lawrence K. Ho/Los Angeles Times, Getty Images aracılığıyla)

O zamandan beri rekabetçi Tetris’in popülaritesi ve ciddiyeti arttı; 2010, dünyanın dört bir yanından adanmışların oyunun NES versiyonunda savaştığı yıllık bir etkinlik olan Klasik Tetris Dünya Şampiyonası’nın lansmanını gördü. Diğer etkinlikler, Japonya’daki popüler Puyo Puyo Tetris ve oyunun en son yinelemesi Tetris Effect dahil olmak üzere diğer sürümleri kullanır. Ama hedefler aynı: Rakibiniz size aynısını yapmadan önce mümkün olduğu kadar çok çizgi yapın ve rakibinizin tarafına çöpler atın ve ekranını en üste kadar doldurun.

Tetris’te profesyonel olmanın sadece blok atmak olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Oyun, ustalaşmak için şaşırtıcı miktarda hareket ve kavram geliştirdi. Bazılarını inceleyelim.


İlk Blok

Satrançta birçok strateji, bir oyuncunun yaptığı ilk birkaç hamle olan “açılış” ile karakterize edilir. Büyük bir usta, bu başlangıçları belirleyebilir ve en etkili tepkileri belirleyebilir. Tetris’te oyuncular aynı tahtada rekabet etmezler, ancak açılışlar profesyonel bir oyunun en önemli parçalarından biridir.

Ama Tetris’te rastgele düşen bloklar değil mi diye sorabilirsiniz? Evet ve hayır. Görüyorsunuz, onları size vermeden önce oyun, parçalarınızı “çanta” adı verilen bir birimde düzenliyor ve her torbada yedi parça var. Her parça, rastgele belirlenen sıra ile her torbada bir kez görünür. Bu, iki I blok arasındaki maksimum parça sayısının (dört satırlı temizleme için gerekli) 12 olduğu anlamına gelir – eğer bu bir torbadaki ilk parçaysa ve ardından bir sonraki torbadaki son parçaysa.

Oyun başladığında her bir parçadan bir tane alacağınızı bilmek, profesyonel oyuncuların stratejilerini birden fazla hamle ileride planlamalarına olanak tanır. Çantada ilk birkaç bloğun görünme sırasına bağlı olarak çeşitli farklı “açıcılar”, yüksek seviyeli oyuncuların oyunun en başında puanlama potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve riski en aza indirmek için bir plan yapmalarına izin verir.

Erken bir L veya J parçası mı aldınız? 10 hattan sonra Perfect Clear şansınızı en üst düzeye çıkarmak için DT Cannon açıcıyı kullanın. Önce korkunç S veya Z zikzaklarını mı aldınız? Bundan en iyi şekilde yararlanmak için Sinek Kuşu oluşumunu kullanın. Her parça için birkaç tane olmak üzere bunlardan düzinelerce var ve profesyoneller, hangisinin daha ödüllendirici olduğunu hararetle tartışıyor. Tetris’in olasılık alanı nispeten küçük olsa da, her bir damla anlamlı ve önemlidir.


Fiziksel Oyun

Tetris başarısı için zihinsel keskinlik çok önemlidir, ancak aynı zamanda bazı ciddi parmak becerileri gerektiren bir oyundur. Oyuncular çizgileri temizledikçe, düşme hızları artar. Her 10 satır temizleme, “seviyeyi” artırır ve oyunun klasik NES versiyonunda 29. seviyeye kadar, ekranın üst kısmında göründükleri zaman ile aşağıya çarptıkları zaman arasındaki boşluk, göz açıp kapayıncaya kadar daha azdır. Bu yüzden profesyonel oyuncuların onları yıldırım hızlarında hareket ettirebilmeleri ve döndürebilmeleri gerekir. Bunu mümkün kılmak için çeşitli yöntemler öğrenir ve uygularlar.

Parçaları ait oldukları yere alma yöntemine “incelik” denir ve birçok farklı türü vardır. Hepsi aynı genel amacı paylaşıyor – bloğu olması gereken yere getirmek için ihtiyaç duyduğunuz girdi sayısını azaltmak. Yatay hareket asla beş boşluktan fazla olmamalıdır ve gerçek profesyonel her parçayı asla üç defadan fazla döndürmez. En uygun girdi dizisini bilmek ve etraflarındaki kas hafızasını eğitmek, yüksek seviyeli Tetris’in baş döndürücü hızlarını kullanmanın anahtarıdır. Topluluk, oyunun bir versiyonu olan Tetresse gibi araçlar bile yarattı; bu, yalnızca parçaları uygun incelikle hareket ettirirseniz düşürmenize izin verir.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Klasik Tetris Dünya Şampiyonaları için kullanılan versiyonu barındıran Nintendo Eğlence Sisteminde, bu dikdörtgen plastik D-pad’den en hızlı tepkiyi almak için özel teknikler kullanılıyor. “Hypertaping”de, oyuncular kontrol cihazlarını yön düğmelerine saniyede 10 defadan daha hızlı basmalarını sağlayan benzersiz bir şekilde tutarlar. “Yuvarlama” adı verilen yeni bir teknik, bazıları tarafından daha da hızlı olduğu için selamlanıyor.


dünyada en iyi

Kendinizi üst düzey oyuncularda kanıtlamak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yollarından biri Tetris Grand Master unvanını almaktır. Japon şirketi Arika’nın oyunun arcade sürümlerinde, bu inanılmaz derecede nadir onura layık olmak için gerçekleştirebileceğiniz özel bir dizi zorluk var.

Örneğin, Tetris: The Grand Master 3’te Büyük Usta rütbesini kazanmak için şunları yapmalısınız: her turda en az bir dört satırlı Tetris puanı; her turu son turdan en fazla iki saniye daha hızlı bitirin; M9 notu ile 999. seviyeye ulaşın; ve blokların görünmez hale geldiği kredi dizisinden kurtulun. Tüm bunları, her şeyi tekrar yapmak için tek şansınız olan Grand Master sınavının kilidini açmak için son yedi maçınızdan dördünde yapmalısınız. 2005’te piyasaya sürülen oyundan bu yana tüm dünyada bir düzineden fazla oyuncu bunu başardı.

Yüz yüze rekabeti arzuluyorsanız, vurulacak etkinlik her yıl Portland’da düzenlenen Klasik Tetris Dünya Şampiyonası’dır. Bu parantezli turnuva, çoğu insanın aşina olduğu ve dünyanın her yerinden yetenekler çeken oyunun NES versiyonunda oynanır. Neredeyse COVID-19 salgını nedeniyle oynanan 2021 etkinliği, 14 yaşındaki dahi Michael “Köpek” Artiaga’nın ikinci yıl için tacı aldığını gördü.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK