Elon Musk, Twitter’ı Satın Almak İçin 46.5 Milyar Dolarlık Finansman Planını Detaylandırdı

Elon Musk, Twitter’ı Satın Almak İçin 46.5 Milyar Dolarlık Finansman Planını Detaylandırdı

24
0
PAYLAŞ

Elon Musk, Twitter’ı devralmasını nasıl finanse etmeyi planladığını açıkladı.

Perşembe günü, sosyal medya platformunda 46,5 milyar dolar harcamak için güvence altına aldığı üç fon kaynağını özetleyen bir menkul kıymet dosyası sundu:

  • Morgan Stanley Kıdemli Finansmanı 13,5 milyar dolarlık kredi sağlıyor.

  • 12.5 milyar dolar daha Morgan Stanley ve diğer isimsiz finans kuruluşlarından, Musk’ın yatırımlarını teminat olarak kullanacak olan marj kredileri yoluyla geliyor.

  • Bu arada, hisse senedi satışı yoluyla sermayenin artırılmasını içeren öz sermaye finansmanından yaklaşık 21 milyar dolar gelecek. Yani Musk bu kısmı kendisi karşılayacak.

Dosyalama, Musk’ın Twitter’ı satın almak için gerçekten paraya sahip olup olmadığını ele alıyor. Musk’ın mevcut net değeri, büyük ölçüde Tesla’daki hissesi nedeniyle 260 milyar doların üzerinde değerlendi. Ancak, diğer kredilere göre Tesla hisselerinin bir kısmını zaten rehin verdi. New York Times. Musk, ek fon sağlamak için hisse senetlerini teminat olarak kullanırken yatırım şirketlerinden 26 milyar dolarlık devasa bir fon sağlamayı başardı.

Twitter yönetim kurulu henüz Musk’ın satın alma teklifini reddetmedi. Ancak geçen hafta, yönetim kurulu üyeleri, hisse alımları yoluyla düşmanca bir devralmayı önlemek için tasarlanmış bir “zehir hapı” planını oybirliğiyle kabul etti.

Musk’tan Perşembe günkü güvenlik dosyası, yanıt olarak ne yapabileceğine dair bazı ipuçları sunuyor. Belge, diğer Twitter yatırımcılarından hisse başına 54.20 dolardan hisse satın almak için bir ihale teklifini dalgalandırmayı düşündüğünü belirtiyor. Ayrıca Musk’ın Twitter yönetim kurulu üyeleriyle satın alma teklifi veya diğer “stratejik alternatifler” hakkında görüşmelerde bulunmayı seçebileceğine de işaret ediyor.

Ancak Musk, Twitter’ın zehirli hap planını tetiklememek için dikkatli olmalı. Musk şu anda şirkette %9.1 hisseye sahip. Ancak, sonunda %15 veya daha yüksek bir hisseye sahip olursa, Twitter mevcut hissedarlarının indirimli bir şekilde ek hisse satın almasına izin verebilir. Bu nedenle, zehir hapı Musk’ın devralma teklifini kolayca sulandırabilir.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Bunu aşmak için Musk, Twitter yönetim kurulunu devralma teklifinin esasına ikna etmeye çalışabilir veya şirket hissedarlarından Twitter’ın mevcut yönetim kurulunu oylamaya davet etmeyi içeren bir “vekalet yarışması” başlatabilir.

Musk, Twitter’ı başarılı bir şekilde satın alırsa, ifade özgürlüğüne öncelik vermeyi ve sosyal medya platformu üzerinden içerik denetiminin bir kısmını dizginlemeyi planlıyor. Geçen hafta bir TED konuşmasında, “Bir şeyleri silmek konusunda çok isteksiz olmak istediğimizi düşünüyorum. Sadece kalıcı yasaklar konusunda çok temkinliyiz. Biliyorsunuz, molalar bazı kalıcı yasaklardan daha iyi olurdu” dedi.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK