En İyi Silikon Gofret Tedarikçisi 2026’ya Kadar Ayrıldı

En İyi Silikon Gofret Tedarikçisi 2026’ya Kadar Ayrıldı

31
0
PAYLAŞ

Yonga talebi o kadar yoğun ki, bir tedarikçi 2026’ya kadar 300 mm silikon gofret sattı. Bloomberg’in ilk bildirdiği gibi, Japon şirketi Sumco, önümüzdeki beş yıl boyunca 300 mm gofret üretim kapasitesinin tamamını karşılamak için uzun vadeli anlaşmalar imzaladı.

Sumco bir kazanç çağrısında, “Hem mantık hem de bellek müşterilerinin 300 mm’lik gofretlere yönelik güçlü talebi, kapasiteyi aşmaya devam ediyor,” dedi ve yeni bir fabrikanın devreye girmesine rağmen gofret malzemelerinin sıkı kalmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Sumco daha fazla kapasite oluşturmak istese de, sorun çip üretim ekipmanı sıkıntısı. Sumco CEO’su Mayuki Hashimoto görüşme sırasında, “Bu ekipman üreticilerinin tamamı şimdiden tamamen dolu,” dedi. “Yani teslim süreleri uzuyor ve ekipman tedarik etmek giderek zorlaşıyor.”

Sumco'nun 300 mm gofret üretimi

Sumco’nun yıllar boyunca 300 mm gofret üretimi.

Bu nedenle kapasite artırımına yönelik yatırımlarımıza rağmen, üretimde ancak 2023’ün ikinci yarısından itibaren kademeli artışlar görmeye başlayacağız ve tamamen bitirmemiz 2025’e kadar sürecek” dedi.

Bu arada Hashimoto, devam eden talebe atıfta bulunarak gofret tedariklerinde “fiyatları artırmanın nispeten kolay olduğunu” belirtti. Sonuç olarak, şirket bu yıl gofret fiyatını %10 oranında artırıyor. Fiyat, 2024’te zirveye ulaşmadan önce önümüzdeki birkaç yıl içinde yükselmeye devam edecek.

Kazanç çağrısında Sumo, müşterilerin daha fazla gofret tedariği sipariş etmeye çalıştıklarına da dikkat çekti, ancak şirket, üretim tesislerine “üretim ekipmanının” teslim edilmesinde bir gecikme olduğunu öne sürerek reddetmek zorunda kaldı. Hashimoto, “Müşterilerimiz üretimi artırmamız için bize baskı yapıyor, ancak ne yazık ki üretim hacmini artıracak yerimiz yok” dedi. “Akranlarımızın aynı gemide olduğuna inanıyorum.”

Açıklamalar, devam eden çip sıkıntısının beklenenden çok daha uzun süre devam edebileceğine işaret ediyor. Hashimoto, 300 mm gofret talebi artışını sunucu çiplerine ve 5G akıllı telefonların artan şekilde benimsenmesine bağladı.

Sumco grafiği

Gofret malzemelerine olan talebi parçalayan Sumco grafiği

Hashimoto, “Bütün bunları bir araya getirdiğimizde, bizim görüşümüz, 2026’da bile hala kıtlık olacağı yönünde.” dedi.

Ancak Sumco, CPU işlemcilerinin üzerine inşa edildiği silikon gofretler üreten birkaç tedarikçiden yalnızca biridir. Rakip bir üretici olan Tayvan merkezli GlobalWafers’a göre şirket, pazarın %21,9’una sahip. %15,2 paya sahip olan GlobalWafers, önümüzdeki iki yıl içinde yeni üretim tesislerine 3,6 milyar dolar harcamayı planlıyor. Dolayısıyla, diğer sektör oyuncularının talebi karşılamak için adım attığına dair işaretler var.

GlobalWafers bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, “Yeni üretim hatlarının 2023’ün ikinci yarısında artması ve üç ayda bir genişletilmesi bekleniyor.”

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Bununla birlikte, önde gelen gofret üreticisi Shin-Estu, kendi gofret tedarikinin önümüzdeki yıllarda sıkışık olacağı konusunda uyardı. Shin-Etsu geçen ay yaptığı bir kazanç çağrısında, “Şu anda şirket tam kapasiteyle çalışmaya devam ediyor, ancak talebi tam olarak karşılayamıyoruz” dedi.

%29,4 hisseye sahip olan şirketin 2022 ve 2023 yıllarında mevcut üretim kapasitesinin bir kısmını kiralaması planlanıyor. Ancak yeni fabrikaları 2024 ve sonrasına kadar hizmete girmeyecek.

Shin-Etsu, “Kısa vadede üretim kapasitesini önemli ölçüde artırmak zordur, çünkü birçok gofret üretim ekipmanı türü her şirkete özgüdür ve ekipman üreticilerinin üretim kapasitesi de sınırlıdır,” dedi Shin-Etsu. Diğer bir sorun ise hammadde ve inşaat parçaları maliyetlerinin artması.

Şirket, “Birim başına yatırım miktarı, bir yıl önce yatırımı düşündüğümüzden çok daha yüksek” dedi.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK