FTC ve DOJ: Yanlış Dijital Birleşmelerimiz mi Var? bilmemize izin ver

FTC ve DOJ: Yanlış Dijital Birleşmelerimiz mi Var? bilmemize izin ver

30
0
PAYLAŞ

ABD’de antitröst yasalarını uygulamakla görevli iki federal kurum olan Federal Ticaret Komisyonu ve Adalet Bakanlığı Salı günü, politikacıların zaten büyük ölçüde dışladığı önerilen kurumsal birleşmeleri ve büyük teknoloji şirketlerini nasıl değerlendireceklerini yeniden gözden geçireceklerini duyurdular. Sonuç hakkında gergin olmak için sebep var.

Esasen, FTC ve DOJ, fiyatın her zaman doğru olmadığını, bir birleşmeyi müşterilerin daha fazla ödemesi gerekip gerekmediğine göre değerlendirmenin, bir işletme birleşmesinin potansiyel dezavantajını yakalamadığını söylüyor.

Bu “tüketici refahı” standardı, 1970’lerden beri ABD antitröst politikasına egemen olmuştur – dijital ekonomi, bu birleşme politikalarının en son 2010’da revize edilmesinden bu yana ücretsiz hizmetleri ABD tüketici deneyiminin giderek daha büyük bir parçası haline getirmiş olsa bile.

FTC Başkanı Lina Khan Salı günü bir haber brifinginde, “Teorilerimizi ve modellerimizi yeni gerçeklere ve kanıtlara uyarlamamız gerektiği gibi, birleşme politikalarımızın modern ekonominin gerçeklerini doğru bir şekilde yansıtmasını sağlamalıyız.” Dedi.

Başkan Biden’ın tüketici koruma standartlarına şüpheci ve Amazon’un pazar gücünü eleştiren Khan’ı çabucak ataması, bu yönetimin antitröst ortodoksisini yeniden düşünmeye olan ilgisinin erken kanıtlarını sağladı. Temmuz ayında, rekabeti teşvik etmek için bir Beyaz Saray yürütme emri, DOJ ve FTC’yi birleşme politikalarını gözden geçirmeye çağırdı.

FTC ve DOJ tarafından hazırlanan 10 sayfalık belgenin bir alt bölümü özellikle dijital pazarlara bakıyor. Düzenleyicilerin önceki teknoloji bağlantılarını onaylama konusundaki pişmanlıklarını ifade etmek olarak okunabilecek bir dizi soru soruyor:

  • “Ürün ve hizmetlerin hızla değiştiği dijital birleşmelerde pazarları nasıl tanımlarsınız?” (WhatsApp’ta Facebook’un 2014’te satın aldığında izin verilen mesajlaşma uygulamasından ne kadar daha fazlasını yapabileceğinizi bir düşünün.)

  • “Yönergeler, önemli ağ etkilerinden kaynaklanabilecek gibi, oligopol-tekel devrilmesine maruz kalan pazarlardaki birleşmeleri nasıl analiz etmelidir?” (FTC, “kişisel sosyal ağlar” üzerindeki tekelini öne sürerek şimdi Facebook’u parçalamaya çalışıyor.)

  • “Yönergeler sıfır fiyat, negatif fiyat veya açık fiyat olmayan pazarlarda pazar tanımını nasıl ele almalıdır?” (FBI, 2012’de Facebook’un fotoğraf paylaşım hizmetini ele geçirmesini onayladığında Facebook ve Instagram kullanım için ücret talep etmedi, ve her ikisi de bugün hala ücretsizdir.)

  • “İki yönlü eşzamanlı işlem platformları için pazarlardaki rehberlik oranı birleşmeleri nasıl olmalı?” (Google’ın DoubleCick gibi reklam teknolojisi platformlarını satın almak için federal onayı, bu teknoloji devini kapsamlı bir antitröst davasının söylediği gibi birçok dijital reklam anlaşmasının merkezine yerleştirdi. Texas liderliğindeki bir devletler koalisyonu, Google’ın hem yayıncıları hem de reklamverenleri soymasına yol açtı.)

FTC ve DOJ, şimdi, ajans yetkililerinin basın toplantısında yalnızca tüketicileri değil, aynı zamanda çalışanları, yatırımcıları ve başlangıç ​​kurucularını da taslak yönergeler yazarken ve daha sonra daha fazla yorum için yayınlamaları gerektiğini belirttiği ilgili taraflardan duymak istiyor.

Editörlerimiz tarafından önerildi

Adalet Bakanlığı başsavcı yardımcısı Jonathan Kanter konferans sırasında “Girişinize ihtiyacımız var” dedi. “Bu yılı bitirmeyi umuyoruz, ancak daha yapacak çok işimiz var.”

Şimdi kamu görevlisi olan eski bir teknoloji girişimcisi, Salı günü yaptığı açıklamada hareketi geçici olarak memnuniyetle karşıladı.

Göreve aday olmadan önce şirketin kurucularından Senatör Mark Warner (D.-Va.), That to Nextel, “Şirketlerin kaynaklarını ve uzmanlıklarını bir birleşmede birleştirdiklerinde gerçekleştirilebilecek inanılmaz olasılıkları biliyorum,” dedi. daha sonra çok sayıda telekom girişimine yatırım yaptı. “Ancak son yıllarda, küçük bir şirketler grubunun elinde artan güç konsantrasyonuyla, satın alma, yerleşik faydaların üstesinden gelinemeyecek kadar büyük olduğu için çoğu yeni girişim için tek çıkış stratejisi haline geldi.”

En iyi hikayelerimizi alın!

İçin kayıt olun şimdi yeni ne var manşetlerimizin her sabah gelen kutunuza ulaşması için.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK