Google, Ukrayna’daki Android Telefonlar için Hava Saldırısı Uyarıları Verdi

Google, Ukrayna’daki Android Telefonlar için Hava Saldırısı Uyarıları Verdi

31
0
PAYLAŞ

Google, ülkedeki Android telefonlar için bir hava saldırısı uyarı sistemi sunarak Ukrayna’da hayat kurtarabileceğini umuyor.

Şirket, alarm sistemini Rusya ordusunun işgalini savuşturan Ukrayna hükümetinin talebi üzerine oluşturdu. Google’ın Küresel İşlerden Sorumlu Başkanı Kent Walker, şirketin Ukrayna’ya yardım etme çabalarıyla ilgili bir güncellemede, “Trajik bir şekilde, Ukrayna’da milyonlarca insan artık güvenliğe ulaşmak için hava saldırısı uyarılarına güveniyor” dedi.

Sistem, Ukrayna’nın zaten halka iletmekte olduğu hava saldırısı uyarılarına dayanıyor. Bir hafta önce Google, kullanıcılara bir cep telefonunda uyarı almanın bir yolu olarak ülkede yalnızca Hava Alarmı olarak adlandırılan üçüncü taraf bir uygulama indirmelerini önerdi. Ancak artık ülkedeki kullanıcılar aynı bildirimleri doğrudan Android üzerinden almaya başlayabilir.

Google

(Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket tarafından Getty Images aracılığıyla Fotoğraf Çizimi)

XDA geliştiricileri, çoğu Android telefona önceden yüklenmiş olan Google Play Hizmetleri’nin yeni bir sürümünde bilgisayar kodunu incelerken ilk olarak hava saldırısı sistemini fark etti. Google Play Hizmetleri’nin 22.06.15 sürümüne yapılan bir güncelleme, uyarı sisteminin nasıl çalıştığından bahseden bir metin dizisi içerir.

Google, bilgisayar koduna “Hava saldırısı uyarısı verildiğinde bir bildirim, hava saldırısı uyarısı iptal edildiğinde başka bir bildirim alabilirsiniz” diye yazdı. “Ukrayna Hükümeti tüm hava saldırısı uyarı bilgilerini sağlıyor.”

Google, kimlerin uyarı alacağını belirlemek için bir Android telefonun yaklaşık konumunu kullanıyor. Ancak Google, kullanıcıları izlemek veya tanımlamak için konum bilgilerinin hiçbirini kullanmayacağını söylüyor.

Kullanıcılar, “Ukrayna Hükümeti (belirli bir yer ve zaman) için bir uyarı yayınladı Hemen sığının. Ayarları değiştirmek için dokunun.”

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Hava saldırısı sistemi, Android telefonlarda zaten yerleşik olan kablosuz acil durum uyarı bildirimlerini geride bırakıyor gibi görünüyor. Sistem, gelen felaketler, AMBER Uyarıları ve diğer kamu güvenliği mesajları hakkında sizi bilgilendirmek için hücresel veya Wi-Fi bağlantısına güvenir. Kullanıcılar da kapatabilir.

Ukrayna’da iPhone’lar için bir hava saldırısı uyarı sistemi tanıtıp tanıtmayacağı konusunda Apple ile iletişime geçtik ve haber alırsak hikayeyi güncelleyeceğiz.

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun 5G ile yarış En iyi mobil teknoloji hikayelerimizi doğrudan gelen kutunuza ulaştırmak için bülten.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK