İlk Intel Arc Alchemist GPU’ları bu ay gösterilecek

İlk Intel Arc Alchemist GPU’ları bu ay gösterilecek

30
0
PAYLAŞ

Görünüşe göre Intel nihayet Arc Alchemist GPU’ları hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmaya hazır ve 30 Mart 08:00 PT’de gerçekleşmesi planlanan ‘Intel Arc Event’ adlı uygun bir (belki de hayal gücünden yoksun bir dokunuş) duyuruyor. Ne yazık ki şirket, vitrin sırasında masaüstü grafik kartlarından bahsetmeyecek ve bunun yerine oyun dizüstü bilgisayarları için DG2 tabanlı ayrı grafiklerine odaklanacak.

Bir Intel topluluğu blogunda, şirketin grafik yazılım mühendisliği direktörü Lisa Pearce, masaüstü modellerden önce dizüstü bilgisayar grafik kartlarını piyasaya sürmenin arkasındaki nedene ışık tuttu. Pearce, “Önce mobil ürünlerimizi piyasaya sürmeye başlayarak, tüm teknolojilerimizi (CPU, grafik, medya, ekran, G/Ç, vb.) harika deneyimler sunmaya taşımayı amaçlıyoruz” diyor.

Pearce ayrıca Intel Arc A370M’nin şirketten piyasaya çıkan ilk GPU olacağını da paylaşıyor. Karşılaştırmalar açısından Pearce, grafik kartının “benzer form faktörlerini korurken tek başına entegre grafiklere kıyasla grafik performansında 2 kata kadar iyileştirme” sunabileceğini iddia ediyor.

Intel, Metro Exodus’u 1080p orta ayarlarda çalıştırırken Iris Xe entegre grafiklere sahip Core i71280P ile bir Arc A370M’yi karşı karşıya getiren kıyaslama verileri için metodolojisini nazikçe paylaştı. İki test sistemi arasında 12W’lık bir güç farkı olması hiçbir şeye değmez, bu yüzden herhangi bir somut sonuca varmadan önce Ark ile çalışan bir sistemi ele geçirmemizi beklememiz gerekecek.

Önceki söylentiler, Intel’in alt uçta A300 serisi, orta aralığı dolduran A500 kartları ve şirketin en iyi grafik kartı unvanı için rakip olarak hareket eden A700 GPU’ları ile üç performans katmanı yayınlamayı planladığını gösteriyor. Bununla birlikte, bunun hem masaüstü hem de mobil modeller için geçerli olup olmadığı şu anda bilinmiyor, ancak Intel’in fabrikalarında ve laboratuvarlarında tam olarak neler pişirdiğini görmekten heyecan duyuyoruz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK