Intel 12. nesil büyüdükçe altı çekirdekli CPU’lar artık Steam’e hükmediyor

Intel 12. nesil büyüdükçe altı çekirdekli CPU’lar artık Steam’e hükmediyor

30
0
PAYLAŞ

En son Steam donanım anketi, altı çekirdekli işlemciler nihayet dört çekirdekli kardeşlerinden daha popüler olduğu için PC oyunlarında yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor ve Intel 12. nesil CPU’ların bunun için teşekkür ettiğini varsaymak güvenli. AMD Ryzen yongalarının benimsenmesi, şüphesiz en iyi oyun CPU’larında daha fazla çekirdeğin yaygınlığına büyük ölçüde katkıda bulunurken, en son istatistikler, mavi takımın eski pazar payını geri alıyor olabileceğini gösteriyor.

Valve, Windows oyun bilgisayarlarının %34,22’sinin (+1,19) şu anda altı çekirdekli işlemci kullandığını, buna karşılık şu anda dört çekirdekli yonga kullananların %33,74’ünün (%-1,27) olduğunu tespit etti. Bu muhtemelen artan miktarda Intel 12. nesil işlemciler sistemlere giriyor ve şirketin Steam kullanıcıları arasındaki genel pazar payı %69,32’ye (+%0,26) yükseldi. Bu arada AMD’nin oranı %30,66’ya (-%0,26) gerileyerek Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Xbox Series X ve PlayStation 5 konsollarının her ikisinin de sekiz çekirdekli Zen 2 CPU kullandığı göz önüne alındığında, en iyi PC oyunlarının çoğunun onları çalıştırmak ve çalıştırmak için daha fazla çekirdeğe ihtiyacı olması şaşırtıcı değil. Elden Ring sistem gereksinimleri bile minimum özelliklerini karşılamak için altı çekirdekli bir işlemci gerektiriyor ve kesinlikle bunu yapan son video oyunu olmayacak.

İşlemci konusundan uzaklaşan Windows 11, Steam PC’lerin %17,44’üne (%+1,26) yüklenen işletim sistemiyle popülaritesini artırmaya devam ediyor. Ancak garip bir şekilde, Windows 7 de yaygınlığında %4.29 (+0.05%) oranında bir artış gördü.

GPU’ların artan kullanılabilirliğine rağmen, Nvidia GeForce GTX 1060, Valve’in platformunu çalıştıran sistemlerin %8,18’ini (+0,19%) çalıştıran kartla, grubun hakimi olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar piksel iticilerini yükseltmeyi erteliyor ve bu yıl piyasaya çıktıklarında Nvidia’nın RTX 4000 ve AMD’nin RDNA 3 serisinden en iyi grafik kartlarına yükseltmeyi seçiyor olabilir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK