Intel, Foundry Business’ı desteklemek için İsrail’in Tower Semiconductor’ını 5,4 milyar dolara satın...

Intel, Foundry Business’ı desteklemek için İsrail’in Tower Semiconductor’ını 5,4 milyar dolara satın alacak

22
0
PAYLAŞ

Intel, diğer şeylerin yanı sıra, güç yönetim sistemleri ve CMOS görüntü sensörleri için kullanılan özel “analog çipler” üreticisi Tower Semiconductor’ı satın alarak yeni gelişen dökümhane işini güçlendiriyor.

Intel, 45 nanometreden 250 nanometreye kadar olgun üretim düğümlerinde yarı iletkenler üreten İsrailli şirketi satın almak için 5,4 milyar dolar ödeyecek.

Hedef: Intel’in dökümhane iş portföyünü doldurmasına yardımcı olun. On bir ay önce Intel, üçüncü şahıs teknoloji şirketleri ve Batılı hükümetler için işlemciler üretmeye başlayacağını ve onu TSMC ve Samsung gibi yarı iletken üreticileriyle doğrudan rekabete sokacağını duyurdu.

Intel’in dökümhane işletmesi şimdiden x86, Arm ve RISC-V mimarileri üzerinde CPU’lar oluşturmayı teklif ediyor. Ancak Tower Semiconductor’ın satın alınmasıyla şirket, radyo frekans birimleri, endüstriyel sensörler, araç akü sistemleri ve diğer uzmanlık alanları için çip üretimine doğru genişleyebilir.

Intel’e göre Tower Semiconductor, dünya genelinde yaklaşık 5.500 işçi çalıştırıyor ve mobil bilgi işlem ve otomotiv endüstrisi dahil olmak üzere birçok yüksek büyüme gösteren pazara hizmet ediyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, “Tower’ın özel teknoloji portföyü, coğrafi erişimi, derin müşteri ilişkileri ve hizmet öncelikli operasyonları, Intel’in dökümhane hizmetlerini ölçeklendirmeye ve küresel olarak büyük bir dökümhane kapasitesi sağlayıcısı olma hedefimizi ilerletmeye yardımcı olacak” dedi.

Bir yatırımcı görüşmesinde Gelsinger, anlaşmanın Intel’in devam eden çip sıkıntısı nedeniyle artan yarı iletken talebini karşılamasına yardımcı olabileceğini de söyledi. Tower Semiconductor’ın ürünleri şu anda yarı iletken pazarının yaklaşık %30’una hitap ediyor.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Gelsinger, Tower Semiconductor’ın “piyasa talebini karşılayacak ölçeğe sahip olmadığını” söyledi. “Ve bizim için, bu oluşumu hızlandırmak için muazzam bir sinerji gördük.”

Satın almanın kapanmadan önce bir yıl sürmesinin beklendiğini ve Çin de dahil olmak üzere dünya çapındaki düzenleyicilerin onaylamasını gerektireceğini de sözlerine ekledi.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK