İnternet Bağlantınız Ne Kadar Hızlı… Gerçekten mi?

İnternet Bağlantınız Ne Kadar Hızlı… Gerçekten mi?

32
0
PAYLAŞ

Geniş bant (her zaman açık, yüksek kapasiteli, geniş bant genişliği) internet bağlantınızın hızı hiç bu kadar kritik olmamıştı. Bilgisayarlarınızı, tabletlerinizi, el bilgisayarlarınızı, eğlence sistemlerinizi ve ev otomasyon araçlarınızı dış dünyaya ve birbirine bağlayan borudur.

Bağlantınız iş, oyun ve iletişim için kritik olan içeriği ele almalıdır. Basit metinlerden sesli aramalara ve video konferansa kadar modern iletişiminizi desteklemesi gerekir. Ve oyun oynamayı unutmayın: İnternet olmadan, oyununuz sadece yalnız, tek oyunculu bir aksiyon olurdu.

Yüksek hızlı geniş bant bağlantılarını kapınıza getiren internet servis sağlayıcıları (İSS’ler) son birkaç yılda hızlarını artırdı. FCC, 2015’te geniş bandı yeniden tanımlayarak minimum 25 Mbps indirme hızı ve 3 Mbps yükleme hızı (4 Mbps’den aşağı ve 1 Mbps’ye kadar) ile her zaman açık bağlantı anlamına geliyordu.

Bazıları FCC’nin tanımı tekrar 100 Mbps’ye taşımasını istiyor. ABD Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi bile rakamların güncellenmesi gerektiğini söylüyor. Geçmişte, daha düşük hızların geniş bant olarak nitelendirildiğini görmekten mutlu olan senatörler, çoğunlukla ülkenin minimum standartta internete sahip olmayan bu kadar çok haneye sahip olmasının kötü görünmesine neden olduğu için bunu geri çevirdi.

Rekabet daha da yardımcı olacaktır. Yerel ISS’ler (ve Google ve Starlink gibi benzersiz oyuncular), Comcast gibi bazı büyük şirketlere, maliyetleri uygun tutarken hızlarını artırmaları için baskı yaptı. Artık gigabit internet statüsü talep eden tüm şehirler var – bu yerlerdeki ISS’ler, genellikle belediyeye ait veya bir kamu hizmeti şirketi, saniyede 1 gigabit (Gbps) veya daha fazla bağlantı sunuyor. Bu, 1 Mbps hızından 1.000 kat daha iyi ve FCC’nin geniş bant olarak tanımladığı hızın 40 katı. 100 Mbps’ye gitmek çok zor olmaz.

ISP’ler, çoğunlukla fiber optik hatlar aracılığıyla artışlar yapıyor, ayrıca kablo bağlantılarıyla hızları artırıyor. Aslında, çoğu kablo şirketinin ekipmanlarında kullandığı DOCSIS standardı ile, hızları 10Gbps’ye kadar düşürmek tamamen mümkündür. Ve bu hız bazı yerlerde ortaya çıkıyor, ancak bunun için ödeme yapmayı bekliyorlar.

Yine de, ABD’deki ortalama hızlar, diğer birçok ülkede görülen ortalamalara bile yakın değil. Genelde çok geride kalırız.

Ayrıca, sadece büyük bir ISS veya hatta küçük bir yerel sağlayıcı belirli bir verim düzeyi elde ettiğinizi söylüyor diye, ödediğinizin karşılığını aldığınıza güvenebilir misiniz?

PCMag her yıl okuyucularımız tarafından sağlanan verilerle ABD ve Kanada’daki En Hızlı ISP’leri inceler. Ölçmek için kendimizinkini kullanıyoruz PCMag hız testi. Bağlantınızı hemen şimdi test edin—DEVAM’ı tıklayın. İstediğiniz sıklıkta ziyaret edin. Arkadaşlarınızla paylaşın. Ne kadar çok, o kadar neşeli. (En doğru sonuçlar için VPN’nizi ve herhangi bir akış etkinliğini kapatın.)

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Bu verileri yalnızca indirme hızını değil, aynı zamanda yükleme hızını PCMag İnternet Hızı Endeksi dediğimiz bir formülde karşılaştırmak ve karşılaştırmak için kullanacağız: ISP’yi ISP’ye karşı doğrudan karşılaştıran ölçülebilir bir sayı. Buna ülke çapında, eyalet eyalet ve hatta bazı durumlarda yerel düzeyde bakacağız. Her iki durumda da, ISS’niz yeterince test yaparsa, nerede olduğunu göreceğiz.

Bağlantınızın kalitesi hakkında topladığımız veriler, En İyi Oyun ISS’lerini belirlememize de yardımcı olur.

Öyleyse ne bekliyorsun? PCMag Hız Testini yapın! İhtiyacınız olan bilgileri alın ve gelecekte PCMag okuyucularınıza yardımcı olmak için bize verileri sağlayın.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK