Konsol Talebi AMD’yi Şimdiye Kadarki En Yüksek x86 Chip Pazar Payına İtiyor

Konsol Talebi AMD’yi Şimdiye Kadarki En Yüksek x86 Chip Pazar Payına İtiyor

29
0
PAYLAŞ

Bir araştırma firmasına göre, en yeni video oyun konsollarına olan talep, AMD’nin x86 CPU pazar payını yeni bir rekor seviyeye yükseltti.

Mercury Research’e göre AMD, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde PC’leri, sunucuları, IoT’yi ve konsolları içeren x86 CPU pazarından %25,6 pay aldı. Merkür Araştırma Başkanı Dean McCarron bir e-postada Intel’in %74,4’te olduğunu, ancak %25,6’sının AMD’nin 15 yıl önce 2006’nın dördüncü çeyreğinde kırdığı %25,3’lük bir önceki rekorunu geçtiğini söyledi.

Genel x86 CPU paylaşımını detaylandıran Mercury araştırma grafiği

Özel Zen 2 x86 yongalarını kullanan PlayStation 5 ve Xbox Series X sayesinde AMD’nin payı arttı. Her iki konsol da geçen yıl, özellikle tatil sezonunda sürekli olarak tükendi.

Bununla birlikte AMD, 4. çeyrekte tüm x86 CPU pazarlarında büyümedi. Masaüstü bilgisayarlarda pazar payı bir yıl öncesine göre 3,1 puan düşerek %16,2’ye düştü. Burada Intel, şirketin masaüstü bilgisayarlar için yeni 12. Nesil Core “Alder Lake” işlemcilerini piyasaya sürmesiyle %83,8’lik bir pay elde etti.

IOT hariç masaüstü x86 paylaşımını detaylandıran cıva araştırma grafiği

Bu arada, x86 sunucu CPU’larında AMD bazı sabit kazançlar elde etti. Mercury Research’e göre, şirketin payı Intel’in tarihsel olarak hakim olduğu bir pazar segmentinde bir yıl önce %7,1’den %10,7’ye yükseldi. McCarron, bunun “AMD için sunucu CPU payı kazancının art arda on birinci çeyreğine” işaret ettiğini söyledi.

IOT hariç sunucu CPU paylaşımını detaylandıran cıva araştırma grafiği
IOT hariç mobil işlemci paylaşımını detaylandıran cıva araştırma grafiği

Dizüstü bilgisayar tabanlı işlemcilerde AMD, Intel’e karşı benzer bir büyüme gördü. Ancak Mercury Research, Apple’ın Mac’ler için M1 yongalarının, Intel ve AMD’nin x86 yongalarına karşı Arm tabanlı işlemciler pazarını yükseltmeye yardımcı olduğunu da fark ediyor.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

“Arm PC istemci payı için tahminimiz (toplam istemci boyutu tahmininde Chromebook’lar ve Apple’ın X86 masaüstü ve mobil CPU’lu M1 tabanlı Mac’leri dahil), geçen çeyrekte %8.3’ten %9.5’e yükseldi ve bir yıl öncesine göre %3.4’ü neredeyse üç katına çıkardı. “dedi McCarron.

“Apple, çeyrekte çok güçlü bir büyüme kaydetti, bu nedenle kazanımlar, Chromebook Arm işlemcilerinden ziyade daha yüksek M1 birim hacimlerinden kaynaklandı” diye ekledi.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK