Kripto Para Birimi ve Vergiler: Bilmeniz Gerekenler

Kripto Para Birimi ve Vergiler: Bilmeniz Gerekenler

33
0
PAYLAŞ

Kripto para birimi, IRS’nin dediği gibi dijital para birimi veya “değerin dijital temsili”dir. Göremezsiniz, elinizde tutamazsınız veya cüzdanınıza koyamazsınız. On yıldan fazla bir süredir kullanılıyor ve son birkaç yılda popülaritesi arttı. Fon oluşturmak, transfer etmek ve takas etmek için bir banka kullanmak yerine, kripto para birimi, işlemleri işlemek için dağıtılmış ve şifreli bir blok zinciri ağı kullanır. Geleneksel para birimlerinde olduğu gibi hiçbir banka veya devlet kurumu onu kontrol etmez. Peki, bu yıl kripto para birimini kullandıysanız, vergilerinizi beyan ettiğinizde bunun sonuçları nelerdir?


Bir Kripto Para Birimi Astarı

Öncelikle, bu yeni tür para söz konusu olduğunda aynı sayfada olduğumuzdan emin olalım. Fiziksel para olmasa da kripto para birimlerine madeni para denir. Madeni paraları dijital bir cüzdanda saklarsınız veya bir borsa veya aracı kurum kullanırsınız. Başlıca borsa ve aracılık sağlayıcılarından birkaçı Binance, Coinbase, Kraken ve Toro’dur.

Bitcoin ilk kripto para birimiydi – nasıl satın alınacağına, satılacağına ve yönetileceğine dair tam bir özelliğimiz var – ve en popüler olanı olmaya devam ediyor. Diğerleri arasında Ethereum, Litecoin ve Dogecoin katıldı. Kripto para, mal veya hizmetler için ödeme yapmak, bir yatırım olarak veya sadece farklı kripto para birimleri veya geleneksel para birimi için başka biriyle para alışverişi yapmak için kullanılabilir. İşlemler, sayısallaştırılmış bir halka açık defter olarak düşünülebilecek anonim bir blok zincirine kaydedilir.

Coinbase'de gerçek zamanlı bitcoin fiyatlarını kontrol etme

Coinbase, bitcoin gibi kripto para birimleri için size gerçek zamanlı fiyatlar verir.

Vergileriniz açısından, işlem sırasında kripto para biriminin dolar değeri, 1099 gelir veya bir işverenden ödeme olarak almanız durumunda, W-2 geliri olarak kabul edilir.

En Yüksek Oy Alan Vergi Yazılımımız

Bu para biçimi henüz emekleme aşamasındadır, bu nedenle Microsoft, Overstock, Expedia ve Newegg dahil olmak üzere birçok satıcı bunu kabul etmeye başlasa da, tüm çevrimiçi alışverişleriniz için kullanmayı beklemeyin. Çevrimiçi kumar siteleri arasında oldukça popülerdir ve bununla bir Lamborghini bile satın alabilirsiniz.

Kripto para kullanmanın mekanikleri genellikle bir QR kodunu taramak veya uzun bir kimliği kopyalayıp yapıştırmak kadar basittir. Bununla birlikte, işlemin bir banka veya borsa yerine birçok dağıtılmış sunucu tarafından doğrulanması gerektiğinden, arka planda ne olduğu, tipik banka işleminizden çok daha fazla ilgilidir.


IRS’ye Göre Kripto Para Bir Mülkiyettir

ABD vergi mükellefiyseniz ve kripto para birimi kullanıyorsanız ancak bundan elde ettiğiniz kazançlar için vergi ödemiyorsanız, yalnız değilsiniz. Ayrıca, bir gün size yetişebilecek IRS düzenlemelerine de uymuyorsunuz. “Makul bir sebep” kanıtlayamazsanız, kurum sizi cezalandırabilir.

2014’ten beri IRS, kripto para birimini mülk olarak görüyor. Mükelleflerin sanal para içeren işlemleri vergi beyannamelerinde ABD doları olarak bildirmeleri, yani işlem tarihi itibariyle adil piyasa değerini belirlemeleri gerekmektedir. Sanal para birimini ABD dolarına veya daha sonra ABD dolarına dönüştürülebilecek başka bir para birimine çevirerek adil piyasa değerini belirleyebilirsiniz (para biriminin döviz kurunun piyasa arz ve talebi tarafından belirlendiğini varsayarak).

Başka bir deyişle, kripto para birimini kullanmayı planlıyorsanız, ciddi bir şekilde kesin muhasebe yapmanız gerekir. Birkaç muhasebe yazılımı programı tam da bu senaryo için tasarlanmıştır. QuickBooks gayet iyi çalışabilir (bazı geçici çözümlerle). İyi bir tavsiye, tüm kripto işlemlerinizin ayrıntılı kayıtlarını en baştan tutmaya başlamanızdır, çünkü yıllarca süren işlemleri yeniden yapılandırmak zor hatta imkansız olabilir.

Bu, 2014’e geri dönen işlemler için kancada olabileceğiniz anlamına mı geliyor? Evet

Aslında, IRS, kripto para birimi işlemlerine dahil olan vergi mükelleflerine, düzeltilmiş beyannameler vermeleri ve vergileri geri ödemeleri gerektiğini bildiren mektuplar gönderdi. ABD federal vergi beyannamesi doldurmanın ana formu olan Form 1040, şimdi doğrudan iletişim bilgileri bloğunun altında şu ifadeyi içeriyor: “2021 yılı boyunca herhangi bir zamanda herhangi bir finansal çıkar aldınız mı, sattınız mı, gönderdiniz mi, takas ettiniz mi veya başka bir şekilde elden çıkardınız mı? herhangi bir sanal para birimi?” Cevabınız Evet ise, IRS dönüşünüzde bunun rapor edilmesini bekleyecektir.


Sermaye Varlıkları ve Olağan Gelir

Taşındığınız için evinizi satarsanız veya kâr elde etmek istediğiniz için hisse senedi satarsanız, bu mülkler sermaye varlıkları olarak kabul edilir. Sanal para birimleri benzerdir. Bunlara kısa vadeli (bir yıldan az tutulan ve normal gelir olarak vergilendirilen) veya uzun vadeli (Çizelge D’de) sermaye kazancı vergileri ödersiniz.

Bu tutarlar, diğer sermaye kazanç ve kayıpları gibi hesaplanmaktadır. Maliyet esasınızı (para birimi için ödediğiniz tutar) alır ve o tarihten bu yana ne kadar yükseldiğini veya düştüğünü hesaplarsınız. 2021 vergi yılı için sermaye kazancı oranları, vergilendirilebilir gelirinize bağlı olarak %0, %15 veya %20 olabilir.

Ancak bir iş veya ticaretin bir parçası olarak mülk satıyorsanız, mülk bir sermaye varlığı olarak kabul edilmez ve normal gelir olarak vergilendirilir. Aynı kural sanal para satışları için de geçerlidir. IRS, kazancın veya kaybın “karakterine”, niyetinize veya neden sattığınıza bakar.

IRS’nin Sanal Para Birimi İşlemleri ile ilgili SSS’leri, en yaygın sorulara bazı net cevaplar sunar. Daha yoğun IRS Bildirimi 2014-21’i de okuyabilirsiniz.


TurboTax ile Kripto Para Birimi Raporlama

TurboTax, bir kripto para birimi satışını kaydetme sürecinde size yol gösteren tek vergi hazırlama web sitesidir, ancak H&R Block artık bireysel işlemler girmenize izin verir (daha fazlası için). TurboTax’ın bu alandaki Soru-Cevap bölümü kapsamlıdır ve bol miktarda rehberlik sunar. Sen Yapabilmek diğer çevrimiçi vergi hazırlık hizmetlerini kullanarak kripto para birimi işlemlerini bildirin, ancak bunlar size TurboTax gibi yardımcı olmak için tasarlanmamıştır.

TurboTax ile, kripto para birimi işlemleriyle ilgili yardım almak için TurboTax Premier (federal dosyalama için 89 $) veya TurboTax Serbest Meslek Sahibi (119 $ federal) için bahar yapmalısınız. Deluxe sürüm (59 $ federal) bunu içermez.

TurboTax’ın kripto para birimi mini sihirbazı, Geliriniz (Hisse Senetleri, Kripto Para Birimi, Yatırım Fonları, Tahviller, Diğer) altında bulunur. Bu bölümü tamamlamanızı gerektiren dört durum vardır. Şunları yaparsanız yapardınız:

  • kâr veya zarar için kripto para sattı

  • kripto para birimini ABD doları gibi geleneksel bir para birimine dönüştürdü

  • çeşitli kripto para birimi türlerinden birini bir başkasıyla değiştirdi

  • ürün veya hizmet satın almak için kripto para birimini kullandı veya ücretler gibi çeşitli yollardan biriyle kazandı.

Kripto para birimi işlemleri bazen Form 1099-B, Form 1099-K veya borsanızın size gönderdiği bir vergi beyanında bildirilir. Bu formları göndermek için borsalar gerekli değildir, bu nedenle 2021’den bir formunuz yoksa şaşırmayın. İşlemlerinizi takip etmek sizin sorumluluğunuzdadır!

Kayıt tutmadıysanız, emir veya işlem geçmişinizi CSV dosyası olarak indirmek için döviz hesabınızda bir seçenek arayın. Sık ticaret yapan biriyseniz, örneğin takasınız sizi üç aylık veriyle sınırlayabileceğinden, geçmişinizi yıl boyunca periyodik olarak indirdiğinizden emin olun.

TurboTax, Coinbase, Robinhood, Crypto.com ve CoinTracker dahil olmak üzere 18 kripto para birimi hizmetinden işlemleri içe aktarmanıza olanak tanır. Ayrıca verileri manuel olarak da girebilirsiniz. Site ya süreç boyunca size yol gösterir ya da formların ne zaman hazır olacağını size söyler. Vergi web sitelerini Şubat ayı başlarında, tüm formlar hazır olmadan önce test ettik ve bu nedenle sürecin sizin için ne kadar sorunsuz olacağına dair bir garanti veremeyiz. Bir formu doğrudan değişim kurumunuzdan içe aktaramıyorsanız, her zaman bilgisayarınızdan bir CSV dosyası yükleyebilirsiniz. CSV dosyalarınızın etiketleri TurboTax’teki etiketlerle tam olarak eşleşmiyorsa borsanızla iletişime geçmeniz gerekebilir.

75 işleme kadar verileri her zaman manuel olarak girme seçeneğiniz vardır. Daha fazlasına sahipseniz, CoinTracker gibi bir işlem toplayıcıya ihtiyacınız olacak. TurboTax, hizmet adına ve ödeyenin EIN’sine ihtiyaç duyar (1099-B’niz varsa). Artık herhangi bir yatırım türünün satışını bildirmek için kullandığınız ekranın aynısını kullanıyor. Şunları sağlamanız gerekecek:

  • yatırım türü,

  • tarih (varsa) ve edindiğiniz yöntem,

  • satıldığı veya elden çıkarıldığı tarih,

  • maliyet esası ve

  • satış geliri.

Verileri girip Devam’ı tıkladıktan sonra, işlemin bir özeti görüntülenir. Daha fazla işlem ekleyebilir veya işiniz bittiyse iade ile devam edebilirsiniz. Son bir özet size bunun kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi bir kazanç veya kayıp olduğunu ve bu kazanç veya kaybın ne olduğunu söyler.

TurboTax'ta tek bir kripto para birimi işlemi girme

TurboTax, vergileriniz için kripto para birimi işlemlerini bildirme konusunda yardım sağlar.

Intuit kısa süre önce, geri ödemesi gereken TurboTax kullanıcılarının bu fonları kripto para birimine dönüştürülebilecekleri bir Coinbase hesabına yatırabileceklerini duyurdu.


Diğer Vergi Siteleri Cryptocurrency ile Nasıl Başa Çıkıyor?

H&R Block, vergi beyannamelerinde bildirilmesi gereken kripto para işlemlerini dahil etmek için özel araçlar içeren diğer tek kişisel vergi hazırlama web sitesidir. Bunları içe aktarmanıza izin vermez, ancak bunları manuel olarak girebilirsiniz. Site, TurboTax’e benzer bilgiler ister. Bir işlemin maliyet esasının ne olduğunu bilmiyorsanız, H&R Block size yardımcı olacak bir araç sağlar, NetWorth Service, Inc.’in izniyle. Site daha sonra kazancınızı veya kaybınızı hesaplar ve iadenize dahil eder.

H&R Block'ta bir kripto para birimi satışı için işlem ayrıntılarını toplama

H&R Block’un formu, bir kripto para birimi satışını bildirirken işlem ayrıntılarını toplamanızı sağlar.

Bahsedildiği gibi, sen Herhangi bir vergi hazırlık web sitesini kullanarak vergi beyannamenize kripto para birimi işlemlerini dahil edebilir, ancak bu konuda fazla yardım alamazsınız. Herhangi bir kripto para biriminin değeri, vergi beyannameniz için ABD doları cinsinden adil piyasa değerine çevrilmelidir. Döndüğünüzde diğer benzer öğelerde olduğu gibi kripto para biriminden elde ettiğiniz gelir veya giderleri girersiniz.

Bazı siteler sanal para birimiyle ilgili kısa yardım konuları sunar, ancak hepsi bu kadar. FreeTaxUSA bu hizmetler arasında en iyisidir. Kripto para birimini nasıl aldığınıza bağlı olarak (yatırım, madencilik ve ücretler gibi) işlemlerin girileceği farklı IRS formlarını tanımlayan konuyla ilgili iyi bir yardım makalesine sahiptir. Ayrıca bir dizi mükemmel, açıkça yazılmış SSS’ye sahiptir.


Bir Profesyonele İhtiyacınız Olabilir

Sanal para birimini hediye edebilir, cüzdan veya borsalar arasında transfer edebilir ve vergiye tabi bir durum yaratmadan ABD doları ile satın alabilirsiniz. Ancak, kemerinizin altında çok sayıda vergiye tabi olay varsa veya geçmiş yıllardan yetişmeniz gerekiyorsa, bir profesyonele, tercihen sanal para vergi konularında uzmanlaşmış bir EBM’ye danışmanız gerekebilir.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK