Masa üstü simülatör stüdyosu küresel sohbeti tamamen sonlandırıyor ve transseksüel savunuculuğuna 10.000...

Masa üstü simülatör stüdyosu küresel sohbeti tamamen sonlandırıyor ve transseksüel savunuculuğuna 10.000 dolar bağışlıyor

10
0
PAYLAŞ

Steam’de rekabet eden inceleme bombası kampanyalarına yol açan transfobik sohbet moderasyonu üzerine bir tartışmanın ardından, masa üstü simülatör geliştiricisi Berserk Games, oyunun küresel sohbet kanalını tamamen kapatacağını duyurdu. Stüdyo ayrıca “trans bireylerin anlayış ve kabulünü geliştirmeye” adanmış bir savunma grubu olan Ulusal Transseksüel Eşitlik Merkezi’ne 10.000 dolar bağışladı.

Sorun, Xoe adlı bir masa üstü simülatör kullanıcısının tekrar tekrar küresel sohbetten atılması ve sonunda eşcinsel olduğu gerçeğini paylaştığı için geçici olarak yasaklanmasıyla başladı. Heteroseksüel cinselliğe ilişkin benzer beyanatlar tekme çekmedi ve konuyu aydınlatma çabaları başarısız oldu. Durum kamuoyuna duyurulduğunda, Steam’de hem olumsuz hem de olumlu kullanıcı yorumları birikmeye başladı – bunların çoğu aslında homofobik ve transfobik duygular içeriyordu. Berserk Games, moderasyon politikasını iyileştirmeye çalışırken sonunda küresel sohbeti devre dışı bıraktı, ancak şimdi tamamen ortadan kaldırmaya karar verdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK