Mastodon, Musk Twitter’ı Satın Aldıktan Sonra 30.000 Yeni Kullanıcı Kazandı

Mastodon, Musk Twitter’ı Satın Aldıktan Sonra 30.000 Yeni Kullanıcı Kazandı

28
0
PAYLAŞ

Sosyal ağ Mastodon, Twitter’ın kendisini Elon Musk’a satacağını açıklamasının ardından bir günde 30.000 yeni kullanıcı akın ettiğini bildirdi.

Mastodon’un kurucusu Eugen Rochko’ya göre, yeni kayıtlar, Musk’ın Twitter’ı devralmakla ilgilendiğini ifade ettiğinden beri merkezi olmayan sosyal ağın büyümesinin altını çiziyor.

Musk’ın satın alınmasının ardından bazı kullanıcıların Twitter’dan vazgeçtiğine dair kanıtlar da ortaya çıkıyor. NBC News’e göre, yüksek profilli Twitter hesapları, kullanıcılardan gelen “organik” hesap kapatmaları nedeniyle on binlerce takipçi kaybediyor.

Örneğin, eski ABD Başkanı Barack Obama, Twitter’ın Musk’a satıldığını açıklamasının ardından 300.000 takipçi kaybetti. Ancak, Cumhuriyetçi Temsilciler Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) gibi isimlere ait Twitter hesapları, takipçi sayılarının 100.000 civarında arttığını gördü.

Rochko, kullanıcıların hizmetine akın ettiğini çünkü “Mastodon’da, herhangi bir milyarder tarafından satın alınamayacak ve sahiplenilemeyecek bir sosyal medya vizyonu sunuyoruz” dedi. Ancak diğer taraftan, yeni kullanıcılardaki artış Mastodon’da teknik karışıklığa neden oluyor.

Salı günkü bir blog yazısında, “Hiç şüphe yok ki, ani ve patlayıcı başarı kaynaklarımızı, özellikle de kar amacı gütmeyen kuruluş olarak kendimize sağladığımız halka açık Mastodon sunucularını zorluyor: mastodon.social ve mastodon.online” diye yazdı.

“Mastodon.social ve mastodon.online’da hizmet kalitesini korumak için durmaksızın çalışıyoruz, ancak onay e-postalarının gelmemesi veya eve beslemelerin gecikmesi gibi sorunları fark etmiş olabilirsiniz” diye ekledi. “Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ve bu sorunları çözmek için çalışmaya devam ediyoruz.”

Mastodon, Twitter’a çok benzer, ancak her biri kendi kurallarına sahip binlerce bağımsız sunucu aracılığıyla merkezi olmayan bir sosyal ağ olarak çalışır. Rochko, “Mastodon ücretsiz ve açık kaynaklı olduğu için herkes böyle bir sağlayıcı olabilir” dedi. “Reklam içermiyor, gizliliğinize saygı duyuyor ve insanların/toplulukların kendi kendini yönetmesine izin veriyor.”

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Ancak Mastodon’un kendisi kar amacı gütmeyen bir kuruluştur, bu nedenle Twitter veya Facebook gibi büyük bir teknoloji şirketinin kaynaklarına sahip değildir. Kullanıcı tabanı da küçük kalıyor. Rochko, Mastodon’un 3 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olduğunu tahmin ediyor; Twitter’ın günlük 217 milyon aktif kullanıcısı var.

Yine de Mastodon organizasyonu hizmeti iyileştirmek için çalışıyor. Geçen hafta nihayet resmi bir Android uygulamasını piyasaya sürdü. “Gelecekte, çok beğenilen resmi uygulamamızda daha fazla güncellemeyle birlikte yazılımımıza uçtan uca şifreli mesajlaşma ve heyecan verici bir grup işlevi eklemeyi planlıyoruz.” katma.

Eğer ilgileniyorsanız, Mastodon’a nasıl başlayacağınızla ilgili kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK