Microsoft, Activision Blizzard’ı satın almak için 70 milyar dolarlık anlaşmayı kabul etti

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın almak için 70 milyar dolarlık anlaşmayı kabul etti

30
0
PAYLAŞ

Microsoft, Activision Blizzard’ı “68.7 milyar dolar değerinde bir nakit işlemle” satın almayı kabul etti. Anlaşma onaylanırsa, anlaşma “Xbox Ekibine” Call of Duty, Warcraft, Diablo ve daha pek çok ikonik IP’nin tam sahipliğini verecek ve çalışan sayısını neredeyse 10.000 artıracak.

Hikaye ilk olarak The Wall Street Journal’da yayınlandı, ardından Bloomberg’in The Terminal’inde onaylandı. Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer o zamandan beri Xbox blogunda satın almayı onayladı.

Spencer, “Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almayı kabul ettiğini duyurmak inanılmaz derecede heyecan verici” diye yazıyor. “Hem yeni başlıklar hem de Activision Blizzard’ın inanılmaz kataloğundan oyunlar, Xbox Game Pass ve PC Game Pass’te mümkün olduğunca çok Activision Blizzard oyunu sunacağız. Ayrıca bugün Game Pass’in 25 milyon aboneyi aştığını da duyurduk. Activision Blizzard’ın harika franchise’ları, bulut oyunlarına yönelik planlarımızı da hızlandıracak ve dünya çapında daha fazla yerde daha fazla insanın Xbox topluluğuna katılmasına olanak tanıyacak.”

Microsoft Haber Merkezi, CEO Satya Nadella’nın yaptığı açıklama ile duyurunun kendi versiyonuna sahip ve Activision Blizzard’ın haber odası CEO Bobby Kotick’in yaptığı bir açıklama ile. Bu açıklamalarda bulunan ek ayrıntılar, işyerinde ayrımcılık ve taciz iddiasıyla devam eden davaya rağmen, Kotick’in en azından şimdilik Activision Blizzard’da görevde kalacağını içeriyor. Tüm bu gelişmeleri açıklayıcı hikayemizde okuyabilirsiniz.

Microsoft, satın almayı “metaverse için yapı taşları sağlamak” için kullanmayı planladığını ve mobil oyunlardaki değerini vurguladığını söyledi – Activision Blizzard ayrıca, özellikle Candy Crush olmak üzere büyük bir mobil oyun geliştiricisi olan King’in de sahibi.

Bu satın almanın etkisini abartmak zor. Microsoft, 2020’de Bethesda’nın sahibi ZeniMax Media’yı 7,5 milyar dolara satın aldığında, hayatımızda türünün en büyük anlaşmasını gördüğümüzü düşündük, ancak bu gerçekten şaşırtıcı. Activision Blizzard, dünyanın en büyük video oyunu yayıncılarından ve geliştiricilerinden biridir, en kazançlı oyun serilerinden bazılarına sahiptir ve dünya çapında yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Aslında, oyun endüstrisi üzerindeki etkileri o kadar geniş kapsamlı ki, adil rekabet hakkında soruları gündeme getiriyor. İşlem, ABD antitröst yasaları kapsamında alınabilecek veya alınamayacak olan düzenleyici onaylara tabidir. Kotick’in açıklamasında, “Bunun gibi işlemlerin tamamlanması uzun zaman alabilir. Microsoft’un 30 Haziran 2023’te sona eren 2023 mali yılında olması beklenen tüm gerekli düzenleyici onayların ve diğer geleneksel kapanış koşullarının alınmasını beklerken, tam özerklik içinde çalışmaya devam edeceğiz.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK