Mükemmel Akış Şovları Yapabilecek 10 Teknoloji Felaketi

Mükemmel Akış Şovları Yapabilecek 10 Teknoloji Felaketi

27
0
PAYLAŞ

Bugünlerde prestij TV için en sıcak konulardan biri, bir zamanlar dünyayı değiştiren teknoloji girişimlerinin zaafları ve başarısızlıkları. gösteri zamanı süper pompalanmış, Uber hakkında. Hulu’nun sahip olduğu Bırakma Theranos hakkında. Bu ay ilk çıkışını görüyor düştük Apple TV+’da, ofis-alanı paylaşım şirketi WeWork’ün ani yükseliş ve düşüşlerini anlatıyor. Ama başka hangi teknoloji şirketi destanları dramatik yeniden yorumlamalar için olgunlaşmış durumda? İşte manşetlerden koparılan 10 teknoloji destanı için seçtiklerimiz.

1. Triton

Kitle fonlaması, yeterli sayıda insanın satın alması durumunda her türlü büyük fikrin gerçeğe dönüşebileceği bir dünya yarattı. Ama aynı zamanda bir dizi dolandırıcılık ve dolandırıcılık yarattı. Tüm zamanların en kötü şöhretli projelerinden biri, dünyanın ilk “yapay solungaçları” olarak tanıtılan ve insanların sudan oksijen çıkarmasına ve uzun süre su altında yüzmesine izin verecek olan Triton’dur. Bu henüz bilimsel olarak mümkün değil ve girişim suya battıktan kısa bir süre sonra inceleme altında çöktü. Mucitlerin, gazeteciler ve çileden çıkmış destekçilerle mücadele ederken çılgınca ürünlerini çalıştırmaya çalıştıklarını izlemek eğlenceli bir gösteri olurdu.

2. Saygus

Cep telefonu pazarında rekabet etmek aptalca bir iş gibi görünüyor, ancak şirketler plakaya adım atmaya ve denemeye devam ediyor. Yakın tarihin en kötü şöhretlilerinden biri, ABD Savcılığı CEO’su Chad Sayers’ı dolandırıcılıkla suçlayana kadar devrim niteliğindeki yeni bir mobil cihazı piyasaya sürmenin eşiğinde olduğunu iddia eden Utah merkezli bir şirket olan Saygus’tur. Sayers, her türlü kişisel harcama için kullandığı iddia edilen yatırımcılardan 10 milyon dolardan fazla para almayı başardı. İnsanları çılgınca kötülüklerini gizlemeye çalışırken izlemek harika bir televizyon programıdır, çünkü ozark biliyorum, demek ki Saygus efsanesi olgunlaştı.

3. Napster

Napster’ın hikayesi, İnternet’in temel hikayelerinden biridir. World Wide Web, insanların bağlantı kurmasına ve bilgi paylaşmasına izin vermek için tasarlandı, ancak bu bilgi büyük şirketler insanların müzik gibi para ödemeye devam etmelerini istediği bir şey olduğunda, işler çok hızlı bir şekilde ciddileşti. Plak şirketleri ve Metallica gibi sanatçılar şirkete karşı harekete geçerek medya hakları, paylaşım ekonomisi ve daha fazlası hakkında bir tartışma başlattı ve birden fazla dava onları çevrimdışına almaya zorlamadan önce. Napster’ın yükselişi ve düşüşü olmasaydı, müzik akışı hiç olmazdı.

4. Boo.com

İlk dot-com patlaması ve çöküşü, çılgın insanlar için modası geçmiş gibi para harcamak için verimli bir zamandı – ve İngiliz moda perakendecisi Boo’dan daha şık ne olabilir? Miss Boo adında tek kelimeyle harika bir “sanal asistan” ve 135 milyon dolarlık bir pazarlama bütçesine sahip olan site, günümüzün 56K modemleri için çok büyüktü ve gerçekten kullanılması bir felaketti. Gençlik kültürü ve ayak uydurmak için bir İnternet eğitiminin kesişimi, şirkette büyük partiler ve diğer harcamalarla birlikte büyük bir dizi yapacaktı.

5. Nikola

Yeni başlayan şirketler benzinden uzaklaşırken endüstri devleriyle rekabet ederken, elektrikli araç pazarı 21. yüzyılın en rekabetçi alanlarından biridir. Açıkçası, Tesla orada pazar lideridir, ancak başkaları da vardır – en önemlisi, 2014 yılında Trevor Milton adında bir adam tarafından kurulan ve merakla adlandırılan Nikola. Elektrikli kamyonlar için çok sayıda prototip sundular ve General Motors ile bir ortaklık imzalayacak kadar güvene sahip oldular. Ne yazık ki, duyurudan iki gün sonra, Milton’dan gelen büyük sahtekarlığı iddia eden bir rapor, duyurduklarının çoğunun işlevsiz veya aldatıcı olduğunu iddia ederek düştü. Raporda, şirketin elektrikli kamyon tanıtım videolarından birinin aslında aracın kendi gücüyle hareket etmeyerek hafif bir eğimden aşağı yuvarlandığını gösterdiği ortaya çıktı. Milton şirketten ayrıldı, ancak kalan çalışanlar hala askerlik yapmaya ve sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışıyor.

6. Quibi

Medya işi, büyük miktarlarda para harcayan tuhaf karakterlerle dolu ve Quibi’ye pek benzediğini gösteren hiçbir hikaye yok. Nisan 2020’de eski Disney başkanı Jeffrey Katzenberg ve HP CEO’su Meg Whitman tarafından başlatılan hile, Zoomer nesli için videoydu: kısa, dikey ve “modaya uygun”. Bir milyar doların üzerinde fon topladılar ve bunu tuhaf ve çok korkunç arasında değişen 175 orijinal şov ve filme pompaladılar. Bir yıldan kısa bir süre sonra, Quibi’nin tamamı tamamlandı – hizmet Ocak ayında kapatıldı ve kütüphanesini Roku’ya sattı. Bu hikayede her şey var: kibir, saçmalık ve Chrissy Teigen bir arada. Halk Mahkemesi yeniden başlat.

7. Gizmondo

Video oyunu endüstrisi, büyük bahisleri ödüllendiren bir sektör ve Gizmondo kesin bir şey olacakmış gibi görünüyordu. Elektronik üreticisi Tiger’dan gelen, güçlü, Bluetooth özellikli, kısa mesaj gönderip alabilen bir smaç gibi görünüyordu ve liste uzayıp gidiyor. Ancak, büyük partiler, ünlü destekleri ve sadece sekiz oyun içeren büyük bir felaketti. Tiger bir zamanlar bir mankenlik ajansı satın alırken bile deli gibi para harcadı ve perde arkasında işler tuhaf ve kaotikti. Gizmondo Europe yönetmeni Stefan Erikkson’ın İsveç Mafyası bağlantılarını ve çok nadir görülen bir Ferrari kazasını bir araya getirin ve gerçekten çılgın bir hikayeniz var.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

8. Ambrosia

Yaşlanmayı geciktirme teknolojisi sıcak bir konudur, çünkü %1’lik kesim bulabilecekleri herhangi bir yöntemle ölümü fethetmeye çalışır. En rahatsız edici yöntemlerden biri kan naklidir; buradaki fikir, kırmızı maddeyi devre dışı bırakmanın çeşitli sağlık yararları olduğudur. California startup’ı Ambrosia, gençlerden litre başına 8.000 dolara (ya da toplu olarak satın almak istiyorsanız iki litre için 12.000 dolara) plazma nakli sunan en dikkate değerlerden biriydi. FDA’dan gelen bir uyarıdan sonra Ambrosia kapandı, ancak kan satışı işi bir şov için inanılmaz derecede garip bir fikir.

9. 1983 video oyunu kazası

Biraz geriye gitmek için, oyun tarihinin en zorlayıcı dönemlerinden biri, erken zirvesinden sonra geldi. Atari 2600, 80’lerin başında Amerika’daki dinlenme odalarına hükmetti, ancak sadece birkaç yıl sonra rekabet o kadar yoğun hale geldi ki, tüm endüstri çöküşün eşiğindeydi. Coleco ve Mattel gibi aşırı doymuş pazarın yanı sıra çevredeki nakit girişleri ve dolandırıcıları öfkeyle kesmeye çalışan şirketlere girmek çok eğlenceli olurdu.

10. Gox Dağı

Kripto para dünyası dolandırıcılık, dolandırıcılık ve diğer saçmalıklarla dolu ama bu yeni bir şey değil. Uzaydaki en kötü şöhretli felaketlerden biri, 2014’te Bitcoin’in hala yeni sıcaklık olduğu zamanlarda gerçekleşti. Başlangıçta insanların ticaret yapması için bir yol olarak kurulmuş bir web sitesi olan Mt. Gox’u içeriyordu. Büyü: Çevrimiçi Buluşma kartlar. Site, 2010 yılında Bitcoin alıp satmanın bir yolu olarak kendini yeniden keşfetti, ancak sadece birkaç yıl sonra büyük bir saldırı sitenin kapanmasına neden oldu. Bundan fazla 450 milyon dolar Bitcoin’de kayboldu ve çöküş uzayda büyük yankılar gönderdi. Bu büyüklükteki bir mali suç, onu hem işleyen hem de araştıran büyüleyici ve tuhaf rakamlara sahip olmalıdır.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK