Musk’ın Twitter Satın Alma Teklifinden Sonra Daha Fazla Kullanıcı Mastodon’a Akın Ediyor

Musk’ın Twitter Satın Alma Teklifinden Sonra Daha Fazla Kullanıcı Mastodon’a Akın Ediyor

29
0
PAYLAŞ

Elon Musk’ın Twitter’ı devralmak istediği haberi, daha fazla kullanıcıyı rakip sosyal ağ sağlayıcısı Mastodon’u denemeye yönlendiriyor.

Perşembe günü, Mastodon Kurucusu Eugen Rochko, Musk’ın Twitter’ı 41 milyar dolara satın alma niyetini açıklamasından saatler sonra, Mastodon.social sunucusundaki kullanıcı kayıtlarını gösteren bir ekran görüntüsü yayınladı. Artış, Mastodon’un bir hafta önce Musk’ın Twitter’da hisse satın aldığını duyurduğu ilk artıştan önemli ölçüde daha yüksek.

Mastodon kurucusundan gönderi

Yine de Mastodon’un e-postaya benzer, merkezi olmayan bir sosyal ağ olarak çalıştığını belirtmek önemlidir. Bu nedenle, Rochko’nun yalnızca Mastodon.social sunucusu için kullanıcı kayıt istatistiklerine erişimi vardır. Yine de, ağdaki diğer sunucuların da yeni bir kullanıcı dalgası gördüğünden şüpheleniyor.

Bazı kullanıcılar muhtemelen Musk’ın Twitter’da büyük değişiklikler yapacağı korkusuyla Mastodon’a akın ediyor. Perşembe günü bir TED Konuşmasında Musk, Twitter’ın içerik denetlemesini gevşetmesini istediğinin sinyalini verdi.

“Sanırım bir şeyleri silmek konusunda çok isteksiz olmak istiyoruz. Kalıcı yasaklar konusunda çok dikkatli olun. Biliyorsunuz, molalar bazı kalıcı yasaklardan daha iyi olurdu” dedi röportaj sırasında.

elon musk

(TED Konferansları)

Musk, sosyal medya platformunda nefret söylemini ve dezenformasyonu nasıl düzenleyeceğini söylemedi. Ancak amacı, Twitter’ın ifade özgürlüğüne ve şeffaflığa öncelik vermesidir. Bu, açık kaynaklı Twitter’ın içerik algoritmalarını içerecektir.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Bu arada Mastodon, Musk’ın sosyal medya şirketini satın alma çabasını eleştirmek için Twitter’a gitti. “Mastodon’da, hiçbir milyarderin satın alamayacağı ve sahip olamayacağı bir sosyal medya vizyonu sunuyoruz. Çevrimiçi iletişim kurma yeteneğiniz tek bir ticari şirketin kaprislerinde olmamalı!” dedi ki bir cıvıldamak.

Mastodon bazı yeni kullanıcılar görse de, sosyal ağın kendisi, 217 milyon günlük aktif kullanıcısı olan Twitter’a kıyasla nispeten küçük kalıyor. Rochko’nun tahminlerine göre, Mastodon’un 3 milyon kayıtlı kullanıcıdan aylık yaklaşık 250.000 aktif kullanıcısı var.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK