NordVPN: Aslında, kanun uygulayıcı veri taleplerini yerine getiriyoruz

NordVPN: Aslında, kanun uygulayıcı veri taleplerini yerine getiriyoruz

37
0
PAYLAŞ

NordVPN, 2017’de bir blog yazısı yayınladıktan sonra, uluslararası kanun uygulayıcı kurumlardan gelen bilgi taleplerine uyacağını açıklıyor.

Şirket, Europol’ün siber suçları kolaylaştırdığı iddiasıyla VPNLabs.net adlı ayrı bir VPN sağlayıcısını kapattığını açıklamasından bir gün sonra Çarşamba günü PCMag’e geçişin lansmanını yaptı. Aynı duyuruda Europol, VPNLab.net’in yetkililerle işbirliği yapmayı reddettiğini ve bunun da kapanmaya yol açtığını ima etti.

NordVPN, “Tüm yasalara ve düzenlemelere uygun olarak gönderildiği sürece yasal talepleri yerine getireceğiz” diyor. “Müşterilerimizin güvenliğini ve gizliliğini koruyan bir şirketiz, ancak yasalar ve düzenlemeler çerçevesinde faaliyet gösteriyoruz.”

Açıklama, NordVPN’in 2017 tarihli bir blog gönderisinde, şirketin devlet kurumlarından gelen garantileri ve mahkeme celplerini nasıl ele aldığına dair yazdıklarından oldukça farklı.

Şirket, o sırada “NordVPN, Panama’nın yargı yetkisi altında faaliyet gösteriyor ve yabancı hükümetlerin ve kolluk kuvvetlerinin taleplerine uymayacak” dedi.

Ancak görünen o ki NordVPN, ifadeyi değiştirmek için orijinal blog gönderisini Çarşamba günü düzenledi. Gönderide şimdi, “NordVPN Panama’nın yargı yetkisi altında faaliyet gösteriyor ve yalnızca bu taleplerin yasalara ve düzenlemelere uygun olarak sunulduğu yabancı hükümetlerden ve kanun uygulayıcı kurumlardan gelen talepleri yerine getirecek.”

Değişimden önceki blog yazısı.

Değişimden önceki blog yazısı.

Değişimden sonraki blog yazısı.

Değişiklikten sonraki blog yazısı.

Ancak belki de en şaşırtıcı değişiklik, NordVPN’nin şimdi söylediği gibi, bir kullanıcının VPN etkinliğini bir kolluk kuvveti talebinin parçası olarak kaydedebilmesidir.

“Kullanıcıların nihai gizliliğini ve güvenliğini sağlamak için sıfır günlük politikamıza %100 bağlıyız, Bir mahkeme tarafından makul ve yasal olarak emredilmedikçe faaliyetlerini asla kaydetmeyiz.‘ diyor blog yazısı.

NordVPN, şirketin duruşundaki değişiklik ve bunun tam olarak ne zaman gerçekleştiği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Bununla birlikte, VPN sağlayıcısının en son Temmuz ayında güncellenen mevcut gizlilik politikası, bilgi talepleri ile ilgili bir bölüm içermektedir.

Editörlerimiz tarafından önerildi

Şirket, “İşletmemiz için geçerli yasalara, talepte bulunan ülkenin yasalarına, uluslararası standartlara ve iç politikalarımıza uygun olduğundan emin olmak için her talebi dikkatle inceliyoruz” dedi.

Değişikliğe rağmen, NordVPN’nin gerçek zamanlı “emri kanaryası”, şirketin hiçbir zaman ulusal güvenlik mektupları, engelleme emirleri veya kullanıcı bilgilerini talep eden devlet kuruluşlarından arama emirleri almadığını söylüyor. Ayrıca, NordVPN’in müşteri VPN etkinliğini asla kaydetmeme politikasına atıfta bulunarak, kolluk kuvvetlerine zaten çok az bilgi verebileceğini uzun süredir iddia ediyor.

Yine de değişiklikler, piyasadaki en popüler VPN sağlayıcılarından biri olan NordVPN’den tam gizlilik bekleyen müşterileri alarma geçirebilir. Ancak, diğer birçok VPN sağlayıcısının kanun uygulama taleplerini değişen derecelerde kabul edip yerine getirebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle müşteriler, kanun uygulayıcı bilgi talepleriyle ilgili endişeleri varsa, VPN sağlayıcılarının gizlilik politikasını dikkatlice okumalıdır.

Okuduklarını beğeniyor musun?

İçin kayıt olun güvenlik görevlisi En iyi gizlilik ve güvenlik öykülerimiz için doğrudan gelen kutunuza iletilen haber bültenleri.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK