Nvidia Rusya’ya Tüm Ürün Satışlarını Durdurdu

Nvidia Rusya’ya Tüm Ürün Satışlarını Durdurdu

37
0
PAYLAŞ

Nvidia Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’ya tüm ürün satışlarını durdurduğunu söyledi. Bir Nvidia sözcüsü PCMag’e “Rusya’ya satış yapmıyoruz” dedi.

Şirket bunun nedenini açıklamadı. Ancak sözcü, satışların askıya alınmasının tüm Nvidia ürünlerini kapsadığını söyledi.

Diğer büyük ABD teknoloji şirketleri de Ukrayna’daki savaşı gerekçe göstererek Rusya’ya satışları durdurdu. Cuma günü, Microsoft işgali “yasadışı” olarak nitelendirdi ve Windows işletim sistemini, Microsoft bulut hizmetlerini ve Xbox konsolunu içermesi gereken şirket ürünlerinin ülkeye “tüm yeni satışlarını” askıya alacağını duyurdu.

Önceki gün hem AMD hem de Intel, Ukrayna’nın işgalinde ülkenin müttefiki olan Rusya ve Beyaz Rusya’ya tüm çip satışlarını durdurduklarını söylediler. Intel, kendi duyurusunda, “Bu savaşa bir an önce son verilmesi ve barışa hızla geri dönülmesi çağrısında Ukrayna halkının ve küresel toplumun yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Satışların askıya alınması, muhtemelen Rus tabanlı kullanıcıların ülkedeki resmi perakende kanallarından bir bilgisayar oluşturmasını zorlaştıracak. Ancak şimdilik, durdurmanın PC ekosistemindeki dizüstü bilgisayar ve GPU üreticileri gibi üçüncü taraf şirketlerin de Rusya’ya ürün sevkiyatını durduracağı anlamına gelip gelmediği belirsiz.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Bu nedenle Nvidia’nın RTX 3000 kartlarının hala Gigabyte, MSI ve Asus gibi grafik kartı satıcıları aracılığıyla Rus perakendecilerine gönderiliyor olması mümkün. Yorum için onlara ve Nvidia’ya ulaştık ve haber alırsak hikayeyi güncelleyeceğiz.

Bu haftanın başlarında Apple, Rusya’ya ürün satışlarını ve ihracatını da durdurarak, ülkeye tüketici elektroniği akışını daha da sınırladı. Bu arada Electronics Arts ve CD Projekt RED gibi oyun geliştiricileri de Rusya’ya karşı kendi satış yasaklarını yürürlüğe koydu.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK