OM Sistemiyle Uygulamalı OM-1: Yığılmış Sensör Teknolojisi Micro Four Thirds’e Geliyor

OM Sistemiyle Uygulamalı OM-1: Yığılmış Sensör Teknolojisi Micro Four Thirds’e Geliyor

29
0
PAYLAŞ

Olympus OM-1 bu yıl 50. yılını kutluyor. Analog seven adanmışların payına sahip olan ikonik bir kamera. Bu nedenle, eskiden Olympus olarak bilinen kamera markası OM System’in bu yıl ilk dijital OM-1’i piyasaya sürmesi uygun. Yeni modelin içindeki yığılmış sensör teknolojisi, Micro Four Thirds sistemini kullanan fotoğrafçılar için ileriye doğru atılmış büyük bir adım ve OM bize, orijinal OM-1’e bir övgü olarak Olympus rozetli son fotoğraf makinesi olacağını söylüyor.

OM-1, tasarım ipuçlarını Olympus OM-D kameralardan, özellikle E-M1 serisinden alır ve 2020 sürümü olan OM-D E-M1 Mark III’ün net bir devamıdır. İki kamera aynı temel formu paylaşıyor ve birçok kontrol aynı konumlarda parmakların altına düşüyor. Ancak E-M1 Mark III, E-M1 Mark II’nin yeniden ısıtılmış yemek tabağı baskısı iken, OM-1 sipariş üzerine taze yapılmış yepyeni bir kamera gibi geliyor. Bununla başa çıkma şansımız oldu ve ilk izlenimlerimiz aşağıda.

OM-1 ve Olympus logoları, yakın çekim

OM System OM-1, Olympus logosunu taşıyan son kamera olacak (Fotoğraf: Jim Fisher)


OM-1: Elinde

OM-1’in gövde tasarımı, hem daha iyi görünen hem de daha iyi hissettiren kontrollerle yenilendi. Diğer ergonomik iyileştirmeler arasında daha derin bir tutma yeri ve daha dik bir açıyla işaret parmağının altında daha doğal duran bir deklanşör düğmesi yer alıyor. Magnezyum alaşımlı çerçeve ve IP53 hava koşullarına dayanıklılık ile aynı zamanda sağlam bir yapıya sahiptir; Bu, Olympus ekipmanlarını dış mekan çalışmaları için kullanan doğa fotoğrafçıları için iyi bir haber.

OM-1, üstten görünüm

(Fotoğraf: Jim Fisher)

Kameranın tasarımı, özellikle el fotoğrafçılığına uygundur. OM-1, sensörünü bir sabitleyiciye monte eder, böylece herhangi bir lens (stabilize optikleri olmayanlar bile) bu ekstra stabiliteden faydalanır. Kamera da yaklaşık 1,3 pound taşımak için çok fazla değil. OM-1’i ince 20mm F1.4, yeni bir 40-150mm F4 ve saygıdeğer 300mm F4 telefoto prime dahil olmak üzere sistem için şimdiye kadar tasarlanmış birkaç lensle eşleştirdim. Nispeten ağır 300 mm dahil olmak üzere üç denge kuyusu. Daha büyük bir gövde stili tercih ederseniz, dikey kontrollere ve ekstra pil için alana sahip ek bir tutma yeri mevcuttur.

OM-1’in vizörü de geliştirildi. Pek çok full frame SLR (0,83x) kadar geniştir ve 5,76 milyon noktalı OLED panele sahiptir. Sonuç, vizörde net, büyük bir görüntüdür. Ekran, aksiyon fotoğrafçılığı için de uygundur; 120 fps’de yenilenir. Fotoğraf makinesinin eklemli arka ekranı, bel hizasında ve tripod kullananlar için kullanışlıdır. Ekran ayrıca öne bakacak şekilde açılır, böylece vloggerlar doğrudan kameraya kayıt için kullanabilir.

Menüyü gösteren OM-1 arkadan görünüm

(Fotoğraf: Jim Fisher)

Kameranın menü sistemleri yeniden tasarımdan yararlanıyor. Hızlı ekran menüsü artık daha akıcı bir ızgara ve sütun düzeniyle daha temiz; E-M1 Mark III’e göre biraz daha az gelişigüzel görünüyor. Bu panel dokunarak gezilebilir ancak yine de özelleştirilemez. Ana menü de tamamen yeni. OM Systems, sekmeleri bir yan sütundan en üste taşıdı ve yazı tipini okumayı biraz daha kolay buluyorum. Ana menüde dokunarak gezinemezsiniz, bunun yerine kamera kadranlarına ve arka kontrol pedine güvenmeniz gerekir.

OM, bu sürüm için ana SD bellek biçimiyle takıldı. OM-1, her ikisi de SDXC UHS-II ortamını destekleyen iki yuvaya sahiptir. Fotoğraf makinesi, CIPA’nın 520 çekim için derecelendirdiği yeni bir pil (BLX-1) kullanır. Pratikte, muhtemelen şarj başına daha fazla çekim yapabilirsiniz. Referans olarak, şu ana kadarki bir günlük testimde, pilin %60’ı kalmışken yaklaşık 400 pozlama elde ettim; bu, herhangi bir sürekli sürücü yakalama modu kullanmadan.


Hız ve Hesaplamalı Fotoğrafçılık için Yığılmış Sensör

Değişiklikler sadece dışarıdan değil: OM-1’e yepyeni bir görüntü sensörü güç veriyor. Bu, 2016’daki OM-D E-M1 Mark II’nin 20MP sensöre geçmesinden bu yana ilk büyük dahili yenileme. OM-1’in yongası aynı piksel sayısını korur ancak çok daha yeni bir mimari olan Yığınlı CMOS etrafında inşa edilmiştir. OM-1’in tam çerçeve formatı dışında kullanıldığını ilk kez görüyoruz (değiştirilebilir lensli modeller arasında).

OM-1 örnek görüntü, ağaçta kuzey kardinal

OM-1, M.Zuiko 300mm F4, f/4, 1/1.250-saniye, ISO 200 (Fotoğraf: Jim Fisher)

Yığılmış sensör teknolojisinin diğer kameralarda neler yapabileceğini gördük. Canon EOS R3 gibi tam çerçeve gövdeler, ışığa duyarlı pikselleri, DRAM belleği ve işlemeyi tek bir birime yerleştiren bir mimariyle mümkün kılınan son derece hızlı yakalama oranları sunar. Şimdiye kadar nispeten üst düzey bir özellikti – 3.500 dolarlık Sony a9, OM-1’den önceki en düşük maliyetli modeldi. 2.200$’lık gövde fiyatı kesinlikle Micro Four Thirds için yüksek seviyede, ancak kanayan en son teknolojinin sonunda daha düşük maliyetli modellere düştüğünü gösteriyor. OM-1’deki çip, yüksek fiyatlı rekabete ayak uydurur; kilitli pozlama ve odak ile 120 fps ham görüntülemeyi destekler, ayrıca nesneleri takip ederken 50 fps’yi yönetir ve kareden kareye tutarlı otomatik pozlama sağlar.

Bu yakalama oranları birçok disiplin için aşırı yüksek, ancak hızlı hareket eden nesnelerle sık sık ilgilenen fotoğrafçılar esnekliği takdir etmelidir.OM-1 bu hızları karşılamak için tamamen elektronik bir obtüratöre güveniyor, bazı artıları ve eksileri olan bir yöntem. Olumlu tarafı, objektiften görüntü kesintisizdir, bu da merceğin hareket halindeki nesnelere doğrultulmuş halde tutulması için gerçek bir faydadır. Ve inanılmaz derecede yüksek bir patlama hızıyla, mükemmel anı zaman içinde dondurmanız daha olasıdır.

OM-1 örnek görüntüsü, ön tarafı sert gölgelerle siyah beyaz olarak saklayın

OM-1, M.Zuiko 40-150mm F4.0 Pro, 40mm, f/8, 1/320-saniye, ISO 200 (Fotoğraf: Jim Fisher)

Dezavantajı ise, yüksek seri çekim hızları, gözden geçirmeniz için çok sayıda görüntü oluşturur, dijital tabela bulunan mekanlarda çalışmak zor olabilir ve flaş senkronizasyonu 1/100 saniyelik oldukça yavaştır. Bu eksikliklerin giderilmesine yardımcı olmak için OM-1, 10 fps yakalama ve 1/320 saniye kadar hızlı bir harici flaşla senkronizasyon yapabilen mekanik bir deklanşör içerir. Çoğu aynasız fotoğraf makinesi gibi, OM-1’de de gövde içi flaş yok.

Olympus kameraları, kamera içi hesaplama geliştirmeleriyle ünlüdür. OM System aynı yaklaşımı benimser ancak çeşitli çoklu çekim modlarına güç sağlamak için Yığılmış CMOS sensörünü ve TruePic X işleme motorunu kullanır. OM-1, diğerlerinin yanı sıra yüksek çözünürlük, HDR, simüle edilmiş nötr yoğunluğu (daha uzun pozlamalar için) ve odak istifleme (makrolar için) modlarını destekler. Yüksek çözünürlüklü, nötr yoğunluk ve HDR modlarının tümü elde taşınır çalışmayı destekler ve güncellenmiş işlemci, daha hızlı kamera içi işleme için eski TruePic IX çipinin dört katı güç sunar.

HDR sahneyi (solda) standart pozlamayla (sağda) gösteren karşılaştırma

Kameradaki HDR modu (solda), bu zorlu, arkadan aydınlatmalı sahnede varsayılan işlemeden daha iyi gölge ayrıntılarını ortaya çıkarıyor (sağda) (Fotoğraf: Jim Fisher)

İşlemci ayrıca konu tanıma için devreye giriyor. OM-1, her pikseli dört parçaya bölen bir odak yöntemi olan Çapraz Dört Piksel AF ile gördüğümüz ilk kamera. Yöntem, bir sahnenin derinlik haritalarını, OM’nin konu tanıma için kullandığı çift piksel ve maskeli faz piksel tekniklerinden daha iyi çizer. OM-1, otomobiller ve motosikletler için ayrı algılama modlarına sahiptir; uçaklar ve helikopterler; trenler; kuşlar; ve evcil hayvanlar. Ayrıca, genel odak modunda insanlar için yüz ve göz algılamayı da destekler.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Videoya gelince, OM çözünürlüğü epik seviyelere itmiyor; kamera, 4K çözünürlükte ve maksimum 60 fps kayıt hızında öne çıkıyor. 16:9 UHD ve daha geniş 17:9 DCI en boy oranları da mevcuttur. 8 bit H.264 formatında standart renk profilleri arasında geçiş yapabilir veya düz veya HLG profiline ve H.265 sıkıştırmalı 10 bit 4:2:0 kayda geçebilirsiniz. Ham kayıt bir seçenektir, ancak 12:bit 4:4:4 ProRes’ten yararlanmak için bir Atomos Ninja V veya V+ kaydedici eklemeniz gerekir.

OM-1 örnek görüntüsü, sudaki kuzey kılkuyruk

OM-1, M.Zuiko 300mm F4, f/4, 1/500-saniye, ISO 200 (Fotoğraf: Jim Fisher)

OM-1’in ezici bir yönü varsa, yüksek kare hızlı video çekimidir. Diğer yığılmış sensör modelleri 4K120 ağır çekim sunar, ancak burada 4K60 ile sınırlısınız, 30 fps projelerde yarı hızlı oynatma için yeterince iyi. Hareketi daha da yavaşlatmak istiyorsanız, 120 fps ve 240 fps kare hızlarının mevcut olduğu 1080p’ye düşürmeniz gerekir.


Yeni Lensler

M.Zuiko 40-150mm F4.0, üstten görünüm

(Fotoğraf: Jim Fisher)

OM System, halihazırda kapsamlı olan Micro Four Thirds lens serisini iki yeni seçenekle destekliyor. İlki, Olympus’un birinci sınıf standart zoomu olan 12-40mm F2.8’e yapılan bir güncellemedir. Yeni OM System 12-40mm F2.8 Pro II, kameraya uyacak şekilde daha kısa minimum odak mesafesi ve IP53 koruması ile yenilenmiş bir optik tasarıma sahiptir. ABD’de 999$ ve Kanada’da 1.300$’a mal olacak.

M.Zuiko Digital ED 40-150mm F4.0 Pro da piyasaya çıkıyor. Bu yeni bir giriştir; geri çekilebilir bir namluya, dahili yakınlaştırma optiğine ve IP53 korumasına sahip ultra hafif bir telezum. ABD müşterileri için 899 $ ve Kanada’dakiler için 1.140 $ ‘dan geliyor.

OM-1, önden görünüm

(Fotoğraf: Jim Fisher)

OM-1’in fiyatı 2.199,99 ABD Doları – yalnızca belirtildiği gibi, ancak yeni 12-40 mm II’yi kit olarak 2.799,99 ABD Doları karşılığında alabilirsiniz. Kanada’daki müşteriler, gövde için 2.799,99 ABD doları ve kit için 3.599,99 ABD doları olmak üzere daha yüksek fiyatlandırma ile uğraşmak zorundadır. Kamera, yeni lenslerle aynı zamanda Mart ayı başlarında satışa çıkacak. OM, kamerayı erken sipariş eden müşteriler için ekstra bir pil ve üç yıllık garanti kapsamı sunuyor. Çitin üzerindeyseniz, yakında bir inceleme için tekrar kontrol edin – adımlarını atar atmaz OM-1 hakkında söyleyecek daha çok şeyimiz olacak.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK