Özel: Samsung’un Galaxy S22’si Düşük Sinyalli Bir Canavar

Özel: Samsung’un Galaxy S22’si Düşük Sinyalli Bir Canavar

38
0
PAYLAŞ

Operatörünüzün ağına bağlı kalmakta sık sık sorun yaşıyorsanız, çözüm Samsung Galaxy S22 serisi olabilir. Testlerde, Samsung’un Galaxy S22+ ve S22 Ultra telefonları, düşük sinyal durumlarında önceki telefonlarından (ve Google’ın en yeni Pixel telefonlarından) önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

S22 serisindeki telefonlar, Qualcomm’a göre düşük sinyal performansını iyileştirmesi gereken iki özelliğe sahip olan Qualcomm’un X65 modem-RF sistemine sahip ABD pazarındaki ilk telefonlar: yeni bir zarf izleyici ve “AI ile geliştirilmiş sinyal güçlendirme”. Her iki yenilik de zorlu durumlardan mümkün olan en iyi sonuçları çıkarmak için radyo gücünü optimize eder. Bu özellikler diğer Snapdragon 8 Gen 1 telefonlarda görünebilir, ancak S22 modelleri şu anda yonga setini devlet tarafında kullanan tek telefondur.

Sonuçlar çarpıcı. Son derece düşük sinyal koşullarında (-120dBm LTE sinyalinin altında), S22 birimleri sürekli olarak Qualcomm’un önceki nesil X60 modemini kullanan karşılaştırılabilir S21 modellerinden daha iyi sinyal gücü bildirdi. (iPhone 13 serisindeki tüm modeller referans olarak X60’ı da kullanır.) Bu avantaj, sinyal -110dBm’den düşük olduğu sürece geçerlidir.

Daha güçlü bir sinyale sahip ortamlarda, eski modeller genellikle daha iyi sinyal gücü sonuçları gösterdi, ancak bu o kadar da önemli değil. Orta ila iyi aralıktaki bir sinyal üzerindeki hız testleri için, yeni modeller sürekli olarak eskileri geride bıraktı.

Sonuç olarak, sık sık bir veya hiç kapsama alanı görmüyorsanız, S22’nin diğer telefonlardan daha fazla bağlantı sürdürme olasılığı daha yüksektir.


kanalı ayarlama

Henüz birkaç yıllık bir telefonunuz varsa, S22 hattındaki girişler ciddi iyileştirmeler vaat ediyor. Taşıyıcılar yakın zamanda eski telefonların dokunamayacağı devasa yeni ağlar oluşturdu.

T-Mobile, örneğin menzili genişletmek için düşük bantlı n71 5G ağını kullanır. T-Mobile’da 5G olmayan bir telefonunuz varsa, bu kapsama alanını kaçırıyorsunuz. Son zamanlarda, operatör daha iyi menzil ve performans için iki 5G kanalını birleştirmeye başladı – bir yıldan daha eski bir telefon bu avantajlardan yararlanamaz.

Verizon ve AT&T, performansı önemli ölçüde artıran C-bandı 5G ağlarını piyasaya sürüyor ve bir kez daha S21’den daha eski telefonlarda mevcut değiller. AT&T, bu yıl içinde 3.45GHz “Andromeda” spektrumunda benzer başka bir ağ başlatmayı umuyor. Hangi telefonların bu ağı destekleyeceğini açıklamadı, ancak S22’nin bunu yapan ilk kişi olabileceğini öne sürdü.


Bağlantıyı Nasıl Test Ettik?

Galaxy S22 telefonlarındaki düşük sinyal performansını test etmek için Vitaly Vologdin’in 5,99$’lık Net Monitor uygulamasını ve ücretsiz Ookla Speedtest uygulamasını kullanarak veri topladık ve sonuçları Excel’de birleştirdik. (Not: Ookla, PCMag.com’un ana şirketi Ziff Davis’e aittir.) Yakınımda kapsama alanı zayıf olan bir yer için CellMapper.net’e baktım, Kings Point, NY’nin yapraklı banliyösüne yerleştim, siteye göre bu yok. Üç ABD taşıyıcısından kule yok.

Kralın Noktası

Çok fazla baz istasyonu olmayan Kings Point’te test ettik (Resim: Cellmapper.net)

Her operatörde iki SIM kartım vardı, bu yüzden başka bir telefonla yan yana testler yaptım. Galaxy S22 Ultra’yı T-Mobile’da Galaxy S21 Ultra’ya karşı ve Galaxy S22+’ı Verizon’da Galaxy S21 FE’ye karşı test ettim.

Daha önceki bir testte, S21 Ultra’nın Samsung 5123b modem kullanan Google Pixel 6 Pro’dan daha üstün radyo performansına sahip olduğunu belirledik. Dolayısıyla S22’nin S21’den bile daha iyi olan ABD modelinin de Pixel 6 Pro’dan daha iyi performansa sahip olması gerekiyor. S22 serisinin ABD dışı modelleri hakkında güvenle bir şey söyleyemeyiz, çünkü bu modellerde Samsung modemler bulunur.


Test Sonuçları: (Hücresel) Uçta Yaşam

İlk grafiğimiz, her telefonun yan yana karşılaştırmalarda kazandığı testlerin yüzdesini gösterir. Bu bağlamda LTE RSSI’si (alınan sinyal gücü göstergesi) daha güçlü olan telefon kazanır. Belirtildiği gibi, S21 modelleri gerçekten önemli olmadığında daha güçlü bir sinyal gösterirken, S22 modelleri daha önemli zayıf sinyal koşullarında daha iyi performans gösterdi.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

T-Mobile’da, yürüyüşümün bir kısmı için telefonlar düşük bant bağımsız 5G moduna düştü. 5G için oradaki sinyal gücü hikayesi, 4G ile hemen hemen aynıydı; S22, sinyal zayıfladıkça nispeten daha iyi performans gösterdi. Hücre ağınızın kapsama alanının sınırında yaşıyorsanız bu harika bir haber.

Peki bu nasıl hızlara dönüşüyor? Hem T-Mobile hem de Verizon’da iyi (>-100dBm), orta (-100 ila -110) ve zayıf (<-110dBm) sinyal senaryolarında 20 Ookla hız testi yaptım. S22 modelleri, bir kez daha, zayıf sinyal senaryolarında neredeyse her zaman daha iyi hızlara sahipti. Garip bir şekilde, S22 Ultra'nın daha iyi sinyal performansı, daha düşük hızlara neden oldu.

Bazı testler sırasında Net Monitor sonuçlarına baktığımda, S22 Ultra, muhtemelen bu banttan S21’den biraz daha fazla uzaklaşabildiğinden, S21’den daha yüksek frekanslı bir birincil banda bağlandı. Ancak bu, performans açısından her zaman en iyi seçim değildi. Bir anahtar testte, S22 yalnızca bant 41 LTE kullanırken, S21 bant 2 LTE’yi düşük bant 71 5G ile birleştirdi; Daha fazla kanal kullandığı için S21 burada daha iyi performans gösterdi.

Bu aykırı değerler, muhtemelen operatörlerin telefonlar resmi olarak piyasaya sürüldüğünde (25 Şubat) çalışmasını beklediğim ağ yönetimi ve ürün yazılımı sorunlarından kaynaklanıyor. Bence T-Mobile ağının S22 serisindeki telefonların nasıl davrandığının daha fazla farkında olması gerekiyor, böylece bu cihazları en iyi kanalları besleyebilir. Ancak bu, S22 el cihazlarının sesleri S21’den biraz daha keskin duyabildiği gerçeğini değiştirmiyor.

Galaxy S21 serisiyle ilgili incelemelerimiz üzerinde çalışıyoruz, bu nedenle daha fazla test sonucu için yakında tekrar kontrol edin.

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun 5G ile yarış En iyi mobil teknoloji hikayelerimizi doğrudan gelen kutunuza ulaştırmak için bülten.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK