Rapor: NSA, Ukrayna İstilasıyla Aynı Zamana Olan Viasat Hack’ini Araştırıyor

Rapor: NSA, Ukrayna İstilasıyla Aynı Zamana Olan Viasat Hack’ini Araştırıyor

30
0
PAYLAŞ

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, Rus kuvvetleri ülkeyi işgal etmeye hazırlanırken Ukrayna’da internet erişimini bozan Viasat’ı hedef alan bir saldırıyı araştırdığı bildiriliyor.

Viasat, 28 Şubat’ta CNBC’ye verdiği demeçte, “kısmi bir ağ kesintisi yaşadığını”, “Ukrayna’daki ve Avrupa KA-SAT ağımızın başka yerlerindeki sabit geniş bant müşterileri için internet hizmetini etkilediğini” söyledi. Kesinti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat’ta başladı.

Reuters şimdi, NSA’nın “bir uydu internet sağlayıcısının hizmetini uzaktan sabote etmenin, iletişimi kesmeye çalışarak savaş alanını hazırlayan Rus devleti destekli bilgisayar korsanlarının işi olup olmadığını” belirlemek için ANSSI ve Ukrayna istihbaratıyla işbirliği yaptığını bildiriyor.

Viasat, Reuters’e verdiği demeçte, kesintinin Avrupa’daki on binlerce müşteriye ait uydu modemleri etkilediğini söyledi. Rapora göre, bu modemlerden bazıları yazı yazılırken hala çevrimdışı ve onları tekrar çevrimiçi duruma getirmek oldukça karmaşık bir süreç olacak.

Reuters, bir Viasat yetkilisinin “etkilenen cihazların çoğunun ya sahadaki bir teknisyen tarafından ya da bir tamir deposunda yeniden programlanması gerektiğini ve bazılarının değiştirilmesi gerektiğini” söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden saldırıları muhtemelen bu süreci karmaşıklaştıracaktır.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Bu arada, SpaceX CEO’su Elon Musk, Rusya’nın uydu internet hizmetine de saldırabileceği ve bu çatışmada uluslararası yardım ararken Ukrayna’nın dış dünyayla bağlantısını kesebileceği konusunda uyarmasına rağmen, Ukrayna çevrimiçi kalmak için Starlink gibi hizmetlere yöneldi. .

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun Güvenlik saati Doğrudan gelen kutunuza teslim edilen en önemli gizlilik ve güvenlik hikayelerimiz için haber bülteni.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK