SpaceX, İnsan Kaynaklı 3 Uzay Görevi Daha Başlatacak, Bir Uzay Yürüyüşü Gerçekleştirecek

SpaceX, İnsan Kaynaklı 3 Uzay Görevi Daha Başlatacak, Bir Uzay Yürüyüşü Gerçekleştirecek

21
0
PAYLAŞ

Geçen yılki başarılı Inspiration4 görevinden sonra SpaceX, uzaya en az üç insan liderliğindeki görevi daha gönderme çabası olan Polaris Programını duyurdu.

İlk Polaris Programı görevi, dördüncü çeyrekte gerçekleşebilir ve ticari bir şirketin ilk uzay yürüyüşünü içerecek. Bu, SpaceX tarafından tasarlanmış bir uzay giysisine takılan bir insanın aracın dışına çıkacağı anlamına geliyor.

İkinci uçuş henüz ete kemiğe bürünmedi; SpaceX, yalnızca “gelecekteki insanlı uzay uçuşu misyonlarının, uzay içi iletişimin ve bilimsel araştırmaların sınırlarını genişletmeye devam edeceğini” söylüyor. Ancak üçüncü görev, SpaceX’in insanları Ay’a ve Mars’a göndermek için tasarlanan yaklaşan Starship gemisini kullanan insan mürettebatlı bir uçuş olacak.

yıldız gemisi zanaat

SpaceX’in Starship gemisi

Programın amacı, gelecekteki uzay görevleri için SpaceX’in çeşitli teknolojilerini test ederek “insanlı uzay uçuşu yeteneklerini hızla ilerletmektir”. Örneğin, ilk Polaris görevi, şirketin uydu internet hizmeti Starlink’i ve uzayda lazer tabanlı iletişim gönderme yeteneğini gösterecek. SpaceX daha sonra, ay ve Mars görevlerini destekleyebilecek bir uzay iletişim sistemi geliştirmek için demodan gelen verileri kullanmayı planlıyor.

Polaris Programı ayrıca, SpaceX’in üç gün boyunca özel vatandaşlardan oluşan bir mürettebatı yörüngeye göndermesini içeren geçen Eylül ayındaki Inspiration4 misyonunu da temel alıyor. Inspiration4’te görev komutanı olarak uçan Shift4 Payments CEO’su Jared Isaacman, ilk Polaris uçuşunu yönetmek için geri dönecek. Görevde ona katılmak, emekli ABD Hava Kuvvetleri Lt. Albay Scott Poteet ve SpaceX’ten iki mühendis, Sarah Gillis ve Anna Menon.

Polaris Şafak ekibi

Soldan sağa: Jared Isaacman, Anna Menon, Sarah Gillis ve Scott Poteet

İlham4 gibi, ilk Polaris görevi, insan mürettebatlı bir Dragon kapsülünü Dünya’nın yörüngesine göndermek için bir SpaceX Falcon 9 roketi kullanacak. Kapsül daha sonra gezegene geri inmeden önce yörüngede beş güne kadar gezegenin yörüngesinde dönecek.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Isaacman duyuruda, “Polaris Dawn’da, dünyanın ilk ticari uzay yürüyüşünü gerçekleştirmenin yanı sıra şimdiye kadar uçulan en yüksek Dünya yörüngesine ulaşmak için çaba gösteriyoruz” dedi. “Bu önemli hedeflerin yanı sıra, gelecekteki uzun süreli uzay uçuşları sırasında hem insan sağlığı çıkarlarını hem de insan sağlığı anlayışımızı ilerletmek için bilimsel araştırmaları destekleyeceğiz.”

Polaris Programı ayrıca St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi de dahil olmak üzere hayırsever amaçlar için bağış ve farkındalık yaratmayı planlıyor. Önümüzdeki aylarda ilk Polaris uçuşu hakkında daha fazla ayrıntı bekleyin.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK