Starlink uyduları astronomi görüntülerini fotoğraflıyor

Starlink uyduları astronomi görüntülerini fotoğraflıyor

35
0
PAYLAŞ

Gece gökyüzünün fotoğraflarını çekmeyi seviyorsanız, bir Starlink fotoğraf bombasına şaşırmayın.

Yeni bir araştırma, SpaceX’in uydu internet sisteminin en az bir gözlemevinden alınan astronomik fotoğraflarda daha fazla “uydu çizgilerinin” ortaya çıkmasına neden olduğunu söylüyor. Araştırma kesintiye uğramasa da, SpaceX ve diğer şirketler önümüzdeki yıllarda binlerce ek internet uydusu fırlattıkça sorunun büyümesi bekleniyor.

American Astronomical Society’de yayınlanan çalışmanın arkasındaki yazarlar, “SpaceX daha fazla uydu yerleştirdikçe, etkilenen görüntülerin sayısının zamanla arttığını görüyoruz” diye yazdı.

Gökbilimciler yıllardır Starlink’in gözlemleri üzerindeki etkisinden endişe duyuyorlar. SpaceX’in geniş bant sistemi şu anda gökyüzünden ışığı yansıtabilen 1.400’ün üzerinde aktif düşük Dünya uydusunu çalıştırıyor. Etki, astronomi fotoğraflarına yansıyabilir ve potansiyel olarak bilimsel bir gözlemi mahvedebilir.

Starlink ağı

Starlink Uydu İnternet Ağı. (uydu haritası.uzay)

Amerikan Astronomi Topluluğu, Kasım 2019 ile Eylül 2021 arasında Kaliforniya’daki Palomar Gözlemevi’ndeki Zwicky Geçici Tesisinden arşiv görüntüleri yakalayarak sorunu analiz etti. Çeşitli Starlink uydularının yörünge konumlarından elde edilen veriler daha sonra yörüngedeki nesnelerden herhangi birinin arşiv fotoğraflarına girip girmediğini izlemek için kullanıldı.

Analiz, Starlink’e atfedilen 5.301 uydu çizgisini ortaya çıkardı. Ek olarak, SpaceX yörüngeye daha fazla Starlink uydusu fırlattıkça çizgiler arttı.

Çalışmadan bir grafik.

(Amerikan Astronomi Topluluğu)

Çalışma, “Etkilenen görüntülerin sayısı zamanla önemli ölçüde artıyor: 2020’nin başlarında gece başına birden az etkilenen görüntüden 2021’in ikinci yarısında gece başına yaklaşık 20 şeritli görüntüye” dedi. “Bir görüntüde birden fazla uydu (15’e kadar) görülebilir ve etkilenen görüntü başına ortalama olarak 1.09 uydu çizgisi vardır.”

Bununla birlikte, uydu bantlaması genellikle çok düşüktür ve yakalanan görüntünün yalnızca %0.04’ünü engeller. Bantlanma, güneşin konumu ve Starlink uydularının yörüngeleri nedeniyle alacakaranlıkta en yaygın olanıdır. Çalışma, “2020’nin sonunda alacakaranlık sırasında çekilen görüntülerin yaklaşık %6’sı etkilendi ve bu oran Ağustos 2021’de ≈ %18’e yükseldi” diyor.

Sonuç olarak, çalışma, uydu çizgilerinin, alacakaranlıkta görülmesi daha kolay olan kuyruklu yıldızlar ve asteroitler üzerindeki astronomik araştırmalar için daha büyük bir sorun oluşturduğu sonucuna varıyor. Zwicky Geçici Tesisinin görüntülemesi, uydu izlerini tespit etme ve maskeleme yeteneğine de sahiptir. Yine de, uydu çizgileri sonunda kaçınılmaz hale gelebilir.

Editörlerimiz tarafından önerildi

“Alacakaranlık sırasında çekilen tüm ZTF görüntülerinin (Starlink) takımyıldızının boyutu 10.000 yen’i aştığında etkilenebileceğini tahmin ediyoruz. 42.000 kişilik (Starlink) takımyıldızının tamamı konuşlandırılsaydı, alacakaranlık sırasında çekilen her görüntü yaklaşık 4 uydu çizgisiyle kirlenirdi” dedi.

Vizör donanımlı Starlink uydusu

Astronomik topluluktan gelen endişeler, SpaceX’i 2020’de Starlink uydularının gece gökyüzündeki parlaklıklarını en aza indirgemek için yeni tasarımlar geliştirmeye sevk etti. Bu, güneş ışığı yansımalarını engelleyebilecek özel bir “vizör” eklemeyi içerir.

Çalışma, vizörle donatılmış uyduların standart bir Starlink uydusundan yaklaşık beş kat daha kısık olduğunu buldu. “Ancak, gözlem uydu gözlemlerimizin çoğu (≈%67), SATCON1 çalıştayının 5. tavsiyesinden hala daha parlak” diye ekledi.

En iyi hikayelerimizi alın!

İçin kayıt olun şimdi yeni ne var manşetlerimizin her sabah gelen kutunuza ulaşması için.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK