Steam Deck harici GPU kurulumu, taşınabilirin potansiyelini açığa çıkarıyor

Steam Deck harici GPU kurulumu, taşınabilirin potansiyelini açığa çıkarıyor

25
0
PAYLAŞ

Steam Deck harici GPU bağlantısı, teknoloji YouTube kanalı ETA Prime’ın yaratıcı çabaları sayesinde artık bir şey. Valve’in taşınabilir güç merkezini en iyi grafik kartlarından biriyle eşleştirmek çok sayıda uyarıyla birlikte gelir, ancak alışılmadık proje, potansiyel Steam Deck 2 özellikleri söz konusu olduğunda hayal gücümüzü artırmaya yardımcı olabilir.

Valve’in elde taşınır cihazı, doğası gereği şu açılardan sınırlıdır: Steam Deck harici GPU USB-C konektörü Thunderbolt uyumlu olmadığı için bağlantı. Bunu aşmak için ETA Prime, bir grafik kartını Deck’in dahili SSD konektörüne bağlamak için bir M.2 – PCIe 3.0 kullanır. Ne yazık ki, teknoloji tamircisi Nvidia GPU’ları kullanma konusunda pek şansa sahip değildi, ancak AMD Radeon RX 6900XT, taşınabilir ile görünüşte iyi oynuyor.

Adaptörde iki adet 8 pinli güç konektörü bulunurken, YouTuber ayrıca tam bir güç kaynağını doğrudan açgözlü Radeon kartına bağlar. Steam Deck’in M.2 konektörü artık GPU bağlantısı için ayrıldığından, ETA Prime, Windows 11’i hızlı kurulumda başlatmak için MicroSD kart yuvasını kullanıyor ve el cihazını sihirli bir şekilde geleneksel, ancak dağınık bir masaüstü oyun bilgisayarına dönüştürüyor.

Steam Deck harici GPU kurulumu, Akira’dan bir sahneye benzeyebilir, ancak ETA Prime’ın kıyaslama testleri, bir masaüstü kartı bağlamanın faydalarını eve götürür. AMD Radeon RX 6900XT, Deck’in 3DMark Fire Strike puanını 4.340’tan 16.357’ye yükseltti ve Time Spy testlerinde benzer artışlar görüldü. Ne yazık ki, taşınabilirin özel CPU’su hala bir darboğaz görevi görüyor, bu da sürecin Valve’ın Steam makinesini bir masaüstü teçhizat değişimine dönüştürmeyeceği anlamına geliyor.

YouTube küçük resmi

ETA Prime’ın pratik olmayan deneyi, CPU darboğazları Cyberpunk 2077 ve God of War gibi oyunları engellese bile Steam Deck’te fps’yi artırabileceğini kanıtlıyor. Bu, denemek için Deck’inizi dağıtmanızı önereceğimiz anlamına gelmiyor, ancak tüm mesele Reddit’teki GPU vaka maketlerine zaten ilham verdi.

Valve’in el bilgisayarının mevcut sürümü muhtemelen resmi harici GPU desteği almayacak, ancak gelecekteki bir Steam Deck yuvası, cihaza yeni bir çok yönlülük düzeyi getirebilir. Bu tür hırslar muhtemelen Steam Deck 2 için ayrılacak, ancak DIY topluluğu burada ve şimdi için daha pratik bir çözüm bulabilir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK