Tesla sürücüsü iki kez kasıtsız adam öldürmekle suçlandı

Tesla sürücüsü iki kez kasıtsız adam öldürmekle suçlandı

31
0
PAYLAŞ

Bir Tesla sürücüsü, otomatik pilottayken iki kişinin ölümüne neden olan bir 2019 çarpışmasının ardından çifte adam öldürmekle suçlandı.

Associated Press’e göre, 27 yaşındaki sanık Kevin George Aziz Riad, ABD’de yarı otomatik bir sürüş sistemini içeren ölümcül bir kazada ağır suçla suçlanan ilk kişi gibi görünüyor.

29 Aralık 2019’da “yüksek hızda” hareket eden Riyad’ın Los Angeles’ın Gardena banliyösünde kırmızı ışıkta geçtiği ve kavşakta bir Honda Civic’e çarptığı bildirildi. Yolcular Gilberto Alcazar Lopez ve Maria Guadalupe Nieves-Lopez olay yerinde öldü; Riyadh ve Tesla’daki bir kadın hayati tehlikesi olmayacak şekilde hastaneye kaldırıldı.

Kaliforniya savcılarının ilk olarak Ekim ayında açılan suçlamaları daha geçen hafta su yüzüne çıktı. İlgili belgelerde Otopilottan bahsedilmiyor, ancak AP tarafından bildirildiği üzere Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), yakın zamanda teknolojinin kaza anında kullanımda olduğunu doğruladı. Limuzin servis şoförü Riyad suçsuz olduğunu iddia etti ve dava devam ederken kefaletle serbest bırakıldı; 23 Şubat’ta ön duruşma yapılacak.

Ölenlerin aileleri, şirketi kusurlu araçlar satmakla suçlayarak Riyad’a ihmal ve Tesla’ya dava açtı. 2023’ün ortalarında ortak bir deneme yapılması planlanıyor. Tesla, PCMag’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Otomobil üreticisinin direksiyon, hızlanma ve frenlemeyi kontrol eden gelişmiş sürücü yardım sistemi (ADAS), geçmişte ölümcül kazalardan sorumlu tutulmuştu. Mart 2019’da, otomatik pilotlu bir Tesla Model 3, bir yarı römorkla çarpıştı, sedanın çatısını kesti ve sürücüyü öldürdü. Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) tarafından hazırlanan bir rapora göre, sürücünün elleri olaydan sekiz saniye önce direksiyon simidinde görülmedi. Model 3, not etmek önemlidir, 55 mil hız bölgesinde 69 mil hızla gidiyordu.

Editörlerimiz tarafından önerildi

Ağustos ayında NHTSA, 11 kazaya yanıt olarak Tesla’nın Otopilot sistemi hakkında bir soruşturma başlattı – şirket düzenli olarak kullanıcılara aktif sürücü izlemesi gerektiğini hatırlattı – 11 kazaya yanıt olarak. “Ön değerlendirme”, 2014 ve 2021 yılları arasında üretilen tüm Model 3, S, X ve Y araçlarını (765.000 araç olarak tahmin edilmektedir) ve kullandıkları SAE Düzey 2 ADAS’ı içerir.

AP’nin belirttiği gibi, Riyad’ın davaları otomatik sürüş sistemini içeren ilk dava değil. 2020’de, halka açık yollarda tamamen otonom bir aracın test edilmesine yardımcı olmak için kiralanan bir Arizona Uber sürücüsü, SUV’si bir yayaya çarpıp öldürdükten sonra kasıtsız adam öldürmekle suçlandı. Ancak bu, yaygın sürücü teknolojisinin ilk örneğidir.

En iyi hikayelerimizi alın!

İçin kayıt olun şimdi yeni ne var manşetlerimizin her sabah gelen kutunuza ulaşması için.

Bu haber bülteni reklamlar, teklifler veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olarak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bülten aboneliğinden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK