Texas Sue’nun Yüz Tanıma ‘Yasadışı’ Kullanımı Üzerine Meta

Texas Sue’nun Yüz Tanıma ‘Yasadışı’ Kullanımı Üzerine Meta

25
0
PAYLAŞ

Teksas başsavcılığı, bu hafta Facebook’un ana şirketi Meta’ya, kullanıcıların bilgilendirilmiş rızası olmadan biyometrik verileri yakaladığı ve kullandığı iddiasıyla dava açtı.

AG Ken Paxton’a göre, sosyal ağ, Teksas’ta “retina veya iris taraması, parmak izi, ses izi veya el veya yüz geometrisinin kaydı” olarak tanımlanan – yüklenen fotoğraf ve videolardan çıkarılan “milyonlarca” biyometrik tanımlayıcıyı depoluyor.

Paxton’ın ofisinden yapılan bir basın açıklamasında, “Bu yasa dışı faaliyetle Facebook, imparatorluğunu büyütmek ve tarihi beklenmedik kazançlar elde etmek için hem kullanıcıların hem de kullanıcı olmayanların kişisel bilgilerini istismar etti” dedi. Dava, ilk olarak Wall Street Journalkonuyla ilgili bilgisi olan bir kişinin “yüz milyarlarca dolar” para cezası istediğini söyledi.

Facebook’ta fotoğraf etiketleme için yüz tanıma, insanların dışarıda bir gece geçirdikten sonra “filanca seni 72 fotoğrafta etiketledi” bildirimleriyle uyanmasının yaygın olduğu 2010 yılına kadar uzanıyor. Bununla birlikte, Amazon, IBM ve Microsoft gibi şirketler kurumsal müşteriler için gelişmiş sistemler geliştirdikçe, teknoloji on yıl içinde daha karmaşık hale geldi. Gizlilik gruplarından ve halktan gelen tepkiler arasında, üç firma da yüz tanıma çabalarını azalttı ve bu, özellikle beyaz olmayan insanları tanımlarken genellikle yanlış olduğunu kanıtladı.

Meta, Kasım ayında Facebook’un yüz tanıma sistemini kapatacağına ve fotoğraflardaki insanları tanıma şablonunu sileceğine söz verdi. Meta’nın duyurulmasından sonraki birkaç hafta içinde yapılacağı iddia edilen bu hamle, sosyal ağın hatıralarda, fotoğraflarda veya videolarda arkadaşları ve aileyi otomatik olarak tespit edemediği anlamına geliyor. Ayrıca resim yüklerken etiketleme önerilerine son verdi.

Paxton yaptığı açıklamada, “Facebook artık kişinin güvenliği ve esenliği pahasına kâr elde etme niyetiyle insanlardan ve çocuklarından yararlanmayacak” dedi. “Bu, Big Tech’in aldatıcı iş uygulamalarının bir başka örneği ve durması gerekiyor. Teksaslıların mahremiyeti ve güvenliği için savaşmaya devam edeceğim.”

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

Benzer bir toplu dava yedi yıl önce Illinois biyometrik mahremiyet yasası uyarınca açılmıştı. Davayı reddetmek için yapılan başarısız girişimlerin ardından Facebook, 2020’de 550 milyon dolarlık bir rapora karar verdi.

yaptığı açıklamada günlükMeta, Texas AG’nin Facebook’a karşı iddialarının “haksız olduğunu ve kendimizi şiddetle savunacağız” dedi.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK