Veri Koruma Gözlemcisi: AB, Pegasus ve Diğer Casus Yazılımları Yasaklamalı

Veri Koruma Gözlemcisi: AB, Pegasus ve Diğer Casus Yazılımları Yasaklamalı

19
0
PAYLAŞ

Avrupa Birliği Veri Koruma Denetçisi (EDPS), AB’yi, NSO Group tarafından üretilen tartışmalı mobil casus yazılım olan Pegasus’u ve benzer şekilde yetenekli gözetim araçlarını yasaklamaya çağırdı.

NSO Group yıllardır Pegasus casus yazılımını sattı ve Citizen Lab 2018’de ABD ve Kanada’da akıllı telefonlarda casusluk yapmak için kullanıldığını bildirdi. Ancak 2021’de Forbidden Stories ve Uluslararası Af Örgütü’nün aracın kullanımının kapsamını ortaya çıkarmak için The Pegasus Project’i oluşturmasından sonra eleştiriler arttı.

Pegasus Projesi, NSO Group’un aksini iddia etmesine rağmen Pegasus’un gazetecilerin, aktivistlerin ve siyasi liderlerin sahip olduğu cihazları hedef almak için kullanıldığına dair kanıtları olduğunu söyledi. Pegasus’un bir sürümü WhatsApp istemcisindeki bir kusurdan yararlandığı için şirketi NSO Group’a dava açan WhatsApp CEO’su Brian Acton, ardından casus yazılımın ABD müttefiklerini de hedef aldığını söyledi.

Bu ifşaatlar, Apple’ın NSO Group’a dava açmasına, ABD hükümetinin şirketi Amerikan teknolojilerini kullanmasını önlemek amacıyla Şirketi Varlık Listesine eklemesine ve İsrail’i Pegasus gibi bilgisayar korsanlığı araçlarının ihracatını kısıtlamaya itti. Şimdi EDPS, bugün yayınlanan Modern Casus Yazılım Raporuna İlişkin Ön Açıklamalar (PDF) raporundaki şikayetler korosuna katıldı.

“Yükselen kanıtlar, Pegasus gibi son derece gelişmiş askeri sınıf casus yazılımların neden olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. benzeri görülmemiş riskler ve zararlar bireylerin sadece temel hak ve özgürlüklerine değil, aynı zamanda demokrasi ve hukukun üstünlüğü,” EDPS diyor. “Pegasus, özel iletişim ve cihazlara erişim açısından bir paradigma kayması oluşturuyor. temel haklarımızın, özellikle de özel hayatın gizliliği hakkının özüdür. Bu gerçek, kullanımını demokratik değerlerimizle bağdaşmaz hale getiriyor.” (Vurgu onların.)

Editörlerimiz Tarafından Önerilen

EDPS, AB’de “Pegasus yeteneğine sahip casus yazılımların geliştirilmesi ve dağıtılmasının yasaklanmasını” savunuyor. (Yalnızca Pegasus’un yasaklanmasını istemediğini, benzer yeteneklere sahip her şeyin de yasaklanmasını istediğini unutmayın.) Bunun dışında, EDPS, gözetleme araçlarının yasadışı kullanımına karşı bir garanti olarak sekiz “adım ve önlem” sunar:

  1. Gözetim önlemleri üzerinde demokratik gözetimin güçlendirilmesi.

  2. Verilerin korunmasına ilişkin AB yasal çerçevesinin katı bir şekilde uygulanması.

  3. Hem önceden hem de sonradan yapılan adli inceleme gerçek olmalıdır; bu sadece bir formalite olamaz.

  4. Ceza muhakemesi tarafından sunulan korumaların güçlendirilmesi.

  5. Bu tür demokratik olmayan ve suistimal edici gözetim uygulamalarından kaynaklanan verilerin Birliğin veri tabanına ulaşması riskinin azaltılması.

  6. (ab) Siyasi güdümlü gözetimi meşrulaştırmak için ulusal güvenlik amaçlarını kullanmayı bırakın.

  7. Hukukun üstünlüğü sorunlarının ele alınması.

  8. Sivil toplumu farkındalık ve kamusal tartışmayı öne çıkarmak için güçlendirmek.

Bunlar sadece manşetler; EDPS, tam raporda her önlem hakkında daha fazla ayrıntıya sahiptir. Bekçi, “Bu belgeyle, EDPS, Pegasus gibi casus yazılım araçlarının demokratik bir toplumda herhangi bir yeri olması gerekip gerekmediği konusundaki tartışmaya katkıda bulunmak istiyor” diyor. “Böyle bir tartışmanın merkezinde, yalnızca teknolojinin kendisinin kullanılması değil, aynı zamanda toplum olarak, insan onurunun temel bir unsuru olarak mahremiyet hakkına atfettiğimiz önem olmalıdır.”

Okuduklarınız gibi mi?

İçin kayıt olun Güvenlik saati Doğrudan gelen kutunuza teslim edilen en önemli gizlilik ve güvenlik hikayelerimiz için haber bülteni.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK