Western Digital fabrika ikilemi SSD fiyat artışını tetikleyebilir

Western Digital fabrika ikilemi SSD fiyat artışını tetikleyebilir

32
0
PAYLAŞ

Western Digital’in üretim tesislerinde son zamanlarda yaşanan bir ikilem sayesinde, oyun SSD’leri tedarik sorunlarından muzdarip bir sonraki bileşen olabilir. Trendforce raporuna göre, bellek üreticisi kontaminasyon nedeniyle 6,5 milyar gigabayt bellek kaybetti ve şirketin yıllık üretiminin %3’ünü oluşturdu.

Kirlenme sorunlarının özellikleri net olmasa da, olay ağırlıklı olarak 3D NAND flash belleği etkiler. Sonuç olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde SSD fiyatları %5-10 oranında artabilir ve bu durum bir bütün olarak devam eden oyun bilgisayarı eksikliklerini daha da kötüleştirebilir.

Western Digital’in iş ortağı Kioxia Holdings Corp yaptığı açıklamada, sorunun “3D flash belleğin belirli bir üretim sürecindeki safsızlıklar” ile ilgili olduğunu söyledi. Şirket bir kurtarma planı uygulamak için adımlar attığını söylese de 2D NAND operasyonlarının etkilenmesini beklemiyor. Bu, bazı depolama seçeneklerinin yaklaşan fiyatlandırma ve kullanılabilirlik sorunlarından kaçınmasını sağlayabilir, ancak yine de oyun için en iyi SSD’yi satın almayı ümit eden herkesi rahatsız edebilir.

Nvidia’nın yaklaşmakta olan GeForce RTX 3090 Ti’si (eğer piyasaya sürülürse) yaklaşık 4.000 USD’ye mal olabileceğinden GPU fiyatlandırması zaten meraklıları için bir baş ağrısına neden oluyor. Western Digital’in ikilemi en kötü durum senaryosu haline gelirse, depolama yükseltme planlarımızı boğabilir ve bu da süper hızlı SSD’lerde yanıt veren oyunları engelleyebilir.

Şu anda, vahşi ortamda hala harika SSD fırsatları var, bu yüzden şansınız varken bir tane almak isteyebilirsiniz. Umarım, Western Digital ve Kioxia, özellikle gelecekteki Steam Deck sahipleri elde taşınır cihazın M.2 deposunu yükseltmek isteyebileceğinden, kontaminasyon olayının yol açtığı tüm yansımaları frenleyebilir.

Anlaşma widget’ı
SSD’ler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK