Windows 11 Hakkında En Kötü 10 Şey

Windows 11 Hakkında En Kötü 10 Şey

24
0
PAYLAŞ

Çoğunlukla olumlu bir yanıt almasına rağmen, Windows 11 ayrıca PCMag’den birkaçı da dahil olmak üzere epeyce dikenin hedefi oldu. Bazıları aşağıda sıralanan şikayetlere katılmayabilir veya bunları önemsiz görebilir. Diğerleri yeni işletim sistemini denediklerinde haklı bir öfke ve öfke hissedecekler.Bu dumanlardan bazıları, özellikle sosyal medya ve teknoloji haber sitelerinde çok fazla gürültü aldı. Bazıları kişisel çilelerdir. Gerektiğinde, haksız veya önemsiz şikayetleri çürütüyoruz. Ancak diğerleri gerçek tutuşlar gibi görünüyor. Bununla birlikte, aşağıda, kullanıcıların Windows 11 hakkında sahip oldukları en önemli şikayetleri seçtik.


1. Windows 11’in donanım gereksinimleri çok katı

Lansman sırasında, Windows 11’in zorlu donanım gereksinimlerinden çok şey yapıldı. Bu şikayet daha çok mevcut bilgisayarını Windows 11’e yükseltmek isteyenleri etkiliyor. Bunun Microsoft’u pek ilgilendirmeyen bir senaryo olmadığını belirttim. Şirket, Windows 11’e yükseltmenizi istemiyor—Windows 11 çalıştıran yeni bir bilgisayar satın almanızı istiyor. Microsoft da DIY bilgisayar üreticileriyle ilgilenmiyor. Windows 10’da olduğu gibi Windows 11 için de bağımsız bir lisans satın alma seçeneği hala yok, bu nedenle Windows 7’den yükseltme yapmak veya yeni bir bilgisayar kurmak isteyenlerin önce Windows 10’u yüklemeleri ve ardından ücretsiz yükseltme prosedüründen geçmeleri gerekiyor.

bilgisayar donanımı

Adil olmak gerekirse, Windows 11 için donanım gereksinimlerinin çoğu aslında şaşırtıcı bir şekilde düşük—bir 1GHz CPU, 4GB RAM ve 64GB depolama. Bunlar 10 yıl önceki teknik özelliklere benziyor. Gerçek engelleyiciler, üç özel donanım gereksinimidir.

  1. CPU, yaklaşık son üç yıldan yeni olmalıdır.

  2. Bilgisayarda bir TPM güvenlik yongası olmalıdır.

  3. Bilgisayarın bellenimi Güvenli Önyüklemeyi kullanabilmelidir.

Bu son iki gereksinim uzun zamandır PC’lerde standart hale geldi. En son CPU gereksiniminin, çoğu engellenen yükseltici için tökezleyen bir engel olduğunu iddia ediyorum – birkaç bilgisayarımı yükseltmemi engelleyen şey bu.


2. Windows 11’de Varsayılan Uygulamaları Değiştirmek Çok Zor

Windows 11'de Varsayılan Uygulamaları Değiştirin

Windows 11’de varsayılan bir uygulama ayarlamak için, her dosya türünü bunun için kullanmak istediğiniz uygulamaya ayrı ayrı atamanız gerekir. Bu, örneğin CyberLink PhotoDirector’ı tüm fotoğraflar için varsayılan fotoğraf uygulamanıza değiştirecek bir ayar yerine, Alles bir web tarayıcısının ilgilendiği dosya türleri ve protokoller: BMP, DNG, JPG, PNG, TIFF, NEF ve devamı. Varsayılan uygulama ayarlarının bu kadar karmaşık olması için hiçbir neden yok. Neyse ki, Microsoft’un varsayılan tarayıcıyı daha kolay ayarlamanıza izin verecek Windows 11 güncellemeleri üzerinde çalıştığı bildiriliyor; umarım bu, fotoğraflara ve diğer medya türlerine genişletilir.


3. Windows 11’i kullanmak için bir Microsoft hesabında oturum açmanız gerekir.

Windows 11 Home Edition’ı çalıştırmak, kullanıcıların Office için tek oturum açma, OneDrive’a yedekleme, ayarı birden çok cihaz arasında eşitleme, sistem sürücüsü için tam disk şifreleme ve çeşitli avantajlar sağlayan bir Microsoft hesabında oturum açmasını gerektirir. seri numarası olmadan Windows’u yeniden yükleme yeteneği. Bilgisayarını kullanmak için bir Apple hesabında oturum açmayan ve bir Google hesabında oturum açmadan bir Chromebook kullanmayı unutan tek bir Mac kullanıcısını bulmanız için size meydan okuyorum. Ancak insanlar bir Windows hesabında oturum açmaları gerektiğinde çıldırır. Aslında, yalnızca Windows 11 Home sürümü bu gereksinime sahiptir. Windows 11 Pro, oturum açmanızı gerektirmiyor ve bunun, yalnızca technorati umurunda olduğundan, her durumda en büyük şikayetçilerin kullanacağı SKU’yu bekliyorum.


Windows 10 Başlat Menüsü ve Windows 11 Başlat Menüsü

Windows’un neredeyse her yeni sürümünde, Başlat düğmesi ve Başlat menüsü önemli çekişme noktalarıdır. Benim için Windows 10 Başlat menüsü bunu doğru yapıyor ve yeterince takdir edilmeyen bir özellik. MacOS’ta bu kadar kullanışlı bir şey yok. Başlatma paneli oradadır, ancak Windows Başlat menüsü kadar hızlı ve yerleşik değildir. Eşdeğer Chrome OS başlatıcısı, talihsiz olduğunu düşündüğüm yeni Windows 11 Başlat menüsünün modelidir. Windows 10’da her şeyin sol alt köşede olması, menünün ekranın ortasında çalışan uygulamaları kapsamadığı anlamına gelir. Neyse ki, Ayarlar’a girerseniz Windows 11’in Başlat düğmesini sola hizalayabilirsiniz (sonraki öğeye bakın).

Windows 10’un Başlat menüsü ayrıca Başlat düğmesinin hemen üzerindeki güç, Ayarlar ve klasörlere kolay erişim sağlar. Ayrıca en sık kullanılan uygulamaları ve en son yüklenen uygulamaları en üste yerleştirir (bunu etkinleştirirseniz). Bunların hepsi, bunun yerine Önerilen ve Sabitlenmiş uygulama ve belge simgeleri sunan Windows 11’de kayboldu. Özellikle popüler olmasalar da, döşemenin boyutuna göre uygulama önceliklerini belirlemenize izin verdikleri için Başlat menüsü döşemelerinin hayranıyım. Spotify ve WhatsApp için büyük fayanslarım var, bu yüzden onları avlamak zorunda değilim. Dokunmatik ekran kullanımı için de çok daha iyiler.


5. Windows 11’in Görev Çubuğu, Windows 10’dan Daha Az Faydalı

Windows 11’in ortalanmış görev çubuğuyla ilgili bir sorun, Başlat düğmesinin olumsuzluk merkezli. Görev çubuğunun sol ucundadır ve daha fazla uygulama açarsanız konumu değişir.

Windows 10 görev çubuğu vs Windows 11 görev çubuğu

Neyse ki, bu sıkıntı için bir düzeltme var. Görev Çubuğu Ayarlarına gidin ve sola hizalama olarak değiştirin. Bu şekilde, Başlat düğmesi on yıllardır olduğu gibi tek bir öngörülebilir noktada kalır. Microsoft, bu düzenlemeyi sevenler için Başlat düğmesini ortalamak için bir seçenek sunsaydı harika olurdu. Tercihiniz ne olursa olsun, bunun için bir yer seçtiğinizde düğme yerinde kalmalıdır.

Diğer Görev Çubuğu haberlerinde, uygulama düğmeleri daha az bilgilendiricidir. MacOS’ta nasıl çalıştığına benzer şekilde, hangi programların çalıştığını ve hangilerinin sabitlendiğini size açıkça göstermezler. Bunları daha geniş yapamazsınız ve Windows uygulamaları gibi indirme veya işleme ilerlemesini göstermezler. Son olarak, Windows 11 görev çubuğu, Microsoft’un gelecekteki güncellemelerde bu sorunu çözmek için çalıştığını göstermesine rağmen, sürükle ve bırak desteği sunmuyor.


6. Windows 11, Edge Tarayıcıyı Kullanmaya “Zorlar”

Microsoft Edge web tarayıcısı

Bazı Windows 11 kullanıcıları, artık web tarayıcıları olarak Microsoft Edge kullanmaya zorlandıklarından şikayet ediyorlar. Bu şikayet, adil gürültü payından fazlasını topladı, ancak yanıltıcı. Yerleşik arama ve hava durumu özellikleri gibi bazı sınırlı işletim sistemi işlevleri Edge’i otomatik olarak açsa da, Windows 11’de seçtiğiniz herhangi bir web tarayıcısını kullanabilirsiniz. Firefox ve Chrome’u yeni işletim sistemine memnuniyetle kurdum. Yine de, bazı ilk çekincelerden sonra, Edge’in Chrome ve Firefox’u modası geçmiş ve sınırlı gösteren tasarımını ve kolaylıklarını takdir ettim. Bu arada, Chrome OS, iOS veya iPadOS’ta varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi deneyin. Apple App Store’da çok sayıda tarayıcı olmasına rağmen Cupertino, onları temel web oluşturma motoru olarak Apple’ın Safari web tarayıcısını kullanmaya zorlar.

Editörlerimiz Tarafından Önerilen


7. Windows 11, Eylem Merkezini Boşaltıyor ve Değiştirilenler Kokuyor

Eylem Merkezi ve Windows 11 panelleri

Windows 10 Eylem Merkezi, Windows’un son yıllardaki en iyi eklemelerinden biridir, ancak Windows 11’de, gitti, yerini macOS’taki gibi ayrı ayarlar ve bildirim panellerinden oluşan bir potpuri aldı. Pil’e tıklamak sizi yalnızca pil bilgilerine götürmez. Wi-Fi simgesine tıklamak Wi-Fi ayarlarını ve kullanılabilir ağları açmıyor. Meslektaşım Matthew Buzzi, Volume Mixer’a artık Araç Çubuğundan erişilemediğini belirtti. Windows 10 Eylem Merkezi, hızlı ayarları ve bildirimleri tek bir kullanışlı, özelleştirilebilir panelde birleştirir. Özlenecek. Değişiklik, bir sonraki bölümde göreceğiniz gibi tablet kullanıcılarına da zarar veriyor.


8. Windows 11, Tabletler İçin Bir Geri Adımdır

Bir tablette Windows 11

Surface Go’yu Windows 10 altında yalnızca dokunmatik tablet olarak kullanmaktan mutluydum; bunun için bir klavye bile satın almadım. Bu şekilde bir iPad’den daha kullanışlı buldum, çünkü çoğunlukla sağdan kaydırmak Eylem Merkezi’ni ve soldan kaydırmak görev görünümünü açar. Bu eylemlerin ikisi de ne yazık ki şimdi gitti. Bir uygulamayı kapatmak için yukarıdan aşağıya doğru kaydırmak gibi son derece yararlı bir başka tablet hareketi de gitti. Evet, bir uygulamayı simge durumuna küçülten ve görev görünümünü açan yeni üç parmak hareketleri var, ancak bunlar tableti doğal tutma yöntemi olan yanlarından tuttuğunuzda daha az kullanışlı oluyor. Windows 11’in her zaman güvenilir bir şekilde yeni, sulandırılmış tablet moduna geçmediğini, yani bir metin kutusuna dokunduğumda ekran klavyesinin görünmediğini buldum.


9. Windows 11 İle Hala Üçüncü Taraf Antivirüsüne İhtiyacınız Var

Windows 11 Güvenlik

PCMag güvenlik uzmanı Neil Rubenking, Windows Defender’ın son birkaç yılda büyük ölçüde geliştiğini ve Windows 11’in güvenliği geliştirdiğini kabul etmekle birlikte, üçüncü taraf virüsten koruma yazılımına hala ihtiyacınız olduğunu belirtiyor. Yeniden düzenlenmiş Microsoft Defender Antivirus, bağımsız kötü amaçlı yazılım test laboratuvarlarından karışık sonuçlar alıyor ve kimlik avı korumasında rekabetin gerisinde kalıyor.


10. Windows 11 Yenilikçi Değil

Windows 8'in yenilikçi arayüzü

Bu benim “yeni” işletim sistemiyle ilgili daha çok felsefi bir problemim.Windows 8’in kötülenmesine ve işletim sisteminin itibarına büyük zarar vermesine rağmen, en azından Windows’a cesur değişiklikler getirdi. Snap Layouts gibi birkaç şeyin yanı sıra, Windows 11 sadece Chrome OS ve macOS’u tekrarlıyor. Bu, işletim sistemi yükseltmesi için iyi bir neden değil. Eğitim pazarının peşinden gitmek için bir Chrome OS klonu yapmak istiyorsanız, ana ürününüzün dış görünümünü ona benzeyecek şekilde kaplamak yerine ayrı bir işletim sistemi oluşturun.


Hala Mükemmel Bir İşletim Sistemi

Bu dumanlara rağmen, Windows 11’de sevilecek çok şey var: güzel yeni yuvarlak pencere köşeleri ve Akıcı yarı saydam tasarım dokunuşları, Snap Düzenleri, Widget’lar, Android Uygulaması özelliği, Saat uygulamasında Odaklanma Oturumları ve PC oyun geliştirmeleri. Sevdiğimiz ve nefret ettiğimiz her şeye daha derin bir bakış için Windows 11 hub sayfamıza göz atın.

En İyi Hikayelerimizi Alın!

İçin kayıt olun Yenilikler en iyi haberlerimizin her sabah gelen kutunuza teslim edilmesini sağlamak için.

Bu haber bülteni reklamlar, fırsatlar veya bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bir bültene abone olmak, Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul ettiğinizi gösterir. Bülten aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK